Resekcja korzenia Resekcja korzenia

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Zdjęcie

Resekcja polega na usunięciu fragmentu korzenia, który zawiera nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. W czasie zabiegu chirurg otwiera tkanki miękkie w okolicy korzenia aby odsłonić kość i usunąć zakażoną lub zapalnie zmienioną tkankę łącznie z wierzchołkiem korzenia.

Zdjęcie

Aby uszczelnić koniec kanału wypełnia się go wstecznie i zamyka specjalnym cementem (MTA). Dziąsła zaszywa się a jama po usuniętym korzeniu.

Zdjęcie

Po paru miesiącach wypełnia się nową kością.

Zdjęcie

Czy zabieg jest bolesny?

Aby zabieg był komfortowy dla pacjenta wykonuje się znieczulenie miejscowe, natomiast po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni, jednak w przypadku przedłużającego się lub nasilającego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować sie z naszym gabinetem. W przypadku dolegliwości bólowych przez pierwsze dwa dni można przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W szczególnych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub antybiotyk. Po zabiegu zaleca się zimne okłady zewnętrznych okolic policzka. Szczegółowe zalecenia pozabiegowe.

Czy po zabiegu można prowadzić samochód?

Często nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu jednak dobrze jest skonsultować się z naszym lekarzem przed zabiegiem aby zapewnić sobie odpowiedni transport.

Kiedy mogę wrócić do codziennych zajęć?

Większość pacjentów wraca do pracy lub wykonuje inne rutynowe czynności już następnego dnia. Jednak trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia obrzęku i dolegliwości bólowych, które mogą utrudniać wykonywanie tych czynności. Nasi lekarze zawsze dokładnie omawiają możliwe powikłania i związane z tym niedogodności.

Jakie są alternatywy chirurgicznej resekcji wierzchołka korzenia?

Jeśli leczenie kanałowe lub powtórne leczenie kanałowe nie przynosi oczekiwanych wyników wskazany jest zabieg chirurgii endodontycznej. Jedyną alternatywą aby pozbyć się ogniska infekcji jest usunięcie zęba. Usunięty ząb musi być zastąpiony implantem, mostem lub ruchomą protezą aby przywrócić funkcjonalność zgryzu i zapobiec przesuwaniu pozostałych zębów. Więcej informacji o implantach.

Poleć ten materiał:

Do góry

Strona główna

Wersja do druku

Galeria Galeria