Zęby mądrości Zęby mądrości

Co to są zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe po obu stronach szczęk. Zazwyczaj pojawiają się one lub rosną jako ostatnie, zwykle w wieku od 16 do 20 roku życia.

Zdjęcie

W procesie ewolucji szczeki człowieka uległy znacznemu zmniejszeniu, a jest to spowodowane zmianą sposobu odżywiania i nawyków żywieniowych. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do zatrzymania zębów mądrości. Gdy ząb jest niewidoczny w jamie ustnej i ze wszystkich stron jest otoczony kością mówi się o zatrzymaniu całkowitym, i taki ząb może być przyczyną obrzęku i bólu.

Zdjęcie

Zęby mądrości, które pojawiają się tylko częściowo lub które wyrzynają się nieprawidłowo także mogą powodować dolegliwości bólowe. Ze względu na to, że zęby usuwane w wieku poniżej 20 roku życia mają mniej wykształconych korzeni i zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zaleca się ocenę zębów mądrości u osób w wieku od 16 do 19 roku życia w celu sprawdzenia, czy nie wymagają one usunięcia.

W jaki sposób usuwa się zęby mądrości?

Ekstrakcja zęba jest stosunkowo rutynowym zabiegiem. Przed umówieniem się na zabieg, konieczne jest zrobienia zdjęcia pantomograficznego aby chirurg ocenił położenie zęba. Przed zabiegiem chirurg znieczula miejscowo okolice usuwanego zęba w jamie ustnej za pomocą miejscowego środka znieczulającego.

Zdjęcie

Po usunięciu zęba (lub zębów) i ewentualnym założeniu szwów pacjent jest poproszony o delikatne przygryzienie kawałka gazy na 30 minut po opuszczeniu gabinetu w celu ograniczenia ewentualnego krwawienia. Może wystąpić pewien ból i obrzęk, objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni; jednak w przypadku przedłużającego się lub nasilonego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować się z naszym gabinetem.

W razie wystąpienia bólu przez pierwsze dwa dni można przyjmować ogólno dostępne środki przeciwbólowe. W szczególnych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub antybiotyk. Po zabiegu zaleca się zimne okłady zewnętrznych okolic policzka.

Więcej informacji o szczegółowych zaleceniach pooperacyjnych.

Poleć ten materiał:

Do góry

Strona główna

Wersja do druku

Galeria Galeria