Straciłeś wszystkie zęby i szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci przywrócić piękny i zdrowy uśmiech? Zmagasz się z przykrymi konsekwencjami bezzębia? Z naszego artykuł dowiesz się, w jaki sposób mogą Ci pomóc specjaliści w klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie.
Czym jest bezzębie?
Bezzębie jest stanem, który charakteryzuje się utratą wszystkich zębów w jamie ustnej Pacjenta. Możemy mówić o bezzębiu całkowitym, czyli sytuacji, w której osoba nie posiada żadnych zębów lub bezzębiu częściowym, jeśli doszło do utraty zębów z jednej szczęki. Brak uzębienia to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Na szczęście nowoczesne metody dentystyczne pomagają osobom, których ten kłopot dotyczy. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia możliwe jest przywrócenie funkcji jamy ustnej oraz poprawa ogólnego stanu zdrowia Pacjenta i jego jakości życia.
Jakie są konsekwencje bezzębia?
Brak zębów może być powodem wielu problemów, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Należą do nich m.in.:
- trudności w spożywaniu pokarmów – bezzębie może utrudniać żucie pokarmów oraz ich gryzienie, co może prowadzić do problemów trawiennych lub nawet niedożywienia.
- zaburzenia mowy – zęby są umieszczone w jamie ustnej w określony sposób, dzięki czemu możliwe jest wymawianie konkretnych dźwięków. Jeśli w jamie ustnej będzie brakować uzębienia, może być to przyczyną kłopotów z artykulacją.
- obniżenie samooceny – brak zębów może także wpływać na problemy psychologiczne, ponieważ osoba, która cierpi na bezzębie, często zamyka się w sobie i nie akceptuje swojego wyglądu. Może to prowadzić do izolacji społecznej i depresji.
- zmiany w wyglądzie twarzy – przy bezzębiu policzki się zapadają, co prowadzi do pojawienia się zmian w strukturze twarzy. Wpływa to na ogólny wygląd oraz pewność siebie.
W jaki sposób może dojść do utraty zębów?
Utrata zębów może mieć wiele różnych przyczyn. Przedstawimy najczęstsze czynniki, które prowadzą do pojawienia się tego problemu:
- paradontoza lub inne choroby dziąseł – dziąsła i kości podtrzymują zęby, jednak pojawienie się przewlekłej infekcji w okolicy dziąseł może prowadzić do stopniowego rozchwiania poszczególnych zębów, co w rezultacie może zakończyć się ich całkowitym wypadnięciem. Warto więc reagować szybko i już przy pierwszych objawach paradontozy zgłosić się do specjalisty.
- nieodpowiednia higiena jamy ustnej – jeżeli nie czyścimy zębów prawidłowo lub robimy to zbyt rzadko, może to wpływać na gromadzenie się kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej na zębach, w przestrzeniach pomiędzy nimi oraz tuż przy linii dziąseł. Jeżeli bakterie atakują dziąsła i szkliwo, może doprowadzić to do ich zniszczenia i w konsekwencji możemy stracić zęby.
- wiek – czasami dochodzi do utraty zębów wskutek naturalnego procesu starzenia. Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność regeneracji tkanek, co może wiązać się z występowaniem licznych problemów stomatologicznych.
- choroby – niektóre schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak nieuregulowana cukrzyca czy osteoporoza mają duży wpływ na zdrowie jamy ustnej. Mogą więc prowadzić do osłabienia kości, co zwiększa ryzyko bezzębia.
- uwarunkowania genetyczne – niestety jest to czynnik, na który zupełnie nie mamy wpływu. Niektóre osoby mogą mieć słabsze zęby i dziąsła, co może prowadzić do ich rozchwiania, a w konsekwencji wypadania.
- urazy mechaniczne – silne uderzenie może trwale uszkodzić strukturę zęba, co wiąże się z koniecznością jego ekstrakcji.
Ubytek zęba – czym go zastąpić?
Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc Pacjentom zmagającym się z całkowitym lub częściowym bezzębiem. W klinice FabDent w Warszawie możesz umówić się na wizytę konsultacyjną, podczas której nasi specjaliści dokładnie ocenią stan zdrowia Twojej jamy ustnej i dobiorą indywidualną metodę, która pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Dzięki temu możliwe jest też przywrócenie funkcji mowy i żucia. Przede wszystkim popularną i współczesną techniką, jaka jest wykonywana w renomowanych klinikach dentystycznych, jest implantologia. Implant to zastępczy korzeń naturalnego zęba, na którym można osadzić uzupełnienie protetyczne.
Leczenie bezzębia – jakie są dostępne metody leczenia?
Poniżej przedstawimy propozycje, dzięki którym możesz rozwiązać problem z brakiem uzębienia. Wszystkie techniki omówione w tym artykule są dostępne w klinice FabDent w Warszawie:
- protezy częściowe – są stosowane w przypadku, gdy u Pacjenta doszło do utraty części zębów. Mocuje się je za pomocą specjalnych klamer do zębów, które jeszcze znajdują się w jamie ustnej. Dzięki temu są stabilne i zapobiegają przesuwaniu się zębów.
- ruchome protezy całkowite – są odpowiednie dla osób, które nie posiadają żadnych zębów. Można je w dowolnej chwili wyciągać, co zapewnia większy komfort czyszczenia.
- mosty protetyczne – wykonuje się je w przypadku, gdy możliwe jest ich umocowanie do zębów, które stanowią ich filary. Są komfortowe, estetyczne i nie przesuwają się. W przypadku całkowitego bezzębia mosty są mocowane na implantach.
- implanty dentystyczne – są one wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki i stanowią podstawę do wykonania koron, protez i mostów. Wykonanie implantów jest długotrwałym i odpornym na uszkodzenia rozwiązaniem.
W jaki sposób można zapobiegać bezzębiu?
W zachowaniu zdrowia jamy ustnej i zębów niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim warto jest zgłaszać się regularnie do stomatologa. Podczas kontroli dentystycznych możliwe jest wczesne wykrycie problemów z dziąsłami i zębami, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nawet najmniejsze ubytki w zębach mogą prowadzić do rozwoju innych schorzeń. Każdy z nas powinien także codziennie szczotkować zęby, a także używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej, które mają właściwości antybakteryjne. Aby dokładnie usunąć resztki pokarmowe, zaleca się także stosowanie irygatora. W celu uniknięcia bezzębia warto jest także unikać używek, takich jak nadmierne spożywanie alkoholu lub palenia papierosów. Zadbaj także o zdrową dietę, która będzie bogata w witaminy i minerały, które wspierają zdrowie zębów i dziąseł, unikaj natomiast spożycia cukrów.