Ból zęba po leczeniu kanałowym – co oznacza i jak sobie z nim poradzić

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Ból zęba po leczeniu kanałowym – co oznacza...

Odczuwasz ból zęba po leczeniu kanałowym? Nie musisz się martwić, że dzieje się z Tobą coś złego. Jest to bardzo często spotykane zjawisko, związane z ingerencją w strukturę zęba oraz odczuwaniem jej przez dziąsło i jego tkanki. Co warto podkreślić już na samym wstępie – może on pojawić się nie tylko po leczeniu, ale możesz odczuć go nawet po kilku miesiącach od zabiegu.

Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym? Jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z bólem? Czy wymaga to wizyty u stomatologa? Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i doradzamy, co robić w takiej mało komfortowej sytuacji.

Najczęstsze przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym, czyli dlaczego boli

Dlaczego w ogóle pojawia się ból po leczeniu kanałowym? Przyczyna jest czysto fizjologiczna. To podrażnienie tkanek, do którego dochodzi w trakcie zabiegu, a także wpływ wysokiego ciśnienia podczas wtłaczania materiału uzupełniającego i wypełnienia do wnętrza zęba. Czasem efektem kanałówki jest stan zapalny dziąsła, który – jeśli nie będzie wyleczony – objawia się silnym bólem. Rzadziej jego przyczyną są zmiany okołowierzchołkowe.

Ból zęba po kanałowym może także wystąpić w sytuacji, gdy leczenie nie zostało przeprowadzone we właściwy sposób, na przykład pozostawiono chorą miazgę w jednym kanałów. Dlatego tak ważna jest precyzja podczas leczenia kanałowego.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak długo może trwać?

Ile może trwać ból zęba po leczeniu kanałowym? Ciężko określić tu jakieś sztywne ramy, ponieważ w każdym przypadku jest to sprawa indywidualna, uzależniona od organizmu, a także spożywanych w kolejnych dobach po zabiegu posiłków i napojów. W większości przypadków ból można odczuwać przez kilka dni, jednak może również utrzymywać się przez nawet trzy tygodnie.

Jeśli odczuwasz ból utrzymujący się dłużej niż kilkanaście dni, wówczas koniecznie należy odwiedzić stomatologa, który zleci wykonanie zdjęcia RTG. Powinno to pomóc w znalezieniu przyczyny takiego stanu rzeczy oraz umożliwić podjęcie skutecznych zabiegów mających przywrócić zwykły komfort. W każdym przypadku w załagodzeniu bólu zęba mogą pomóc przepisane przez stomatologa antybiotyki i/lub środki przeciwbólowe.

Ból zęba w trakcie leczenia kanałowego

Niegdyś endodoncja (czyli leczenie kanałowe) nieodłącznie kojarzyła się z bólem, jednak obecnie wykonuje się ją przy zastosowaniu najnowszych technologii, w tym znieczulenia przy wykorzystaniu komputera dozującego jego ilość. Pozwala to na wyeliminowanie nieprzyjemnych doznań, w tym rozpierania tkanek podczas aplikowania. Jednak może się zdarzyć, że Pacjent mimo wszystko odczuje ból. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim dlatego, że znieczulenie nie może być podane osobom mającym określone przypadłości. Są nimi padaczka, astma oraz cukrzyca. Jeśli zostało podane, a nie działa, oznacza to rozległy stan zapalny, wywołany zapaleniem przyzębia, który skutecznie niweluje jego efekty. Niestety, tutaj nie można w żaden sposób pomóc.

Stan zapalny po leczeniu kanałowym

Dziwne uczucie po leczeniu kanałowym może wiązać się ze stanem zapalnym tkanek wokół zęba. Dlaczego się pojawia? Przyczynami może być brak wystarczającego wypełniania kanału lub odwrotnie – jego przepełnienie. W tej drugiej sytuacji materiał wypełnienia wydostaje się na zewnątrz i jest wchłaniany przez tkanki, działając na nie drażniąco.

Stan zapalny trwa zazwyczaj do momentu, aż dojdzie do ich pełnej regeneracji, co może potrwać nawet kilkanaście dni. W nasze klinice proponujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem, co eliminuje ryzyko nadmiernego lub niedostatecznego wypełnienia kanałów zęba. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz obawiać się, że stan zapalny pojawi u Ciebie.

Ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku

Jeśli ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku, jest to objaw nieprawidłowego dopasowania wypełnienia, które zastępuje tkanki korony zęba. Gdy odbudowa kompozytowa jest zbyt wysoka – pojawia się wówczas pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym. Znacznie utrudnia to gryzienie pokarmów, a w ciężkich przypadkach nawet mówienie.

Ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku miesiącach

Co robić, jeżeli odczuwa się ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku miesiącach? To, niestety, objaw powikłań pozabiegowych. Przyczyny mogą być bardzo złożone – od niedokładnego oczyszczenia zęba z chorej miazgi po brak wystarczającego wypełnienia w jednym z kanałów. W rzadkich przypadkach jest to objaw perforacji korzenia, może się również zdarzyć, że organizm Pacjenta reaguje alergicznie na wypełnienie.

Ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku latach

A co robić, jeśli odczuwasz ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku latach od zabiegu? Nie jest to dobry objaw i nie chodzi tu tylko o znaczne obniżenie komfortu życia codziennego. Taki ból po długim czasie może oznaczać brak powodzenia leczenia kanałowego. Tutaj przyczyn może być kilka, zaczynając od pozostawienia chorej miazgi w którymś z kanałów, kończąc na złamaniu korzenia lub niekorzystnej budowie anatomicznej systemu korzeniowego.

W takim przypadku należy zgłosić się do stomatologa, aby wykryć przyczynę bólu. Z pewnością pomocny będzie RTG.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Dyskomfort po leczeniu kanałowym nie powinien przekraczać kilkunastu dni, jednak gdy utrzymuje się dłużej lub niespodziewanie pojawia po dłuższym czasie od zabiegu (na przykład odczuwasz ból zęba po leczeniu kanałowym po roku od leczenia), wówczas należy natychmiast skontaktować z lekarzem. Utrzymanie takiego stanu nie tylko wywołuje znaczny dyskomfort, ale również może prowadzić do poważnych schorzeń.

Ból po leczeniu kanałowym a domowe sposoby

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć i jest ona twierdząca, warto pomyśleć o tym, jak przygotować się na jego złagodzenie po powrocie z gabinetu stomatologicznego. Oczywiście lekarz przepisze antybiotyk oraz odpowiednie środki przeciwbólowe, dzięki którym ból powinien zostać wygaszony podczas kolejnych dni po zabiegu, można jednak wspomóc ich działanie bardzo prostymi metodami.

Po pierwsze – nigdy nie zaszkodzi mokry, chłodny kompres. Do jego wykonania potrzebna jest tylko zimna woda i ręcznik lub inny materiał. Taki schłodzenie pozwoli na szybszą regenerację tkanek, a jeśli są one w stanie zapalnym, poczujesz dodatkową ulgę. Pomóc mogą także płukanki z szałwii i rumianku, które można wykonywać nawet kilka razy na dobę oraz pasta wykonana z olejku goździkowego i czosnku. Należy nakładać ją cienką warstwą na dziąsło wokół zęba po zabiegu.

Jak przy wszystkich innych zabiegach związanych z zębami, chłód pod postacią lodu ma wręcz zbawienne właściwości. Jednak pamiętaj o tym, że musi być to lód czysty, bez żadnych dodatków i zanieczyszczeń. Jego ssanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na redukcję bólu.

Jak dbać o zęba po leczeniu kanałowym?

Stomatolog po wykonanym leczeniu z pewnością udzieli Pacjentowi szeregu wskazówek, warto je jednak przypomnieć tutaj. A więc przez godzinę-dwie po zabiegu nie należy niczego jeść ani pić żadnych ciepłych lub gorących napojów. W kolejnych dobach powinno się unikać gryzienia pokarmów po stronie leczonego zęba. W diecie powinno na jakiś czas wyeliminować się twarde składniki, zastępując je zupami, sosami lub sałatkami.

Bezwzględnie nie powinno się dotykać czymkolwiek (w tym palcami) miejsca pozabiegowego i samego zęba. W ten sposób uniknie się jego podrażnienia oraz ewentualnego przeniesienia bakterii z palca. Jeśli chodzi o mycie zębów, pierwsze kilkanaście godzin po zabiegu należy się z tym wstrzymać. W celu zachowania higieny można przepłukiwać usta specjalnym płynem lub wymienioną wcześniej płukanką z szałwii i rumianku.

Podsumowując: jeśli decydujesz się na leczenie kanałowe zęba, wówczas musisz liczyć się z tym, że kilka dni po jego przeprowadzeniu będziesz czuć dyskomfort. Jednak jeśli jest ono wykonane w sposób prawidłowy, wówczas po kilku dobach powinno być po sprawie. Zdajemy sobie z tego doskonale sprawę, dlatego w naszej klinice proponujemy Pacjentom leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu, co pozwala nam na osiągnięcie wysokiej precyzji zabiegu i redukuje do zera ryzyko powikłań.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button