Co zrobić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Co zrobić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi?

Odsłonięte szyjki zębowe są problemem najczęściej dotykającym osób w starszym wieku, jednak nie tylko – to także bolączka osób młodych i w średnim wieku. W leczeniu takiego schorzenia pomóc może periodontolog, czyli lekarz specjalizujący się w chorobach przyzębia. Warto zawczasu zwrócić się po wsparcie, ponieważ nieleczone schorzenie tego typu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Odsłanianie się szyjek zębowych jest chorobą, która polega na tym, iż eksponuje się powierzchnia korzenia zębowego. Dzieje się tak wskutek odsuwania się dziąsła. Gdy szyjka zębowa się uwidacznia, to ząb wydłuża się, a jego delikatne fragmenty wyeksponowane są na działanie czynników zewnętrznych. Dla wielu osób stanowi to nie tylko niekomfortową dolegliwość, ale też problem natury stricte estetycznej.

Odsłonięte szyjki zębowe – jakie są objawy?

Jak objawia się odsłonięcie szyjek zębowych? Symptomy mogą być różne. Pacjenci zgłaszają się do naszego gabinetu, mówiąc o tym, że zmienił się kolor ich dziąseł, a zęby się wydłużyły. Są również zaniepokojeni faktem, iż negatywnie wpływa to na estetykę ich uśmiechu. Często zdarza się także, iż odsłoniętym szyjkom zębowym towarzyszą ubytki klinowe. Występuje też często ból, który może być głównym powodem do umówienia wizyty na fotelu dentystycznym.

Pacjenci uskarżają się równocześnie na to, że w konsekwencji odsłonięcia szyjek zębowych odczuwają nieprzyjemny ból pojawiający się w sytuacjach takich jak picie zimnych albo gorących napojów bądź jedzenia zimnych, gorących, słodkich lub kwaśnych dań; oddychania zimnym powietrzem (przez usta) czy też szczotkowania zębów. Powszechnym objawem odsłaniania się szyjek jest również krwawienie oraz opuchnięcie, a także nieprzyjemny zapach z ust.

Przyczyny odsłaniania się szyjek zębowych

Odsłaniające się szyjki zębowe to schorzenie, które ma różnorakie przyczyny. Może, lecz nie musi, towarzyszyć mu stan zapalny. Gdy chodzi o cofanie się dziąseł i związane z nią odsłanianie się szyjek zębowych, to wyróżniamy: klasyczną recesję dziąseł, recesję związaną z paradontozą, a także wersję, która łączy oba schorzenia.

W przypadku klasycznego cofania się dziąseł przyczyną mogą być:

  • nieprawidłowy zgryz,
  • bruksizm,
  • powikłania po przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym,
  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowa technika szczotkowania zębów,
  • niski przyczep wędzidełka albo nieprawidłowa anatomiczna budowa dziąsła.

Jeśli zaś chodzi o najczęstszy powód rozwoju paradontozy, to jest nim kamień nazębny, który tworzy się przez bakterie gromadzące się w płytce nazębnej. Kamień ten – w styku z dziąsłami – jest punktem wyjścia dla stanu zapalnego, a finalnie powoduje recesję.

Recesja dziąseł stanowi także często objaw innych chorób – wówczas mówimy o wtórnym cofaniu się dziąseł. 

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Aby przeprowadzić skuteczny proces leczenia odsłoniętych szyjek zębowych, należy w pierwszej kolejności udać się do periodontologa. Specjalista oceni, jaką naturę ma schorzenie Pacjenta i zaleci dalsze kroki. Gdy mówimy o recesji dziąseł wskutek kamienia nazębnego, kolejnym krokiem rekomendowanym przez specjalistę będzie zapewne zabieg higienizacji (skaling, piaskowanie). Niekiedy stosowane może być leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego albo interwencja chirurgiczna.  

Odpowiednia higiena kluczem do sukcesu

Podstawa terapii w sytuacji zapalenia przyzębia, którego konsekwencją jest recesja dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych, to prawidłowa higieny jamy ustnej. Składają się na nią odpowiednia technika szczotkowania, a także regularny skaling (co pół roku). Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej – a więc szczotkowanie z wykorzystaniem miękkiej szczotki (a nie szorowanie zębów, które może prowadzić do mechanicznych urazów), używanie dobrze dobranej pasty i płynu do płukania, korzystanie z nici dentystycznej, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych czy irygatora – pozwoli uniknąć chorób dziąsła.  

Konsekwencje nieleczonego problemu

Dlaczego warto zadbać o swoje dziąsła i zgłosić się do periodontologa od razu, gdy pojawią się pierwsze objawy recesji? Jeśli zbagatelizujemy problem odsłoniętych szyjek zębowych, rozwinąć może się zapalenie dziąseł, ich całkowite zanikanie, a w ostateczności – nawet utrata zębów. By uniknąć tak poważnych skutków, do gabinetu stomatologicznego należy udać się od niezwłocznie po rozpoznaniu u siebie pierwszych symptomów recesji dziąseł czy odsłoniętych szyjek zębowych. Profilaktycznie należy także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny – w celu przeglądów, które pozwolą natychmiast podjąć leczenie, gdy tylko pojawią się ku temu przesłanki.  

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button