Część 1

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

1. Dlaczego warto zastosować aparat?

Choć trudno w to uwierzyć, noszenie aparatu spowoduje, że uśmiech stanie się piękny, a wygląd doskonały. Uśmiech jest najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu. Spójrz w lustro. Czy podoba Ci się Twój uśmiech? Ortodonta sprawi, że będzie wyglądał wspaniale! Po leczeniu będziesz wyglądać doskonale. Pomyśl, jak przyczyni się to do poprawy Twojego życia towarzyskiego.

Nawet „twardziele” noszą aparaty, ponieważ chcą wyglądać doskonale, a wiadomo, że aparat spowoduje, że uśmiech wyglądać będzie doskonale.

2. Jak aparat wpływa na zdrowie?

Prawidłowy zgryz przyczynia się do lepszego przeżuwania pokarmu. Przeżuwanie jest pierwszym etapem trawienia. Jeśli zęby nie są proste, dokładne przeżucie pokarmu jest trudne, a do żołądka trafia pokarm częściowo nieprzeżuty. Może to prowadzić do zaburzeń żołądkowych.

Leczenie pozwala uniknąć przyszłych problemów z uzębieniem. Zaniechanie potrzebnego leczenia ortodontycznego spowoduje, że w przyszłości pojawią się problemy z uzębieniem – choćby z powodu trudności z czyszczeniem zębów. Dziąsła będą bolały. Zęby będą ścierać się w nieprawidłowy sposób. Skutki są na tyle poważne, że nawet wielu dorosłych decyduje się na takie leczenie.

Podjęcie leczenia zapobiec może pojawieniu się problemów z oddychaniem. Z upływem lat podniebienie może zablokować częściowo przepływ powietrza przez nos. Skutkiem może być chrapanie i bezdech senny. Zastosowanie aparatu pozwala uniknąć tego ryzyka. Jeśli uzębienie wygląda tak, jak na jednej z ilustracji poniżej, leczenie jest potrzebne.

Waza zgryzu klasy 1

Waza zgryzu klasy 2

Waza zgryzu klasy 3

3. Dlaczego leczenie aparatem jest potrzebne i dlaczego problemy ortodontyczne nie zostały wyeliminowane ewolucyjnie, czyli w wyniku doboru naturalnego?

Dobre pytanie! Problemy ortodontyczne wynikają z genetyki.

Dawniej, przed 10 tysiącami lat, przodkowie współczesnego człowieka mieli niemal idealne uzębienie. Nikt nie potrzebował aparatu. Wzrost dorosłego mężczyzny wynosił około 120 cm, a młodego osobnika od 70 do 100 cm.

Człowiek „urósł” jednak od tego czasu. Zwiększyły się rozmiary jamy ustnej, a przede wszystkim uzębienia. Doprowadziło to do „niedopasowania” zębów do otaczających je kości. Leczenie polega na rozciąganiu kości szczęki i odpowiednim przemieszczaniu zębów.

Spójrz, jak duże są Twoje zęby przednie. Czy zmieściły by się w ustach u kogoś o wzroście 70, czy nawet 100 cm?

4. Jak wielu nastolatków potrzebuje aparatu?

Około 70%. Weźmy na przykład uczniów Twojej klasy. Prawdopodobnie dwie trzecie nosi lub powinno nosić aparaty.

5. Ile kosztuje aparat?

Dokładne oszacowanie kosztu leczenia bez zbadania jamy ustnej pacjenta i przeprowadzenia diagnostyki jest niemożliwe, ponieważ każdy przypadek jest inny. Cena standardowego leczenia obejmuje wstępną diagnostykę (a w tym wykonanie zdjęć Rtg i modeli trójwymiarowych), zaplanowanie leczenia, aparat, konsultacje podczas leczenia, a także materiały stosowane później, takie jak retainer. Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj. Zapraszamy również na stronę symulatora kosztów, na której przeprowadzić można pełne oszacowanie kosztów dwuletniego leczenia ortodontycznego przy zastosowaniu różnych aparatów.

6. W jakim wieku należy rozpocząć leczenie?

W każdym. By uniknąć późniejszych problemów, leczenie rozpoczynane jest niekiedy już w wieku 4 lat. Prostowanie krzywego uzębienia podejmują nawet osoby osiemdziesięcioletnie. Niemniej jednak, leczenie jest najskuteczniejsze i najmniej bolesne, jeśli przeprowadzone zostanie w wieku od 8 do 14 lat, więc najlepiej jest zrobić to właśnie wtedy.

Szczęka rośnie najszybciej w wieku 8-9 lat, więc to najlepszy moment do rozszerzenia i ukształtowania kości. Jest to tak zwane „interceptywne leczenie ortodontyczne”. Później pacjent oczekuje na urośnięcie większości zębów stałych. Pojawiają się one zazwyczaj w wieku 12-13 lat, więc leczenie najlepiej jest podjąć w wieku 12, 13 lub 14 lat.

Autor: Specjalista ortodonta, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją dr Izabela Stępień – absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medyczny. Członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Zobacz również:

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button