Czy można zarazić się paradontozą?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy można zarazić się paradontozą?

Paradontoza jest chorobą przyzębia, która może prowadzić do bardzo negatywnych zjawisk – z wypadaniem zębów włącznie. Niestety – jest powszechnym zjawiskiem, a jak podają to statystyki, może dotyczyć nawet 40% populacji. Skąd taka powszechność? Główną przyczyną paradontozy jest nadmiar kamienia i płytki nazębnej. Na tym jednak nie koniec. 

Czy paradontoza jest zaraźliwa i może się pojawić na skutek kontaktu z inną osobą? Czy niektórzy ludzie są uwarunkowani genetycznie do jej pojawienia się, czy też nie ma to znaczenia? Odpowiadamy na te pytania.

Czy paradontoza jest zaraźliwa?

Główne przyczyny paradontozy to nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej, co powoduje namnażanie się bakterii, prowadzące do stanu zapalnego przyzębia i osłabienia mocowania zębów w jamie ustnej. A skoro bakterie – czy mogą one pochodzić od innej osoby? Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, jest to możliwe. 

Jednak nie trzeba wpadać w panikę. Przyjęcie bakterii odpowiedzialnych za paradontozę odbywa się za pomocą takiego bliskiego kontaktu, jak pocałunek, ponieważ są one przekazywane za pomocą śliny. Mniejsze ryzyko – ale jednak wciąż istniejące – to ich przyjęcie poprzez umycie zębów czyjąś szczoteczką lub picie z butelki, z której piła wcześniej osoba mająca paradontozę.

Muszą na to uważać rodzice niemowlaków i dzieci – nie można ani oblizywać smoczka, ani też pozwalać dziecku na jedzenie tymi samymi sztućcami czy też używanie tego samego kubka, co osoba dorosła. Nie tylko przenosi się w ten sposób bakterie, ale należy mieć na uwadze, że układ odpornościowy młodego człowieka jest jeszcze słaby, a więc będą one dla niego bardziej destruktywne.

Czy paradontoza jest dziedziczna?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy paradontoza jest zaraźliwa, a co z jej dziedzicznością? Czy taka przypadłość może być przekazywana przez rodziców dzieciom? Niestety, jest to możliwe. Oczywiście dziecko nie urodzi się z paradontozą, ale geny sprawiają, że może być na nią bardziej podatne. Genetyczne podłoże paradontozy jest faktem stwierdzonym przez naukowców.

Ponadto na jej pojawienie się mogą wpływać także choroby współistniejące, jak problemy z układem krążenia, cukrzyca, zaburzenia odżywiania, czy też wahania hormonalne w okresach dojrzewania oraz przechodzenia do andro- i menopauzy. Jednakże zawsze należy pamiętać, że nawet jeśli ma się uwarunkowania genetyczne sprzyjające temu schorzeniu, to, czy się ono pojawi, zależy w dużej mierze od jakości higieny jamy ustnej. A to już związane jest z indywidualnymi działaniami.

Jak leczyć paradontozę?

Niezależnie od tego, czy paradontoza jest dziedziczna, czy też wynika ze złej higieny jamy ustnej, istotne jest to, aby podjąć jak najszybsze leczenie, co pozwoli zahamować jej rozwój. Nie da się jej całkowicie wyleczyć, jednakże istnieje szereg sposób na to, aby odtworzyć zniszczone przez nią tkanki i inne defekty. Można między innymi stosować lasery podczas leczenia paradontozy, co jest możliwe w klinice FabDent.

To, jakie czynności zostaną wykonane, zależy przede wszystkim od stanu zaawansowania choroby. Odkażenie kieszonek przyzębnych, likwidacja obumarłych tkanek oraz czyszczenie kieszonek dziąsłowych to najczęściej podejmowane działania. Jeśli zdarzy się najgorsze i ząb wypadnie lub będzie tak rozchwiany, że niezbędna będzie jego ekstrakcja, wówczas możliwa jest proteza przy paradontozie, która pozwoli uzupełnić ubytek oraz przywrócić estetykę uśmiechu. 

Implanty a paradontoza? Takie rozwiązanie również wchodzi w grę, jednak jest ono znacznie kosztowniejsze od protezy, ponadto proces gojenia jest długotrwały. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci to, możesz wykonać takie w klinice FabDent. Dostępna jest tu także innowacyjna metoda All-on-4, która wiąże się również z protezą tymczasową. Niezbędna będzie uprzednia konsultacja, na podstawie której w ogóle da się ocenić, czy w Twoim przypadku będzie taka możliwość.

Jeśli cierpisz na paradontozę lub też chcesz sprawdzić, czy choroba nie rozwija się w Twojej jamie ustnej, zapisz się na konsultację już dzisiaj!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button