Paradontoza to poważna choroba przyzębia, która rozwija się powoli, stopniowo niszcząc dziąsła, a następnie same zęby. Można w szybki sposób ją wykryć – dziąsła stają się opuchnięte i wyraźnie zaczerwienione. Skąd się w ogóle bierze? Powstaje przede wszystkim z nadmiernej kumulacji płytki nazębnej, co może się wydarzyć, jeśli nie zachowujemy odpowiedniej higieny. Niektóre osoby są również uwarunkowane genetycznie, a dodatkowo na jej rozwój wpływa niezdrowy tryb życia.
Czy paradontoza jest uleczalna? Zanim odpowiemy na to pytanie, zapoznajmy się z tym, jakie mogą być jej skutki oraz w jaki sposób przebiegają działania mające na celu powstrzymanie konsekwencji jej obecności w jamie ustnej.
Skutki paradontozy
Przyzębie składa się przede wszystkim z tkanek utrzymujących w kości ząb. Jak nie trudno się domyślić, im bardziej będą opuchnięte, tym luźniejsze stanie się osadzenie zęba, a jeśli nie podejmie się leczenia – może on wypaść. Niestety – nieleczona paradontoza to powszechne zjawisko, które jest najczęstszą przyczyną utraty zębów zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.
Ale zanim nastąpią takie skutki paradontozy, mamy liczne objawy, które z biegiem czasu coraz bardziej obniżają komfort życia codziennego. Pierwszym jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania oraz nitkowania. Może za tym iść nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza. Dolegliwości bólowe pojawiają się w kolejnym etapie, czyli gdy zęby już zaczynają odczuwać wpływ paradontozy – gryzienie pokarmów może przynosić dyskomfort (nadwrażliwość), zęby potrafią zaboleć również przy szczotkowaniu. Potem rozwija się stan zapalny, który prowadzi od odsłonięcia korzeni zębów, a także ich recesji (cofania).
Czy paradontoza jest uleczalna?
Niestety, gdy raz pojawi się paradontoza, nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie. Można natomiast zahamować jej postęp, a następnie odbudować zniszczone obszary, co już jest dużym sukcesem – ma się pewność, że nie straci zębów. Działania te to właśnie leczenie paradontozy. Na czym polegają?
Jeśli została stwierdzona paradontoza, leczenie rozpoczyna się przede wszystkim od konsultacji, które pozwolą na precyzyjne określenie jej stanu zaawansowania. W przypadku lżejszych przypadków rozpoczyna się od usuwania kamienia oraz płytki nazębnej (możliwe jest także polerowanie powierzchni zębów) i odpowiednich zaleceń higienicznych – wskazane będą specjalne pasty do zębów na paradontozę, których działanie skutecznie hamuje jej skutki oraz pozwala na wzmocnienie dziąseł.
Jeśli rozwój choroby jest zaawansowany, mogą być potrzebne bardziej skomplikowane zabiegi – jak płukanie kieszonki dziąsłowej, przy czym wykorzystywany jest lek na paradontozę, zabiegi chirurgiczne oraz regeneracyjne. Może być niezbędny również kiretaż, czyli operacja przeszczepienia płatów tkanek na dziąsła. Takie zaawansowane zabiegi można przeprowadzić w warszawskiej klinice FabDent, gdzie również zamiast klasycznych działań chirurgicznych można zdecydować się na lasery podczas leczenia paradontozy.
Jak cofnąć paradontozę?
Jeśli ktoś mówi: wyleczyłem paradontozę, oznacza to, że poddał się leczeniu, aczkolwiek problemu całkiem nie pozbył. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje żaden skuteczny sposób na to, jak cofnąć paradontozę i przywrócić dziąsła oraz zęby do pierwotnego stanu. Jest to choroba nieodwracalna, można jedynie załagodzić jej skutki. Zmodyfikowane dziąsła i zęby pozostają w stanie, w jakim zostały wyleczone.
Jeśli zdarzyło się już najgorsze, czyli paradontoza doprowadziła do wypadnięcia zębów, można uzupełnić braki. Proteza przy paradontozie jest nie tylko wypełnieniem ubytku, ale również pomaga w stabilizacji sąsiadujących zębów. Klinika FabDent oferuje zarówno stałe, jak i ruchome protezy, można zdecydować się także na implanty.
Niezależnie od tego, na jakim etapie udało się powstrzymać rozwój paradontozy, konieczna jest ścisła higiena, aby nie pojawiło ryzyko jej ponownego pojawienia. Warto również stosować specjalistyczne pasty i płyny do płukania jamy ustnej, które powstały z myślą o osobach zmagających się z paradontozą.