Czy próchnica boli?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy próchnica boli?

Próchnica jest poważnym problemem, którego pojawienie się wiąże z nieprzyjemnymi odczuciami – jednym z nich jest nadwrażliwość, czyli gwałtowna reakcja na cieple i zimne płyny oraz pożywienie. Ale czy zawsze, gdy pojawia się próchnica, towarzyszy jej ból? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Dlaczego? Przeczytaj i dowiedz się tego – z pewnością taka wiedza może Ci się przydać!

Jakie rodzaje próchnicy powodują ból?

O tym, jak bardzo zaawansowana jest choroba, decyduje przede wszystkim to, jak długo przed wykryciem bakterie próchnicy negatywnie oddziaływały na dziąsła oraz zęby. Zazwyczaj początki próchnicy, czyli próchnica początkowa, nie daje żadnych objawów – dlatego właśnie często zdąży rozwinąć się, zanim w ogóle można ją dostrzec. Jeśli jednak wypatrzysz białe plamki na zębach – to właśnie objaw tego, że zaczyna się rozwijać. Powinna być to motywacja do odwiedzania stomatologa.

Kiedy próchnica zaczyna boleć? Gdy bakterie przedostały się przez szkliwo i zębinę, docierając do wrażliwej miazgi. Ogólnie podział rozwoju próchnicy dzieli się na trzy etapy: próchnica powierzchowna (gdy mamy ją wyłącznie na szkliwie), próchnica średnia (gdy obejmuje zarówno szkliwo, jak i zębinę) oraz głęboka próchnica) gdy bakterie zaatakowały już wypełniającą wnętrze zęba miazgę).

W odróżnieniu od próchnicy powierzchniowej, średnia i głęboka są nieprzyjemne i mocno odczuwalne. Rzadko kiedy zdarza się, że nawet głęboka próchnica na zębach nie powoduje bólu. Są to jednak sytuacje ekstremalnie wyjątkowe i nie zaliczają do pozytywnych zjawisk – osoba, która nie odczuwa bólu przy głębokiej próchnicy może stracić przez to zęba.

Czy usuwanie próchnicy boli?

Problem sam nie zniknie, więc leczenie próchnicy jest nieodzowne. Jeśli nie jest ona jeszcze bardzo zaawansowana, możliwa jest kuracja z pomocą specjalnych preparatów lub/i ozonoterapia, która stanowi alternatywę dla klasycznego borowania. Jednak jeśli mamy duży ubytek w zębie, wówczas konieczne będzie usunięcie zainfekowanej miazgi, a także leczenie kanałowe. Gdy ząb z próchnicą znajduje się już w bardzo zaawansowanym stadium i endodoncja nie pomoże, wówczas niezbędna może być jego ekstrakcja.

Czy usuwanie próchnicy boli? Każdy związany z nią zabieg może powodować pewien dyskomfort lub ból. Zazwyczaj wszystkie działania wykonywane są przy znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek gdy przestanie ono działać można odczuwać pewien dyskomfort. Bezbolesne leczenie zębów jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy zmiany próchnicowe nie są duże.

W każdym przypadku usunięcie próchnicy jest niezbędne. Jej obecność to z biegiem czasu poszerza istniejące i wywołuje kolejne uszkodzenia, a głęboka dziura w zębie doprowadzi w końcu do konieczności jego usunięcia. Ponadto bakterie mogą przedostać się również do krwioobiegu i wywoływać różnorakie problemy – z udarem włącznie.

Jak leczyć ból spowodowany próchnicą zęba?

Mamy już odpowiedź na pytanie, czy próchnica boli. Jak można pomóc sobie zanim odwiedzi się dentystę? Przede wszystkim unikać kontaktu z gorącymi i zimnymi potrawami oraz napojami. Ponadto można wspomagać się, stosując środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptekach, drogeriach czy kioskach – jak Ibuprom czy Paracetamol. Można również stosować płukanki z szałwią lub zimne okłady na policzek.

Pamiętaj jednak, że wszystkie te środki to tylko chwilowa ulga. Aby bóle przy próchnicy nie powracały, należy zlikwidować ich źródło. A to będzie możliwe tylko dzięki specjaliście, a więc odwiedziny w gabinecie stomatologicznym są prędzej czy później niezbędne.

Jak unikać próchnicy?

Próchnica może być nie tylko efektem braku wystarczającej higieny czy tez dużej ilości cukru w diecie. Można także zarazić się nią poprzez kontakt ze sztućcami oraz talerzami, z których korzysta osoba mająca próchnicę. Należy także unikać picia z tej samej butelki. W życiu codziennym ważna będzie regularna higiena, a zalecane są pasty z dużą ilością fluoru, dzięki któremu mineralizuje się szkliwo, wzmacniając je.

Jeśli masz już próchnicę lub podejrzewasz ją u siebie, pomoc znajdziesz w warszawskiej klinice FabDent – zapisz się na wizytę już dzisiaj! 

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button