Czy próchnica jest zaraźliwa?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy próchnica jest zaraźliwa?

Próchnica jest powszechnie występującym zjawiskiem, które grozi zarówno dzieciom – z niemowlakami włącznie – jak również osobom dorosłym. Ponieważ jej efekty są bardzo nieestetyczne, wiele osób zadaje pytanie, czy istnieją jakieś pewne sposoby na to, aby skutecznie się przed nią zabezpieczyć?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy próchnica jest zaraźliwa, musimy najpierw poznać mechanizmy jej działania oraz dowiedzieć się, w jaki sposób przenoszone są wywołujące ją bakterię.

Czy próchnicą można się zarazić przez całowanie?

Co warto zaznaczyć na początku, bakterie próchnicy są naturalnym zjawiskiem w jamie ustnej. Szkodzić zaczynają dopiero wtedy, gdy są nadmiarowo rozwinięte, a więc gdy jest ich za dużo. Wówczas podczas swoich przemian metabolicznych wytarzają kwasy, które następnie prowadzą do demineralizacji zębów, co wiąże się z powstawaniem ubytków. Ponadto gdy jest ich zbyt dużo, przyczyniają się do obniżenia pH jamy ustnej.

Na próchnicę są narażone szczególnie osoby, które spożywają duże ilości cukrów – są one doskonałą pożywką dla bakterii próchnicznych. Jeśli do tego dochodzi brak regularnej lub dokładnej higieny jamy ustnej, ryzyko próchnicy wzrasta. A czy próchnicą można się zarazić przez całowanie? Ponieważ w trakcie tej czynności przenoszone są bakterie, odpowiedź brzmi – tak, jest to możliwe z dużym prawdopodobieństwem. Czy można się przed tym w jakiś sposób zabezpieczyć? Jedynym sposobem na to jest jak najszybsze przepłukanie jamy ustnej lub wymycie zębów po całowaniu.

Ale to nie jedyna droga, aby bakteria próchnicy została przekazana pomiędzy dwiema osobami. Kolejnym sposobem na to jest korzystanie ze sztućców lub kubka/szklanki po drugiej osobie, jeśli nie zostały one umyte. Można także pobrać bakterie z talerza używanego uprzednio przez osobę z próchnicą. W przypadku małych dzieci rodzice często mają zwyczaj kosztowania jedzenia przed podaniem go pociechom. To bardzo poważny błąd – bakterie na zębach dorosłych dostają się w ten sposób na sztućce przeznaczone dla dzieci i może prowadzić to do przekazania próchnicy dziecku.

Picie z jednej butelki – czy może przenosić próchnicę?

Czy próchnicą można się zarazić poprzez picie z jednej butelki? Tak – ponieważ mechanizm jest taki sam jak w przypadku korzystania ze wspólnych sztućców czy naczyń. Oczywiście aby zarazić się próchnicą, osoba, która współdzieli butelkę, musi ją już mieć. Jeśli z jednej butelki piją dwie osoby, z których żadna nie ma próchnicy, jest to niegroźne – aczkolwiek wysoce niehigieniczne i odradzane.

W podobny sposób, co przez picie z butelki, można narazić się na próchnicę, jeśli gryzie się ten sam owoc, np. jabłko. To – niestety – częste zjawisko zwłaszcza wśród młodzieży. Tutaj pomóc może odpowiednia edukacja w temacie.

Jak można w skuteczny sposób zapobiegać próchnicy?

Nie chcesz, aby czekało Cię leczenie próchnicy? Musisz zatem zadbać o higienę jamy ustnej oraz poważnie ograniczyć ilość cukrów znajdujących w spożywanych przez Ciebie potrawach – to podstawowe kroki do tego, aby chronić swoją jamę ustną przed ta przypadłością. Możesz także nabyć pastę o właściwościach przeciwpróchniczych lub bogatej we fluor, co sprzyja mineralizacji szkliwa i wzmacnia zęby, a dodatkowo korzystać z płynu do płukania jamy ustnej.

Zastosowanie płynu ma tę zaletę, że pozwala na usunięcie resztek pokarmów z miejsc, do których nie da się dotrzeć szczoteczką. 

W jaki sposób przebiega leczenie próchnicy?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy próchnicą można się zarazić, a co robić, kiedy już się ją ma? Jej obecność można poznać po białych plamkach na zębach. Takie właśnie pojawiają się w początkowym stadium choroby, potem zaś widoczne są ubytki. Nim się pojawią, można odczuwać ból zębów, nadwrażliwość oraz mieć nieprzyjemne odczucia płynące od zainfekowanego zęba.

Leczenie może przebiegać w różny sposób, zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne etapy rozwoju próchnicy mogą być leczone poprzez wykonywanie prostych działań – odpowiednią higienę jamy ustnej, stosowanie pasty z fluorem oraz eliminację cukru z diety. W przypadku uszkodzenia szkliwa i powstania ubytku, konieczne może być zastosowanie plomby. 

Czy jest możliwe bezbolesne leczenie zębów? Tak – istnieją również metody minimalnie inwazyjnego leczenia ubytków próchnicowych, takie jak lakowanie, infiltracja próchnicy czy preparacje szczelinowe. Jednak w przypadku zaawansowanych zmian, takich jak zajęcie miazgi zębowej, może być konieczne leczenie kanałowe. 

Typowe leczenie próchnicy może trwać od 30 do 60 minut na jedno zęby. Jednakże, jeśli próchnica jest bardziej zaawansowana lub dotyczy większej liczby zębów, czas leczenia może być dłuższy. Dlatego nie można ustalić jakiegoś uniwersalnego dla wszystkich czasu na wyleczenie.

Nowoczesne technologie, z których korzysta warszawska klinika FabDent, to między innymi leczenie pod kontrolą mikroskopu, co pozwala na precyzyję przy maksymalnym komforcie pacjenta. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja próchnica zostanie dokładnie wyleczona – już dzisiaj umów się na wizytę!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button