Czy tytan uczula?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy tytan uczula?

Tak naprawdę każdy rodzaj metalu może wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku tytanu zdarzają się one bardzo rzadko, jednak są warte omówienia. Podpowiemy, w jaki sposób rozpoznać uczulenie na tytan oraz jakie są alternatywne metody zabiegów z użyciem innych materiałów.

Do czego stosowany jest tytan w dentystyce?

Tytan jest materiałem, który jest uważany za hipoalergiczny oraz biokompatybilny. Co to oznacza w praktyce? Bardzo często używa się go w różnych gałęziach medycyny, w tym także stomatologii. W bardzo rzadkich przypadkach może on wywoływać reakcje alergiczne, dlatego też warto upewnić się, że ten problem nas nie dotyczy. Tak jak wspomnieliśmy, tytan jest bardzo często używany w dentystyce, a w szczególności w protetyce. Z tego materiału wykonywane są przede wszystkim implanty zębowe, mosty protetyczne czy śruby kostne. 

Jakie są zalety tytanu?

Czym charakteryzuje się tytan, że jest tak chętnie stosowany w różnych przypadkach? Jest on przede wszystkim odporny na korozję, co sprawia, że może wytrzymać wiele lat bez żadnych uszkodzeń. Co więcej, wykazuje neutralność biologiczną, dlatego też jest coraz częściej stosowany. Reakcje alergiczne na tytan zdarzają się bardzo rzadko, inaczej niż w przypadku stali chirurgicznej. Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że Pacjent może posiadać jakiekolwiek uczulenie na ten metal, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza, który ma wykonywać zabieg związany z wszczepieniem tytanowych części w ciało.

Czym jest implant stomatologiczny?

Implant to odpowiednik korzenia zęba. Jest on wykonywany wtedy, kiedy nie jest możliwe osadzenie odbudowy protetycznej w jamie ustnej Pacjenta. Jest on wykonywany z różnych materiałów i stanowi filar dla protez, koron czy mostów protetycznych. Jest on umieszczany na stałe w kości żuchwy lub szczęki. Implant wykonany z tytanu lub innych tworzyw zastępuje więc naturalny korzeń zęba, który z jakichś przyczyn został uszkodzony i stanowi jest sztuczną alternatywę. W klinice FabDent w Warszawie wykonywanie implantów jest standardowym zabiegiem, który przeprowadzamy w najwyższą starannością o zdrowie Pacjenta, dlatego przeprowadzamy szczegółową rozmowę z Pacjentem w celu ustalenia, jaki materiał na implant dobrać, by nie wywoływał on reakcji alergicznych.

Czym jest uczulenie na tytan?

Alergia jest silną reakcją układu odpornościowego na obecność danej substancji w organizmie. W przypadku tytanu i implantów wykonanych z tego materiału jest to niezwykle rzadkie, jednak nie można wykluczyć, że Pacjent może wykazywać uczulenie na stop tytanu. Z reguły jednak tytan wykazuje praktycznie zerowy potencjał alergiczny, ponieważ  posiada właściwość wysokiego powinowactwa tlenu. Mimo wszystko nie należy pomijać możliwości występowania u Pacjenta uczulenia na implant tytanowy, w szczególności wtedy, kiedy wymagają on rehabilitacji protetycznej.

Jak przekonać się, czy jest się uczulonym na tytan?

Jeśli nie jesteś pewny lub podejrzewasz u siebie reakcję alergiczną na tytan, warto w pierwszej kolejności poinformować o tym fakcie stomatologa lub protetyka. Tylko wtedy możliwe będzie wykonanie specjalistycznych testów, które potwierdzą te podejrzenia lub je wyeliminują. Nie warto jednak bagatelizować nawet najmniejszych wątpliwości co do występowania uczulenia. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie przeprowadzamy kompleksowe wywiady lekarskie, które mogą pomóc w identyfikacji również tego problemu.

Uczulenie na tytan – objawy

Kolejną istotną kwestią, której warto się przyjrzeć bliżej, są objawy występowania reakcji alergicznych na tytan. Wśród nich najczęściej występują:

  • zaczerwienienie i obrzęk w okolicy implantu wykonanego z tytanu, który został wszczepiony w żuchwę Pacjenta;
  • uczucie pieczenia lub świąd w jamie ustnej;
  • utrzymujący się przez dłuższy czas ból, który nie ustępuje pomimo upływu standardowego okresu gojenia;
  • czasami możemy spotkać się także z takimi objawami, jak gorączka i ogólne zmęczenie, gorsze samopoczucie;
  • wysypka od zębów, która może przechodzić także na błony śluzowe.

Alergia na tytan – możliwe powikłania po zastosowaniu tytanu w stomatologii

Jeżeli nadwrażliwość na konkretny rodzaj implantów nie zostanie szybko zdiagnozowana, może dojść do przykrych powikłań. U Pacjenta może wystąpić przerost dziąseł, zapalenie warg lub jamy ustnej, a nawet włóknienie okołoprotezowe. Każda osoba, u której podejrzewana jest reakcja alergiczna na tytan, powinna więc natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeżeli schorzenia opisane powyżej rozwiną się, może dojść do poluzowania śruby wszczepu. Jest to bardzo rzadki przypadek, jednak warto o nim wspomnieć, ponieważ wszelkie działania zaradcze mogą uchronić Pacjenta przed przykrymi konsekwencjami wystąpienia uczulenia.

Jakie są alternatywy dla stosowania tytanu?

W nowoczesnej stomatologii i protetyce istnieje wiele alternatyw dla implantów tytanowych. Mogą być one wykonane z innych materiałów, które także będą biokompatybilne, jednak mniej podatne na wywoływanie reakcji alergicznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują implanty cyrkonowe, często nazywane również implantami ceramicznymi. Wyglądem przypominają one naturalnego zęba, dlatego też prezentują się estetycznie, a jednocześnie zapewniają większy komfort psychiczny u Pacjenta, który wymaga tego typu leczenia.

Implanty tytanowe – szkodliwość

To, czy implanty stomatologiczne wykonane z danego materiału są odpowiednie dla konkretnego Pacjenta, powinien ocenić lekarz. Tak, jak wspominaliśmy, reakcje alergiczne na tytan mogą występować, jednak zdarzają się one na tyle rzadko, że zazwyczaj implanty są wykonywane właśnie z tego stopu metalu. Jest on odporny na korozję, dlatego idealnie nadaje się do umieszczania w jamie ustnej, w której jest wilgotno.

Skutki uboczne implantów z tytanu

Wszczepienie implantu stomatologicznego wykonanego z tytanu może wiązać się z następującymi skutkami ubocznymi:

  • w okolicy implantu tworzy się stan zapalny;
  • mikroruchy implantu mogą wpływać na jego stabilność;
  • występowanie reakcji alergicznych.
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button