Czy zęby mogą się lekko ruszać?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Czy zęby mogą się lekko ruszać?

Co zrobić, jeśli lekko rusza się ząb? Czy jest to powód do niepokoju? Do kogo zgłosić się w przypadku wystąpienia takiej sytuacji? Czy może to być symptom poważniejszych schorzeń? Na te pytania odpowiedzą specjaliści z kliniki FabDent w Warszawie.

Czy ruszający się ząb jest sygnałem alarmującym?

Oczywiście bolący lub ruszający się ząb nie jest sytuacją normalną. Dorosły człowiek posiada zęby stałe, których samoczynne poruszanie się może skutkować ich wypadnięciem. W każdym przypadku, gdzie nie doszło do uszkodzenia mechanicznego, poruszanie się zęba stałego wymaga pilnej interwencji. W tym celu należy zgłosić się jak najszybciej do gabinetu stomatologicznego, aby móc uzyskać profesjonalną pomoc.

Dlaczego lekko rusza mi się ząb? Przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn ruchliwości zęba wymienia się:

  • paradontozę;
  • zaawansowaną próchnicę;
  • choroby ozębnej oraz kości, w której umieszczony jest ząb;
  • powikłania po leczeniu ortodontycznym;
  • powikłania po leczeniu kanałowym;
  • uszkodzenia mechaniczne.

Oczywiście to specjalista powinien dokładnie określić, który czynnik spowodował poruszanie się zęba. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego systemu leczenia.

Czy ruszający się ząb sam wypadnie?

Trudno jednoznacznie określić, czy ruchliwy ząb sam wypadnie. Wszystko zależy od stanu dziąseł oraz kości. Jeśli mówimy o zębach mlecznych, które występują u dzieci, ruszający się ząb wypada samoczynnie i nie jest to powód do niepokoju.

Czy stały ząb może się ruszać?

Tak, można zaobserwować ruchliwość stałego zęba. Jak już wspomnieliśmy, taka sytuacja może mieć wiele przyczyn. Czasami są one niezależne od nas samych, czyli pojawienie się ruchliwości w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku lub uderzenia. Pozostałe sytuacje mogą mieć podłoże chorobowe. W obu tych przypadkach niezbędna jest jednak pomoc specjalisty. Zachęcamy do zgłoszenia się do kliniki FabDent w Warszawie, gdzie stomatolog sprawdzi dokładnie stan naszego uzębienia i pomoże znaleźć przyczynę problemu.

Czy ruszającego zęba można samodzielnie wyrwać?

Nie wolno samodzielnie usuwać ruszającego się zęba. Może to grozić pojawieniem się rozległego stanu zapalnego, a także krwawienia lub nawet uszkodzenia dziąsła. Poza tym możemy nieumiejętnie wyrwać ząb, pozostawiając jego fragment w kieszeni dziąsła. Od ekstrakcji ruszającego się zęba są profesjonaliści. W tej sytuacji powinniśmy więc zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Jak usztywnić ruszający się ząb?

Specjalista, w celu zabezpieczenia ruszającego się zęba, może zastosować specjalną szynę usztywniającą, która bezpiecznie utrzyma go w dziąśle. Szyna ta łączy wszystkie siekacze i jest przyklejona przy pomocy specjalnego kleju do powierzchni językowej zębów.

Ruszający się ząb po uderzeniu – co robić?

Wypadki niestety chodzą po ludziach. Nic więc dziwnego, że możemy wybić lub uszkodzić zęba, powodując jego rozchwianie. W ten sposób bardzo łatwo jest naruszyć jego strukturę. W tym przypadku zalecamy wizytę w naszej klinice FabDent w Warszawie w celu określenia, w jakim zakresie ząb został uszkodzony, a także wdrożenia odpowiedniej metody jego rekonstrukcji.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to pojawienie się stanu zapalnego tkanek, które otaczają zęby. Jej objawami są: tkliwość dziąseł, opuchlizna i zaczerwienienie. W kolejnych etapach choroby, wraz z jej rozwojem, może także pojawić się krwawienie. Paradontoza to choroba, która nie tylko sprawia, że mamy ruszające się zęby, ale przede wszystkim osłabiającą dziąsła. Właśnie dlatego zęby stałe nie są dość dobrze umocowane w strukturze dziąsła i dochodzi do ich ruchliwości. 

Jakie są przyczyny paradontozy?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się paradontozy. Przede wszystkim może być to uwarunkowane genetycznie, czyli dana osoba może mieć skłonność do pojawiania się stanu zapalnego tkanek. Nadto takie schorzenia jak zaburzenia autoimmunologiczne, cukrzyca czy osteoporoza mogą także wpłynąć na rozwój choroby. Często także zły tryb życia ma wpływ na jej rozwój. Aby uniknąć wystąpienia paradontozy, należy więc unikać stresu, wdrożyć prawidłową dietę oraz nie sięgać po wyroby tytoniowe.

W jaki sposób leczyć paradontozę?

Na rynku istnieją specjalistyczne pasty do zębów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia paradontozy. Warto także wyposażyć się w specjalną szczoteczkę z miękkim włosiem, która nie będzie podrażniać dodatkowo dziąseł. Ważną kwestią jest także codzienna, dokładna pielęgnacja jamy ustnej, ponieważ w jej wnętrzu gromadzą się bakterie i resztki jedzenia, które dodatkowo mogą zwiększać problem. Pamiętajmy także o systematycznej higienizacji jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. W klinice FabDent w Warszawie możesz również wykonać skaling czy piaskowanie, które pomogą usunąć zalegający kamień nazębny z linii dziąseł.

Do kogo się zgłosić, jeśli mam ruszające się zęby?

Zachęcamy do zgłoszenia się do nas. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie znajdziesz szybką i specjalistyczną pomoc z zakresu wszelkich problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Diagnostyka stomatologiczna w naszej placówce jest nie tylko szczegółowa, ale natychmiast skierujemy Cię do właściwego fachowca w zależności od potrzeb.

W jaki sposób dbać o zęby, aby uniknąć problemów?

Nie tylko ruszające się zęby mogą być problemem, ale także nieświeży oddech, pojawiająca się i rozległa próchnica czy inne schorzenia jamy ustnej. Niestety bardzo często jest to wynik zaniedbania i braku regularności wizyt w gabinecie dentystycznym. Specjaliści z kliniki FabDent w Warszawie nie tylko oferują swoje usługi, gdy już coś złego dzieje się z naszym uzębieniem, ale także wtedy, aby profilaktycznie zadbać o stan jamy ustnej. Polecam wykonywanie systematycznej higienizacji jamy ustnej oraz usuwanie osadu nazębnego.

Czy istnieją domowe sposoby na ruszające się zęby?

Niestety nie ma złotego środka, który pomógłby nam w przypadku ruszających się zębów. Zdecydowanie powinniśmy udać się do stomatologa. Warto jednak podkreślić, że prawidłowa troska o zdrowie jamy ustnej w domu, z pewnością przyczyni się do mniejszych kłopotów z uzębieniem.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button