Diastema leczenie – czym jest i jak leczyć

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Diastema leczenie – czym jest i jak leczyć

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest diastema i w jaki sposób można ją wyeliminować. Przedstawimy metody korekcji uzębienia, które są dostępne w klinice FabDent w Warszawie.

Przerwa między zębami – co oznacza?

Diastema to nic innego, jak pojawienie się przerwy pomiędzy górnymi jedynkami. Aby mówić o tym, że u Pacjenta występuje diastema, szerokość szpary musi przekraczać co najmniej 0,5 mm. Oczywiście diastema może występować również pomiędzy innymi zębami, jednak zazwyczaj w takich przypadkach nie stanowi ona problemu. Jest to głównie defekt estetyczny, który jest możliwy do skorygowania. Czasami przyczyna powstania diastemy może być naturalna, czasem jednak jest to wynik pojawienia się wad zgryzu lub defekt genetyczny. U dorosłych przerwa między zębami może wystąpić wtedy, kiedy w ich łuku zębowym występuje nadmiar miejsca. Czasami może również dotyczyć wad wędzidełka lub zgryzu urazowego.

Jak wygląda przerwa między zębami jedynkami?

Istnieje kilka typów diastemy. Wyróżniamy diastemę równoległą, rozbieżną i zbieżną. Przerwa między zębami równoległa, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy występowania przerwy pomiędzy zębami, która powoduje równoległe ułożenie zębów względem siebie. Diastema rozbieżna oznacza sytuację, w której korzenie zębowe skierowane są do siebie, jednak korony zębów wyraźnie się od siebie rozsuwają. Przerwa między zębami o charakterze zbieżnym jest natomiast charakterystyczna dla osób, u których korony zębów są nachylone do siebie, a korzenie rozsuwają się. Jak już wspominaliśmy, diastema jest defektem, który może powodować liczne kompleksy, choć niektórzy traktują taki wygląd zębów jako dużą zaletę. Diastemę koryguje się więc po to, aby uzyskać estetyczny wygląd zębów.

Co jeśli przerwa między jedynkami występuje u dziecka?

Przerwa pomiędzy jedynkami, która występuje u dzieci, jest często związana  z procesem wymiany zębów mlecznych na stałe. Jest ona inaczej nazywana diastemą fizjologiczną. Ma ona charakter przejściowy, co oznacza, że nie wymaga leczenia. Jeśli więc Twoje dziecko posiada jeszcze uzębienie mleczne, najprawdopodobniej diastema samoczynnie ustąpi, gdy zęby mleczne zostaną zastąpione stałym uzębieniem. Czasami diastema może być także wynikiem nieprawidłowego odruchu połykania lub też jest konsekwencją ssania kciuka lub wargi. Stałe zęby są zazwyczaj szersze i dłuższe od swoich mlecznych poprzedników, dlatego też potrzebują one więcej miejsca w szczęce, aby odpowiednio się w niej ułożyć. Diastema u dzieci występuje więc stosunkowo często, lecz jeśli żaden z rodziców nie ma przerwy między zębami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko w przyszłości także nie będzie jej mieć.

W jaki sposób powstaje diastema u osób dorosłych?

Najczęściej przyczyny powstania diastemy należy doszukiwać się w wyniku przerostu wędzidełka górnej wargi. Czasem jest ono nieprawidłowo ukształtowane. Wtedy też możemy mówić i diastemie prawdziwej. Jeśli natomiast u pacjenta nie występują siekacze boczne, takie zjawisko jest nazywane hipodoncją, czyli wadą rzekomą. Niekiedy zdarza się również tak, że zęby przesuwają się w wyniku występowania dodatkowego zęba w szczęce. Takie zjawisko jest nazywane hipodoncją. Może się również zdarzyć tak, że u Pacjenta występują mniejsze zęby, które jednocześnie mają tendencję do rozsuwania się od siebie. Jest to cecha charakterystyczna dla mikrodoncji. Diastema może powstać także w przypadku występowania niektórych chorób przyzębia oraz stanów zapalnych dziąseł. Wtedy też może dojść do utraty zębów, co powoduje przesuwanie się pozostałych zębów w łuku.

Czym jest zgryz urazowy?

Zgryz urazowy jest inaczej nazywany chorobą okluzyjną. Mówimy o nim wtedy, kiedy występuje zaburzenie równowagi pomiędzy układem zębowym, mięśniami a stawami skroniowo-żuchwowymi. Przyczyn zgryzu urazowego należy doszukiwać się w nieprawidłowej budowie anatomicznej. Może on spowodować niewłaściwe funkcjonowanie jamy ustnej, a także zaburzać czynności zębów, mięśni lub stawów. Okluzja jest też częstą przyczyną pojawienia się diastemy. Objawy tego schorzenia mogą obejmować bóle głowy, zębów lub zgrzytanie zębami. Jest to więc uciążliwe schorzenie, które powinno być wyleczone, aby Pacjent nie odczuwał dyskomfortu.

Czy przerwa między jedynkami przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku diastemy, która jest wywołana zgryzem urazowym, może ona utrudniać właściwe funkcjonowanie jamy ustnej. Dzieje się tak również, jeżeli zęby cały czas przesuwają się w wyniku zbyt szerokich przerw pomiędzy nimi. Może wtedy dochodzić do pojawienia się wielu wad zgryzu, które warto jest skorygować. Jeśli jednak przerwa między jedynkami jest jedynie problemem natury estetycznej, to nie przeszkadza ona w mówieniu, jedzeniu czy żuciu pokarmów.

Jak przebiega usuwanie diastemy?

W klinice FabDent w Warszawie oferujemy przeprowadzenie wielu zabiegów, które pomogą pozbyć się diastemy na stałe. Jeśli istnieje taka możliwość, a w jamie ustnej jest dość miejsca, warto jest zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniego leczenia ortodontycznego. Pełne prostowanie zębów jest jednak procesem długotrwałym, ponieważ trwa około 2 lat, jak również wymaga późniejszej retencji. Jeżeli przerwa między zębami występuje u osób młodszych, polecamy stosowanie ruchomych aparatów ortodontycznych, które są nie tylko tańszym rozwiązaniem, ale także są one wygodniejsze.

Leczenie diastemy – jakie są dostępne metody?

Innym sposobem zlikwidowania diastemy jest także zastosowanie bonding, czyli przyklejenia do powierzchni zębów wypełnienia kompozytowego. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna, a jej efekty widoczne są zaraz po zakończeniu zabiegu. Trwalszym rozwiązaniem jest także wybór licówek, czyli cienkich nakładek, co pozwana na natychmiastowe korygowanie kształtu zębów.

Diastema – przed i po korekcji

Zarówno bonding, licówki, jak i stosowanie aparatów ortodontycznych przynosi spektakularne efekty estetyczne. Zęby stają się równe, a przerwa pomiędzy nimi jest likwidowana. Należy jednak pamiętać, że każda z powyższych metod jest skuteczna tylko wtedy, gdy Pacjent stosuje się do wszelkich zaleceń lekarza oraz dba o prawidłową higienę jamy ustnej.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button