Dziecko u stomatologa – jak powinna wyglądać wizyta adaptacyjna?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Dziecko u stomatologa – jak powinna wyglądać wizyta...

Wizyty na fotelu stomatologicznym to coś, co stresuje wiele dzieci, a tym samym ich rodziców. Zupełnie niepotrzebnie – mały Pacjent wcale nie musi odczuwać strachu przed wizytą u dentysty! Aby zapobiec negatywnym emocjom, warto przygotować dziecko do wizyt stomatologicznych jeszcze wtedy, gdy jego ząbki są w pełni zdrowe. Idealnym sposobem, aby przekonać malucha, że taka wizyta to nic strasznego, jest wizyta adaptacyjna, podczas której mały Pacjent pozna lekarza stomatologa. Pozwoli to zbudować zaufanie do specjalisty i zapoznać pociechę z gabinetem oraz sprzętami, jakie się w nim znajdują. Dzięki temu w przyszłości mały Pacjent nie będzie obawiał się leczenia stomatologicznego.

Wizyta adaptacyjna – pierwsze spotkanie ze stomatologiem

Niestety wciąż zdarza się, że pierwsza wizyta u stomatologa odbywa się wtedy, gdy malucha rozbolą ząbki lub gdy próchnica jest na tyle zaawansowana, że niezbędne jest leczenie zachowawcze. W takiej sytuacji pierwsze wrażenia dziecka mogą nie być pozytywne – wizyta u dentysty może kojarzyć się z bólem i strachem przed nieznanym zabiegiem, np. borowaniem. Leczenie okaże się wówczas dla dziecka nieprzyjemne i stresujące.

Jeśli jednak dziecko przyjdzie do gabinetu, gdy jego ząbki są zdrowe i nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych bardziej zaawansowanych procedur stomatologicznych, to pojawia się przestrzeń do rzeczonej adaptacji. Z jednej strony pomaga to oswoić malucha z gabinetem i personelem, który w nim pracuje, a z drugiej – wzmacnia dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej oraz profilaktyką próchnicy.

Kiedy zatem najlepiej pojawić się z maluchem u stomatologa? Pierwszą wizytę można umówić, gdy dziecko ma około 1 rok. Dziecko, które od najmłodszych lat będzie pojawiać się u dentysty, nie będzie traktować wizyty jako nowego, a więc nierzadko stresującego doświadczenia. Pozna wnętrze gabinetu, lekarza oraz przekona się, jak niegroźne są podstawowe zabiegi higieniczne, takie jak czyszczenie ząbków. Co ważne, wizyta adaptacyjna jest dla najmłodszych pacjentów zabawą.

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?

Jak wygląda zatem taka wizyta adaptacyjna? Przede wszystkim ważna jest atmosfera, jaka panuje w gabinecie. W FabDent dbamy o to, aby była przyjemna – nasi stomatolodzy dziecięcy podchodzą do małych Pacjentów z odpowiednim podejściem. Uśmiech, cierpliwość i zrozumienie to podstawa podczas takich wizyt. Ważne jest również, aby zaspokoić naturalną ciekawość dziecka, zaznajamiając go z dentystycznymi narzędziami i tłumacząc, do czego służą. Dzięki temu zbudować można zaufanie pomiędzy Pacjentem a lekarzem.

Elementem wizyty adaptacyjnej jest także profilaktyka. Stomatolog opowiada dziecku, jak ważna jest higiena jamy ustnej i demonstruje, jak prawidłowo szczotkować czy nitkować ząbki. Całość wizyty dostosowana jest do wieku dziecka oraz do jego indywidualnych potrzeb. Gdy pierwsze lody są już przełamane, lekarz ogląda ząbki malucha, może też wtedy wykonać fluoryzację. Dzięki temu maluch doświadcza na własnej skórze, że zabiegi u dentysty to nic strasznego! Jeśli dziecko na wizycie adaptacyjnej pojawi się kilka razy, zanim konieczne będzie leczenie, to jest duża szansa, że stres z tym związany zredukowany zostanie do minimum. Przy okazji częste wizyty pozwolą stomatologowi monitorować stan ząbków i na bieżąco wychwytywać ewentualne zmiany. Wizyta adaptacyjna najczęściej odbywa się w towarzystwie rodziców.

Jak przygotować malucha do wizyty adaptacyjnej?

Aby wizyta adaptacyjna przebiegła pozytywnie, warto już w domu zadbać o komfort dziecka. Trzeba pamiętać, że przykład idzie z góry, więc dobrze jest swoją postawą pokazać maluchowi, że dbanie o zęby i wizyty u stomatologa to coś naturalnego i niezwiązanego ze strachem. Unikajmy w tym celu stwierdzeń takich jak: ?Nie będzie Cię bolało?, ?Nie masz się czego bać? itp. – rezultat może być zgoła odwrotny. Dziecko powinno też wiedzieć, że idzie do dentysty oraz jaki będzie cel i zakres wizyty. Maluch powinien być wypoczęty i w dobrej formie. Zmęczenie czy złe samopoczucie mogą negatywnie wpłynąć na przebieg wizyty.

Zapraszamy na wizyty adaptacyjne dla dzieci do kliniki FabDent!

Przeczytaj także:
Piaskowanie zębów

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button