Jak nitkować zęby?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak nitkować zęby?

Przedstawiamy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, dlaczego warto i w jaki sposób prawidłowo nitkować zęby. Podpowiemy również, kiedy należy wykonywać tę czynność, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Czym jest nitkowanie zębów?

Nitkowanie zębów jest ważną czynnością profilaktyczną, która pomaga zachować zdrowe i czyste zęby. Codzienna higiena powinna więc obejmować nie tylko szczotkowanie zębów, ale też przepłukiwanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. W ten sposób możemy zapobiec pojawieniu się chorób dziąseł oraz rozwojowi próchnicy. Nitkowanie zębów pozwala na usunięcie lepkiego filmu, jakim jest płytka nazębna, z przestrzeni pomiędzy zębami. Składają się one z bakterii, dla których pokarmem są cukry obecne w jamie ustnej oraz resztki jedzenia, zalegające w jamie ustnej. W wyniku reakcji chemicznej uwalniany jest wtedy kwas, który niszczy powierzchnię zębów, a także może być przyczyną pojawienia się ubytków.

W czym pomaga nitkowanie zębów?

Jeżeli nie usuniemy płytki nazębnej, która zalega między zębami, może dojść do jej stwardnienia, co powoduje wytwarzanie się kamienia nazębnego. Jest to szorstki osad, który gromadzi się wzdłuż linii dziąseł. To właśnie on jest odpowiedzialny za tworzenie się żółtawobrązowych złogów, co nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, ale także może być przyczyną pojawienia się schorzeń dziąseł. Jeżeli nie będziemy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, jego usunięcie będzie możliwe jedynie w gabinecie stomatologicznym. Leczenie zachowawcze jest więc bardzo ważne w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej i uniknięcia poważnych chorób.

Czy nitkowanie zębów likwiduje nieprzyjemny zapach?

Regularne nitkowanie zębów ma także duży wpływ na to, aby nasz oddech był świeży. Jeżeli w przestrzeniach międzyzębowych dojdzie do nagromadzenia się bakterii, to mogą stać się one przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Podczas przekształcania resztek pokarmowych i cukrów w kwas, dochodzi do procesów chemicznych, w wyniku których uwalniany jest brzydki odór. Ten nieprzyjemny zapach może być także konsekwencją choroby dziąseł, która także może powstać wtedy, gdy nie czyścimy naszych zębów dokładnie. Systematyczne i prawidłowe nitkowanie zębów może więc pomóc w likwidowaniu nieprzyjemnej woni.

Jak używać nici dentystycznej?

Przede wszystkim wyposaż się w odpowiednie przybory, które są konieczne do rozpoczęcia nitkowania zębów. Wybieraj nici, które posiadają odpowiednie atesty medyczne. Nie sięgaj po artykuły, które straciły już swoją ważność lub są wyraźnie uszkodzone. Pamiętaj, że używasz nici dentystycznej wewnątrz jamy ustnej, więc stosowanie nieodpowiednich produktów może być przyczyną pojawienia się licznych infekcji. 

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Specjaliści z kliniki FabDent w Warszawie przygotowali dla Ciebie szczegółowy instruktaż, z którego dowiesz się, w jaki sposób krok po kroku używać nici dentystycznej, aby skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych:

  • Na początku przygotuj fragment nici, który ma długość około 20-30 cm. Następnie owiń ją na oba palce wskazujące, a odcinek o długości około 2-3 cm naciągnij przy samej krawędzi.
  • Kolejno wsuń delikatnie nić między zęby, które zamierzasz wyczyścić.
  • Wykonuj nicią ruchy przypominające piłowanie do przodu i do tyłu. Pamiętaj jednak, aby dostosować siłę nitkowania w taki sposób, aby nie uszkodzić przy tym dziąseł.
  • Zadbaj także o wyczyszczenie linii dziąseł. Aby to zrobić, wsuń nić wysoko w kierunku dziąseł, aż do momentu, kiedy poczujesz opór.
  • Następnie owiń nić w kierunku konkretnego zęba. Jej kształt powinien przypominać literę C.
  • Pamiętaj ab nić ciągle dotykała zęba. Wykonuj ruchy wymiatające. Dzięki temu usuniesz z powierzchni zęba płytkę nazębną.
  • Teraz kolejno powtarzaj te czynności na innych zębach. Pamiętaj, aby używać do tego nowego fragmentu nici dentystycznej.
  • Po zakończeniu nitkowania zębów, przepłucz jamę ustną wodą lub płynem do płukania zębów i wyrzuć zużytą nić.

Jak czyścić nicią dentystyczną tylne zęby?

Tylne zęby są trudniejsze do oczyszczenia, jednak właśnie tam dochodzi do nagromadzenia się największej ilości bakterii z resztek pokarmowych. Tylne zęby są więc narażone na częstsze pojawienie się próchnicy lub innych schorzeń. Aby je dokładnie doczyścić, stosuj się do powyższych instrukcji, jednak dla własnej wygody możesz podtrzymać nić dentystyczną kciukiem. W ten sposób palce nie będą blokowały dostępu nawet do miejsc, które są położone w głębszej strefie jamy ustnej.

Jak nitkować stłoczone zęby?

Jeżeli twoje zęby są stłoczone, to ich nitkowanie może stanowić większy problem. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeśli nie masz możliwości zmieszczenia pomiędzy zębami nici dentystycznej, wykonuj ruchy wahadłowe podczas wsuwania jej w przestrzenie międzyzębowe. W ten sposób nie podrażnisz dziąseł, a dokładnie oczyścisz zęby.

W jaki sposób nitkować zęby, kiedy nosimy aparat ortodontyczny?

Jeśli stosujesz aparat ortodontyczny, także powinieneś sięgać po nić dentystyczną. Dzięki temu usuniesz resztki pokarmowe nie tylko z przestrzeni między zębami, ale także z części aparatu, na których także mogą osadzać się produkty spożywcze. Pamiętaj, aby używać nici delikatnie, aby nie utknęła w klamrach aparatu. Dodatkowo warto zakupić irygator, który dokładnie oczyści zęby, jak również ułatwi masaż dziąseł.

Kiedy nitkowanie zębów jest wskazane – przed czy po szczotkowaniu?

Rolą nici dentystycznej jest podniesienie i uwolnienie resztek pokarmowych spomiędzy zębów. W ten sposób możliwe jest także usunięcie płytki nazębnej, która osadza się w tych obszarach jamy ustnej. Szczotkowanie zębów ma na celu usunięcie tych cząsteczek z ust. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wykonywanie dokładnego nitkowania zębów, a później ich wyszczotkowanie. Na końcu warto też zastosować płyn do płukania jamy ustnej.

Jak często należy nitkować zęby?

Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i zachować zdrowie zębów i dziąseł, specjaliści polecają wykonywanie nitkowania zębów co najmniej raz dziennie. Dobrym nawykiem jest także wykonywanie tej czynności po każdym posiłku.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button