Jak szczotkować zęby z odsłoniętymi szyjkami?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak szczotkować zęby z odsłoniętymi szyjkami?

Choć wiele osób posiada odsłonięte szyjki zębowe, to jednak nie każdy wie, w jaki sposób czyścić zęby, które są bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Warto o nie prawidłowo zadbać, aby cieszyć się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem. Podpowiemy, w jaki sposób myć zęby, aby nie naruszać odsłoniętych szyjek.

Czym są odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowe są związane z procesem recesji dziąseł, czyli ich cofaniem. W przypadku nadmiernego nacisku szczoteczki o zęba lub dziąsło może więc dochodzić do krwawienia, bólu czy uczucia dyskomfortu. Niestety problem ten dotyka zarówno starsze osoby, których zęby nie są już tak silne, jak i młodszych. Dużą uwagę należy więc przyłożyć nie tylko do procesów codziennej pielęgnacji jamy ustnej, ale także do odpowiedniej suplementacji organizmu.

Jakie są przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych?

Do najczęstszych przyczyn, jakie powodują cofanie się dziąseł i w rezultacie odsłonięcie szyjek zęba należą przede wszystkim:

  • niedobór witamin i składników mineralnych, w szczególności niedobór witaminy A, odpowiadającej za zdrowie błon śluzowych oraz dziąseł, witaminy C, która jest niezbędnym składnikiem do produkcji kolagenu, co przekłada się na stan zdrowia tkanki dziąsłowej, witaminy D, czyli podstawowemu budulcowi kości i zębów, witaminy B12, odpowiedzialnej za produkcję nowych komórek, kwasu foliowego, którego niedobór osłabia dziąsła oraz wapnia, odpowiedzialnego za utrzymanie zębów w zdrowiu.
  • zła dieta, w tym przede wszystkim niedożywienie lub stosowanie używek;
  • niedostarczanie organizmowi odpowiedniego nawodnienia;
  • brak regularnych kontroli stomatologicznych;
  • nie usuwanie kamienia nazębnego;
  • nie leczenie próchnicy;
  • brak odpowiedniej i regularnej higieny jamy ustnej.

Dlaczego należy szybko reagować?

Jeśli zmagamy się już z tą przypadłością, z pewnością chcemy wiedzieć, co zrobić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, aby nie odczuwać przykrych skutków. Przede wszystkim warto zgłosić się do stomatologa, który sprawdzi, w jakim stanie są nasze zęby i dziąsła. Dodatkowo warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę. W tym celu należy poznać technikę prawidłowego szczotkowania zębów, co z pewnością pomoże nam zachować zdrowie jamy ustnej lub zminimalizować rezultaty zaniedbań. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów związanych ze zdrowiem zębów. W klinice dentystycznej FabDent w Warszawie oferujemy szybką i fachową pomoc każdemu, kto się do nas zgłosi. Pamiętajmy, że nieleczone schorzenia mogą prowadzić do wielu poważniejszych chorób.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do szczotkowania zębów z odsłoniętymi szyjkami?

Zanim poznasz techniki odpowiedniego szczotkowania zębów, warto dowiedzieć się, po jakie produkty należy sięgnąć, aby problem odsłoniętych szyjek zębowych nie był aż tak wyczuwalny. W tym celu warto wyposażyć swoją łazienkę w odpowiednią szczoteczkę, która posiada miękkie włókna. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko uszkodzeń dziąseł oraz delikatnej tkanki, jaka występuje przy szyjkach zębowych. Specjaliści zalecają wymianę tradycyjnych szczoteczek do zębów na urządzenia soniczne, które nie tylko dokładniej myją wnętrze jamy ustnej, ale także delikatnie masują dziąsła. Kolejną istotną sprawą jest wybór odpowiednich past lub żelu do zębów, które są przeznaczone dla osób, cierpiących na choroby dziąseł. Stosując te środki, unikniesz ryzyka, że składniki zawarte w tradycyjnych pastach do zębów podrażnią dziąsła lub odsłonięte szyjki zębowe.

Dlaczego tak ważna jest technika szczotkowania?

Oprócz zakupu odpowiedniej szczoteczki do zębów dobrze jest także wiedzieć, w jaki sposób z niej prawidłowo korzystać. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby czyścić jamę ustną regularnie, co najmniej dwa razy dziennie. Dzięki temu oczyścisz zęby i dziąsła z bakterii, które osiadają w jamie ustnej. Podczas mycia zębów, staraj się zawsze trzymać szczoteczkę pod odpowiednim kątem nachylenia. Powinien mieć on około 45 stopni. W przypadku osób, które zmagają się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, warto jest także stosować tzw. technikę wymiatającą, czyli wykonywać szczoteczką ruchy od linii dziąseł w kierunku końcówek zębów.

Dlaczego warto uzupełniać szczotkowanie nicią dentystyczną?

Resztki pokarmów mogą osiadać nie tylko na zębach, ale także gromadzić się w przestrzeni pomiędzy nimi. Warto jest więc sięgać po każdym szczotkowaniu po nić dentystyczną oraz przepłukiwać jamę ustną irygatorem. Dzięki temu pozbędziemy się pozostałości po posiłkach.

Pamiętaj o konsultacji z dentystą

Oprócz codziennej pielęgnacji zębów warto mieć także zdrowy nawyk regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Dzięki takim kontrolom unikniemy bardziej skomplikowanych problemów związanych ze stanem jamy ustnej.

Do jakiego specjalisty zgłosić się z problemem odsłoniętych szyjek zębowych?

Jeśli długotrwale zmagasz się ze schorzeniem odsłoniętych szyjek zębowych lub zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na pojawienie się tego problemu, powinieneś skorzystać z rady fachowca. Periodontolog to osoba, która specjalizuje się w wykrywaniu, profilaktyce oraz leczeniu chorób błon śluzowych i przyzębia. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie możesz skorzystać z pomocy periodontologa w dogodnym dla Ciebie terminie.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button