Jak usunąć kamień z protezy zębowej? Kompleksowy poradnik

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak usunąć kamień z protezy zębowej? Kompleksowy poradnik

Posiadanie protezy zębowej wymaga od nas zachowywania szczególnej higieny jamy ustnej, a także dbania o uzupełnienie protetyczne w taki sposób, aby służyło nam ono przez wiele lat. Jest to także ważne dlatego, by jej estetyka nie ulegała zmianie. Piękny uśmiech jest naszą wizytówką, dlatego też warto poświęcać kilka minut dziennie, by mógł on olśniewać innych niezależnie od tego, czy nosimy protezę, czy posiadamy naturalne uzębienie. W tym artykule dowiesz się, jak usunąć kamień z protezy na różne sposoby. Pokażemy, w jaki sposób dbać o protezę w domu, a także jak często udawać się do specjalisty.

Czym jest kamień zębowy i jak się tworzy na protezie?

Problem kamienia na protezach zębowych jest dość pospolity. Dzieje się tak, ponieważ płytka nazębna się odkłada w formie osadu, który gromadzi się już po umyciu zębów. Pod wpływem śliny, która zawiera w swoim składzie sole mineralne, osad ten twardnieje, co w rezultacie prowadzi do powstania kamienia. Warto wiedzieć, iż kamień może osadzać się także na uzupełnieniach protetycznych, czyli na protezie. Może on prowadzić do niszczenia naszych naturalnych zębów, jak i powodować psucie się protezy. Warto więc regularnie go z niego usuwać. Aby kamień się nie osadzał, należy dbać o dokładne czyszczenie jamy ustnej oraz protezy. W jaki sposób kamień może osadzić się na protezie mimo dokładnej pielęgnacji jamy ustnej? Być może używasz zwykłych past do mycia zębów, które zawierają w swoim składzie substancje ścierne. To również może przyczynić się do powstawania zarysowań na powierzchni protezy. Prawidłowo powinno się więc używać jedynie specjalistycznych past, które są przeznaczone do czyszczenia protezy zębowej, które pozbawione są drobinek ściernych, a zamiast tego posiadają związki czyszczące, dzięki którym możesz nie tylko usuwać przebarwienia, ale także zapewnić uczucie czystości jamy ustnej.

Jak usunąć kamień z protezy zębowej?

Istnieje wiele sposobów na to, aby usunąć kamień z protezy zębowej. Postaramy się to wszystko usystematyzować, dlatego podzielimy wszystkie sposoby na trzy grupy. Pierwsza z nich dotyczyć będzie usuwania kamienia za pomocą profesjonalnych metod. Z kolejnego podpunktu dowiesz się, jak usunąć kamień zębowy domowym sposobem. W kolejnym podpunkcie skupimy się na dostępnych na rynku produktach, które można wykorzystywać w walce z kamieniem na protezie.

Profesjonalne metody usuwania kamienia

Wśród profesjonalnych metod zniwelowania kamienia na powierzchni protezy, przedstawiamy dwie możliwości. Oba wymagają umówienia się na wizytę do kliniki dentystycznej. Są to:

  • Wizyta u dentysty lub higienistki stomatologicznej – specjalista oceni stan naszego uzębienia oraz poziom zaawansowania kamienia i innych osadów nie tylko na zębach, ale i protezie. Dzięki odpowiednio dobranym metodom leczenia będzie mógł go usunąć, a także podpowie nam, w jaki sposób pielęgnować protezę, aby problem nie nawracał.
  • użycie przez specjalistę odpowiednich narzędzi i preparatów, które są dostępne w gabinetach dentystycznych – stomatolog może z łatwością usunąć kamień z naszej protezy, bez jej uszkadzania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cały osad został usunięty z powierzchni uzupełnienia protetycznego i będziemy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Jak usunąć kamień z protezy zębowej domowym sposobem?

Istnieją bezpieczne metody domowe usuwania z powierzchni protezy kamienia. Należy do nich na przykład namaczanie jej w roztworach. Jakie substancje nie zniszczą protezy? Przede wszystkim można przygotować roztwór ciepłej wody z kwaskiem cytrynowym, roztwór wody z octem lub też rozpuścić w wodzie specjalne tabletki, które służą do pielęgnacji protezy. Uzupełnienia protetyczne, które nie są stałe, powinny być zawsze wyciągane na noc. Kolejnym błędem, który jest często popełniany przez ludzi noszących protezy, to brak higienizacji języka. Na jego powierzchni również gromadzi się osad z herbaty, kawy czy resztek jedzenia, co może powodować osadzanie się kamienia. Niekorzystny wpływ na stan protezy może mieć także nikotyna. Przebarwienia od papierosów są niezwykle trwałe i ciężko jest je usunąć z powierzchni protezy.

Jak usunąć kamień z protezy przy użyciu dostępnych na rynku produktów?

W aptekach możemy znaleźć wiele produktów, które ułatwią nam utrzymanie protezy zębowej w czystości. Są to m.in. specjalne żele czy tabletki, które rozpuszcza się w wodzie, a później moczy w tak powstałym roztworze protezę. Należy jednak pamiętać, aby zawsze czytać sposób użycia tych preparatów i stosować się do tego, co jest napisane w ulotce. Nie poleca się także zakupu specyfików, które nie posiadają specjalnych certyfikatów poprzez strony internetowe.

Zapobieganie powstawaniu kamienia na protezie

W jaki sposób dbać o protezę, aby cieszyć jej z jej długiego użytkowania? Poniżej prezentujemy podstawowe reguły, które pomogą Ci utrzymać protezę w czystości przez długi czas.

  • pamiętaj o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji protezy – myj zęby oraz protezę regularnie, sprawdzonymi i dostosowanymi do swoich potrzeb produktami, które są także przeznaczone do uzupełnień protetycznych. Używaj pasty do protez. Pamiętaj o czyszczeniu języka. Proteza powinna być czyszczona w całości.
  • nie zanurzaj protezy zębowej w szklance wody, tylko przechowuj ją w specjalnym pojemniku – protezy są najczęściej wykonane z akrylu, dlatego też nie lubią one wilgoci. Przed schowaniem jej do pojemnika, powinieneś osuszyć protezę.
  • zadbaj o odpowiednią dietę i nawyki higieniczne – palenie papierosów czy złe odżywianie nie tylko niszczą zęby, ale także mogą uszkodzić całą jamę ustną.
  • pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym – regularne wizyty u specjalisty są kluczem nie tylko w dbaniu o naturalne zęby, ale i uzupełnienia protetyczne.

Jak widzisz, regularna pielęgnacja protezy ma duży wpływ na to, aby uniknąć powstawania kamienia. Jeśli zauważysz, że mimo stosowania się do naszych rad, kamień dalej osadza się na protezie lub masz problem z jego usuwaniem, skonsultuj się ze specjalistą. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, sprawdź strony: protezy zębowe w Warszawie, proteza na implantach, implantoprotetyka.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button