Jak wygląda leczenie kanałowe?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (czyli endodoncja) to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, a zarazem jeden z najważniejszych. Po co się go wykonuje? Ma na celu uratowanie chorego zęba przed koniecznością ekstrakcji. Dzięki temu będzie on służył jeszcze przez wiele lat, a ponieważ po leczeniu jest martwy – nie odczujesz już nigdy jego bólu.

Ale jak wygląda leczenie kanałowe? Jakie czynności wykonuje endodonta i na czym właściwie polegają prowadzone przez niego działania? W poniższym tekście wyjaśniamy wszystko oraz rozwiewamy wątpliwości. Przeczytaj i przekonaj się, że endodoncja to rozwiązanie, które pozwoli zachować Twój naturalny uśmiech!

Na czym polega leczenie kanałowe?

Zanim wyjaśnimy krok po kroku, jak wygląda leczenie kanałowe zęba, trzeba najpierw zacząć od podstaw, a więc dowiedzieć się, co sprawia, że taki zabieg jest w ogóle potrzebny? W każdym zębie znajduje się miazga. Jest to unerwiona i unaczyniona tkanka, w skład której wchodzą biegnące w kanalikach zębowych odontoblasty. Gdy pojawia się próchnica, towarzyszy jej infekcja, a następnie zapalenie miazgi, która zaczyna obumierać. Zarówno stan zapalny, jak i martwica miazgi sygnalizowane są przez organizm promieniującym bólem, który znacznie utrudnia jedzenie i picie, a w najrzadszych, ekstremalnych przypadkach może uniemożliwiać nawet swobodną komunikację.

Endodoncja ma na celu pozbycie się tej miazgi i zastąpienie jej specjalnym wypełniaczem. Dzięki temu zostaje usunięty czynnik wywołujący ból, a ponieważ próchnica zostaje zatrzymana, ząb może być używany tak samo, jak przed przeprowadzeniem zabiegu. Czyli – można swobodnie z niego korzystać podczas codziennych czynności. Oczywiście nie jest to łatwe – musimy wziąć pod uwagę, że ząb sam w sobie jest niewielki, a znajdujące się w nim kanaliki bardzo małe. Dlatego istotna jest wysoka precyzja, zapewniająca pozbycie się całej nagromadzonej, obumarłej miazgi i zastąpienie jej odpowiednią ilością wypełniacza.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba krok po kroku

Zanim wyjaśnimy cały proces krok po kroku, ważna uwaga – dla każdego zęba przebiega w taki sam sposób. Dlatego nie ma osobnych wyjaśnień, jak wygląda leczenie kanałowe jedynki, trójki czy siódemki. Zawsze proces przeprowadzany jest w taki sam sposób. Pierwszy krok to diagnostyka, w trakcie której stomatolog przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad oraz wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Na podstawie tych dwóch czynności jest możliwe postawienie odpowiedniej diagnozy, a co za tym idzie – zaplanowanie właściwego leczenia kanałowego. Może się bowiem okazać, że Pacjent nie wymaga endodoncji, a jego problemy można rozwiązać w inny sposób.

Gdy stomatolog decyduje o leczeniu kanałowym, zaczyna się tak samo, jak w przypadku innych operacji związanych z zębami, a więc aplikowane jest znieczulenie miejscowe. Ma ono na celu zablokowanie bólu w dziąśle oraz policzku, dzięki czemu pacjent nie odczuwa podczas zabiegu dyskomfortu. Gdy środek zacznie działać, wówczas rozpoczyna się „kanałówkę” od oczyszczenia korony zęba z próchnicy. Po tym kroku przychodzi kolejny, którym jest opracowanie pozostałych tkanek. Uzyskuje się w ten sposób dostęp do komory zęba, czyli miejsca, w którym znajdują kanaliki zębowe wypełnione obumarłą miazgą.

Jak wygląda kanałowe leczenie zęba w dalszych krokach? Po przygotowaniu pacjenta i jego zęba przychodzi czas na czynność najważniejszą. Jest nią otwarcie komory zęba, a następnie usunięcie miazgi z zakażonych kanałów. W trakcie tej czynności kanaliki są zarazem dezynfekowane, dzięki czemu eliminuje się z nich bakterie – każdy kanał zostaje całkowicie oczyszczony. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie ich specjalną substancją wypełniającą – gutaperką. Zastępuje ona usuniętą miazgę i zapobiega ponownym zakażeniom. Gutaperka aplikowana jest za pomocą wysoce specjalistycznych narzędzi. Ma ona formę płynną, dzięki czemu w naturalny sposób wypełnia oczyszczone kanaliki.

Co dalej? Teraz dochodzimy do momentu, w którym ząb zostaje zamknięty, a następnie odbudowany. Sposób, w jaki zostanie to wykonane, zależy od wielkości ubytków, które w nim powstały. Większe uszkodzenia wymagają wkładu koronowego. Jeśli są one niewielkie, wówczas wystarczy wypełnienie światłoutwardzalne. To nie tylko posłuży do skutecznego zamknięcia zęba, ale również pozwoli na przywrócenie jego naturalnej estetyki. Dodając do tego solidne wypełnienie, zabezpieczamy go przed złamaniami w przyszłości.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem

Czym różni się leczenie kanałowe pod mikroskopem od zwykłego leczenia kanałowego? Poszczególne kroki są identyczne jak te opisane wcześniej, jednak podczas całej operacji stomatolog patrzy w okular mikroskopu, który pozwala mu powiększyć obraz nawet dwudziestopięciokrotnie. Dzięki temu doskonale widzi zarówno kanaliki w komorze zębowej, jak i pozostałą w nich miazgę. Pozwala to na znacznie większą precyzję prowadzonych działań, co znacząco redukuje ryzyko pozostawienia miazgi lub przeoczenia któregoś z kanalików.

A więc odpowiedź na pytanie, jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem, będzie prosta – tak samo, jak bez mikroskopu, jednak zastosowanie nowoczesnej technologii przynosi doskonałe efekty i gwarantuje sukces prowadzonego leczenia.

Co po kanałówce?

Oczywiście można zadać sobie pytanie: gdy zakończysz leczenie kanałowe jak wygląda dalsze życie? Przez dwa do trzech dni po zabiegu można będzie czuć nieprzyjemny ból. Nie płynie on jednak od zęba, ale dziąseł, które podczas procesu zostają naruszone. Potem ból znika, a Ty możesz cieszyć się możliwością normalnego używania zęba oraz naturalnym uśmiechem.

Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe to gwarancja wielu lat bez problemów z wyleczonym zębem. W naszej klinice stosujemy nie tylko mikroskop, ale również bardzo skuteczne środki znieczulające, dzięki czemu nie musisz się obawiać bólu lub dyskomfortu po zabiegu. Dlatego jeśli odczuwasz uporczywy ból zęba, nie zwlekaj, tylko jak najszybciej umów się z nami na konsultację stomatologiczną!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button