Próchnica butelkowa to specyficzna odmiana próchnicy, która dotyka dzieci w wieku od roku do czterech lat. Jest spowodowana długim kontaktem z butelką lub kubkiem, zwłaszcza w nocy i podczas zasypiania. Może rozwijać się przede wszystkim w nocy, gdy spada produkcja śliny, a wiele dzieci zasypia z butelką w ustach. Prowadzi do poważnych problemów z uzębieniem, dlatego ważne jest szybkie leczenie stomatologiczne.
Jak rozpoznać, że taka właśnie próchnica pojawiła się u dziecka? Jak wyglądają jej objawy? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Próchnica butelkowa początki
Próchnica butelkowa początki ma zauważalne. Na ząbkach, a zwłaszcza jedynkach, pojawiają się plamki oraz smugi. Są one widoczne przy samej linii dziąseł, a w niektórych przypadkach również od ich wewnętrznej strony. Jest to pierwszy sygnał, żeby podjąć działanie, czyli odwiedzić stomatologa dziecięcego. Można wówczas dość szybko pozbyć się problemu.
Leczenie w tym przypadku to fluoryzacja – czyli pokrycie zębów pastą z wysokim stężeniem fluoru. W ten sposób przeprowadza się remineralizację szkliwa, naprawiając szkody wyrządzone przez bakterie próchnicowe. Następnie należy stosować się do zaleceń stomatologa – które w tym przypadku obejmują zazwyczaj dokładną i regularną higienę. Nie obejdzie się również bez wizyt kontrolnych. To wymagane, aby mieć pewność, że próchnica nie wróciła.
Próchnica butelkowa – jak wygląda?
Choroba w stanie bardziej zaawansowanym to zmiana koloru plamek i smug na ciemniejsze barwy – brązowe lub czarne. Gdy widoczne są czarne zęby u dzieci, to niechybna oznaka tego, że próchnica dokonała szeregu zniszczeń i uszkodzeń. W takiej sytuacji również niezbędna będzie wizyta u stomatologa. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ nieleczona próchnica może rozprzestrzeniać się na inne zęby, przez co będzie ich więcej do leczenia.
Jak wygląda leczenie próchnicy w tym przypadku? Musi być ono dobrane indywidualnie do stopnia zaawansowania próchnicy. Czarne zęby dzieci leczone są za pomocą azotu srebra, który ma działanie bakteriobójcze. W przypadkach, gdy dziury w zębach u dzieci są już bardzo duże, stomatolog może zadecydować o przeprowadzeniu ekstrakcji. Jeśli braki nie są aż tak duże, wówczas możliwe jest zastosowanie specjalnego wypełnienia.
Możliwe jest także przeprowadzenie procesu lapisowania. Jest to bezbolesny i całkowicie bezpieczny zabieg na mleczakach, który polega na zastosowaniu roztworu azotanu srebra. Ma on właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie i wydajnie pomaga w walce z bakteriami wywołującymi próchnicę. Jest jednak niepopularny, ponieważ jego stosowanie powoduje czernienie zęba, co wpływa bardzo negatywnie na estetykę uśmiechu dziecka.
Co robić po rozpoznaniu próchnicy butelkowej?
Zacznijmy od tego, że próchnica butelkowa – jak wygląda już wyjaśniono – nie może być zbagatelizowana. Gdy będzie się rozwijać, nie tylko zniszczy zęba, na którym ją widać, ale również rozprzestrzeniać się po jamie ustnej, powodując problemy z pozostałymi zębami oraz wywołując inne kłopoty, przez co może stać się źródłem wielu chorób oraz złego samopoczucia dziecka.
Ponadto konieczność usunięcia zęba na skutek jej działania może prowadzić do powstawania wad zgryzu, a także – w niektórych przypadkach – opóźniać wyrzynanie się zębów stałych.
Istotna jest przede wszystkim profilaktyka. Próchnica u rocznego dziecka pojawia się najczęściej na skutek karmienia butelką w nocy i pozwalanie na zasypianie podczas tej czynności. Gdy tak się dzieje, podczas snu dziecka zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, co wpływa negatywnie na kondycję jamy ustnej. Łatwo także rozpoznać, że z zębami coś nie tak – dziecko podczas posiłków może być kapryśne i płakać. Dzieje się tak dlatego, że próchnica wiąże się z nadwrażliwością zębów.
Gdy tylko spostrzeżesz objawy próchnicy butelkowej u dziecka lub też podejrzewasz jej obecność, jak najszybciej należy odwiedzić stomatologa dziecięcego, który na podstawie kontroli zadecyduje, jakie dalsze kroki powinny zostać podjęte. Przy początkach możliwe jest całkowicie bezbolesne leczenie zębów, dzięki czemu mały pacjent nie będzie narażony na stres.
Oczywiście ryzyko pojawienia się próchnicy butelkowej zniknie, gdy dziecko przestanie korzystać z butelki. W przypadku każdego jest to czas indywidualny – niektóre dzieci bardzo szybko porzucają butelkę, inne korzystają z niej przez kilka pierwszych lat swojego życia.
Profilaktyka najlepszą ochroną przez próchnicą butelkową
Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy butelkowej, warto podjąć działania profilaktyczne. A o czym warto pamiętać to fakt, że próchnica butelkowa – wbrew nazwie – może pojawić się także podczas karmienia piersią. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy karmienie jest częstsze niż siedem razy na dobę.
Co jednak najbardziej naraża dziecko, to brak odpowiedniej higieny. Dlatego tak istotne jest, aby za każdym razem podawać mu butelkę z wyparzonym smoczkiem. To podstawa, ale na tym nie koniec zabiegów. Dziąsełka oraz ząbki powinny być czyszczone po karmieniu gazikiem wymoczonym w przegotowanej wodzie, a gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia, czas na pierwszą szczoteczkę oraz przeznaczoną dla dzieci pastę – dobrze, aby miała dużą ilość fluoru, gdyż pomaga to w dostarczeniu zębom odpowiednich minerałów, a co za tym idzie ich wzmocnienie.
Należy także doglądać, aby dziecko nie zasypiało z butelką ani smoczkiem w ustach. Warto także jak najszybciej przyzwyczaić je do jedzenia za pomocą łyżeczki. Gdy wyrzynają się ząbki, należy także dostarczać mu odpowiednich gryzaków. Pamiętaj o ich higienie – po każdorazowej zabawie powinny być wyparzone!
Niezbędne są także regularne kontrole u stomatologa, dzięki którym będzie można wykryć wszelkie problemy w zarodku. W warszawskiej klinice FabDent doskonale zadajemy sobie sprawę z potrzeb oraz problemów, jakie mogą występować u najmłodszych pacjentów, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie miało najlepszą opiekę stomatologiczną – umów się na wizytę już dzisiaj!