Kiedy jest za późno na leczenie kanałowe?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Kiedy jest za późno na leczenie kanałowe?

Nikt nie lubi, gdy niespodziewanie zaczyna odczuwać problemy związane z zębami. A to, niestety, zjawisko, które przytrafia się zawsze niespodziewanie – i zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. W takiej sytuacji udajemy się do stomatologa, aby rozwiązać swoje problemy. W wielu przypadkach okazuje się, że za ból zęba odpowiada obumarła miazga w jego komorze i kanalikach. Wówczas konieczna jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe.

Jednak może zdarzyć się, że nie można go wykonać z różnych przyczyn. Kiedy jest za późno na leczenie kanałowe? Podajemy wszystkie takie sytuacje oraz wyjaśniamy, co robić, gdy spotka to właśnie Ciebie!

Kiedy endodoncja nie wchodzi w grę?

Na czym właściwie polega endodoncja, czyli leczenie kanałowe lub po prostu kanałówka? Jest to zabieg mający na celu usunięcie z zęba i jego kanalików martwej miazgi oraz miazgi znajdującej się w stanie zapalnym. Jest to efekt działania próchnicy oraz bakterii, które infekują zęba poprzez ubytki. Na miejsce miazgi wprowadzany jest specjalny wypełniacz, a na koniec odbudowuje się ubytki. Po zabiegu ząb co prawda jest martwy, ale nadal może służyć do podstawowych czynności, jak na przykład jedzenie.  

Endodoncja wymaga dużej precyzji, dlatego zalecane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zastosowanie tego urządzenia pozwala stomatologowi na dokładne przyjrzenie się wnętrzu zęba i eliminuje ryzyko pozostawienia miazgi lub też przeoczenia któregoś z kanalików.

Co może sprawiać, że leczenie tego typu jest wykluczone? Przede wszystkim zbyt późne odwiedzenie do stomatologa. Może bowiem okazać się, że ubytki w zębie są tak duże, że jedynym rozwiązaniem pozostaje jego ekstrakcja. To często spotykane zjawisko, a brak możliwości leczenia w ten sposób oznacza konieczności usunięcia zęba. Więcej o tym za chwilę, teraz natomiast wymienimy czynniki, na które człowiek nie ma żadnego wpływu, a które eliminują go z tego leczenia.

Jednym z nich jest furkacja – rozwidlenie korzeni zębowych. Przypadłość ta nie tylko uniemożliwia wykonanie endodoncji, ale także znacząco utrudnia codzienną higienę jamy ustnej. Inny przypadek, na który nie ma się wpływu, dotyczy ósemek. Gdy wyrosły one nieprawidłowo, znajdujące się w kanałach korzenie mają nietypową anatomię i po prostu może nie być możliwe oczyszczenie ich z miazgi. Kolejnym z czynników wykluczających leczenie kanałowe jest pęknięcie zęba pionowe lub poddziąsłowe. Podobną przeszkodę stanowi rozległy ubytek kości wokół zęba oraz próchnica, która objęła już korzenie. W tej ostatniej sytuacji ząb należy jak najszybciej poddać ekstrakcji – nie tylko nie ma sposobu, aby nawet częściowo przywrócić go do poprzedniego stanu, ale może być źródłem infekcji pozostałych.

Ale to jeszcze nie koniec. Endodoncja nie jest możliwa, gdy doszło do perforowania. To zjawisko, gdy na skutek ubytku próchniczego dochodzi do połączenia między jamą zębną a ozębną. Kolejne czynniki wykluczające to leczenie to brak stabilności mocowania zęba oraz próchnica poddziąsłowa – w tej sytuacji leczenie kanałowe można przeprowadzić, jednak nie jest możliwa odbudowa zęba.

Co zamiast leczenia kanałowego?

Można się zastanowić, czy medycyna nie zna innych sposobów na ratowanie zęba, niż ekstrakcja, kiedy jest za późno na leczenie kanałowe. Niestety – w chwili obecnej nie istnieją żadne inne drogi rozwoju. Jeśli w zębie znajduje się obumarła miazga, organizm w żaden sposób nie jest w stanie jej z siebie wyrzucić. Nie ma także sposobów na to, aby wyleczyć miazgę znajdującą się w stanie zapalnym. Dlatego może się zdarzyć tak, że dbasz prawidłowo o higienę, jednak sama budowa anatomiczna zęba jest przeszkodą w jego ratowaniu. 

Nie musisz się oczywiście obawiać szpecącego ubytku w zębach. Miejsce po usuniętym można wypełnić za pomocą implantu, a jeżeli ubytków jest kilka – zastąpić je za pomocą protezy. Pomimo braku naturalnych zębów pozwoli to nie tylko na zachowanie estetyki jamy ustnej, ale również umożliwi jedzenie bez żadnych problemów.

W sytuacji, gdy leczenie kanałowe nie wchodzi w grę, ekstrakcja będzie jedynym sposobem na to, aby pozbyć się raz na zawsze bólu. Zapobiegnie także dalszej degradacji zęba, która może wywołać bardzo negatywne efekty także na sąsiadujących oraz w samym dziąśle. Dlatego jeśli endodoncja nie jest w stanie pomóc – trzeba pogodzić się z tą stratą, aby uniknąć większych.

Gdzie warto leczyć się kanałowo lub usunąć zęba?

Nasza klinika oferuje zarówno leczenie kanałowe zębów, jak również ich ekstrakcję. W pierwszym przypadku korzystamy z najnowszych technologii, aby wykonać endodoncję w optymalny sposób. Dzięki mikroskopowi – powiększającemu obraz nawet dwudziestopięciokrotnie – nasi stomatolodzy są w stanie przeprowadzić sprawne działania bez ryzyka popełnienia błędu.

Co warto podkreślić, oferujemy leczenie kanałowe zarówno dla dorosłych, jak i dzieci  oraz młodzieży. Dotyczy to również ekstrakcji zębów. W obu przypadkach komfort i zadowolenie pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem. Przekonaj się o tym – zapraszamy do umówienia się na wizytę!

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button