Wielu naszych Klientów zwraca się do nas z zapytaniem o swoje pociechy. W szczególności szukają oni odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku wypadają mleczaki. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne wiadomości dotyczące zębów mlecznych.
Czym są mleczaki?
Zęby mleczne pełnią bardzo odpowiedzialną rolę w trakcie rozwoju dziecka. Umożliwiają one prawidłową mimikę twarzy, mowę, a także są niezbędne do spożywania pokarmów. Zalążki zębów mlecznych pojawiają się już w życiu płodowym. Są one mniej zmineralizowane od zębów stałych oraz słabsze od nich, ponieważ nie posiadają tak dużej ilości szkliwa. Mają także mniejsze korzenie. Przez to również mogą być podatne na próchnicę i działanie kwasów. Mleczaki są więc przygotowaniem organizmu przed pojawieniem się stałych zębów.
Ile zębów mlecznych ma dziecko?
Podczas okresu dorastania, w jamie ustnej dziecka pojawia się 20 zębów mlecznych. Są one usytuowane równomiernie, po 10 zębów w szczęce górnej i dolnej. Dorosły człowiek posiada natomiast 32 stałe zęby. Zęby mleczne mają także inny kształt i wielkość niż ich późniejsza stała forma. Są mniejsze i delikatniejsze. Wiąże się to z tym, że szczęka dziecka nie jest początkowo dostosowana do tego, aby pomieścić zęby stałe. Z wiekiem widoczny jest jej wzrost proporcjonalny do wzrostu całego ciała. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się już około 6 miesiąca życia dziecka, są to zazwyczaj dolne siekacze. Następnie wyżynają się pierwsze górne siekacze, później drugie górne siekacze. Kolejno pojawiają się także u dziecka drugie dolne siekacze, górne pierwsze trzonowce, dolne pierwsze trzonowce, górne kły, dolne kły, dolne drugie trzonowce, górne drugie trzonowce.
Kiedy wypadają mleczaki?
Tak naprawdę ciężko jest określić jeden, stały wiek, w którym u dzieci rozpoczyna się proces wypadania zębów mlecznych. Oczywiście nie wypadają one wszystkie na raz. Jest to zazwyczaj równomiernie rozłożone w ciągu kilku lat. Często jest to ściśle związane z genetyką. Specjaliści podają, że wypadanie zębów mlecznych rozpoczyna się zazwyczaj po ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Wiadomo jednak, że ta granica jest ruchoma. Każdy z nas jest inny, dlatego też u niektórych dzieci zęby mleczne mogą wypadać nieco później.
Wypadanie zębów mlecznych u 5 latka – czy nie za wcześnie?
Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze pięciu lat, a rozpoczyna się u niego proces wypadania pierwszych zębów mlecznych, warto zwrócić się o poradę stomatologiczną. Jest to nieodpowiedni wiek do tego, aby zęby zaczęły wypadać. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny i być może Twoja pociecha właśnie w taki sposób się rozwija. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i skontrolować tę sytuację. Również zbyt późne wypadanie mleczaków może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Jeżeli więc Twoje dziecko skończyło już ósmy rok życia, a wszystkie zęby mleczne w dalszym ciągu są na swoim miejscu, wtedy także warto szukać porady. Stomatologia dziecięca ma na celu dokładne sprawdzenie stanu uzębienia Twojej pociechy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, który pomoże w prawidłowym rozwoju uzębienia. Zbyt wczesne lub zbyt późne wypadanie mleczaków może świadczyć o pojawienia się choroby dziąseł, cukrzycy lub niedoboru witaminy D. Czasami jest to także pierwszy objaw problemów z tarczycą.
Czy wypadanie mleczaków jest naturalne?
Tak wypadanie zębów mlecznych jest całkowicie normalnym procesem, przez który przechodzi każdy młody człowiek. Jeśli jednak zaobserwujesz, że utrata zębów u Twojego dziecka jest spowodowana ich zniszczeniem, na przykład przez próchnicę, powinieneś zwrócić się o pomoc do stomatologa. Być może dziecko źle się odżywia, a organizm daje w ten sposób znak, że brakuje mu niezbędnych witamin czy mikroelementów.
Czy wszystkie zęby mleczne wypadają?
Zdrowy organizm pozbywa się wszystkich zębów mlecznych, aby na ich miejscu mogły pojawić się ich stałe odpowiedniki. Jeśli jednak mleczak nie wypadnie, a na jego miejscu zaczyna wyżynać się już ząb stały, może to być przyczyną krzywienia się zębów, wrastania ich w dziąsła lub pojawienia się stanu zapalnego. Warto więc kontrolować, czy pojedyncze zęby mleczne zaczynają się ruszać oraz czy w jamie ustnej dziecka faktycznie wszystkie zęby mleczne wypadły.
Kiedy wypada mleczak jedynka?
Zęby mleczne wypadają zazwyczaj w ściśle określonej kolejności. Najpierw rozpoczyna się samoczynne usuwanie przez organizm dolnych jedynek, później przychodzi czas na dolne dwójki. Po tym czasie wypaść powinny górne jedynki i dwójki. W późniejszym wieku, około 9-12 lat, dziecko traci dolne i górne kły.
Jak dbać o zęby dziecka, kiedy wypadają zęby mleczne?
Każdy człowiek powinien dbać o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat. Warto więc wyjaśniać dziecku reguły prawidłowego szczotkowania zębów, przykładać dużą wagę do regularności wykonywania tej czynności, a także dobierać produkty, które są dedykowane dla najmłodszych. W sklepach i aptekach znajdziesz specjalne szczoteczki, które posiadają mniejszą główkę, co świetnie sprawdza się w szczotkowaniu zębów mlecznych.
Jak uczyć dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej?
Pamiętaj, że dziecko naśladuje zachowanie dorosłych osób. Warto więc pokazywać swojej pociesze, jak samodzielnie dbamy o zęby i dziąsła. Mycie jamy ustnej powinno być stałym rytuałem, który jest wykonywany o określonych godzinach. Nie powinno się także dziecku pozwalać na to, aby odstępowało od mycia zębów, na przykład kiedy było bardzo grzeczne. Jest to obowiązek, który powinien wykonywać każdy.
Czy z dzieckiem należy chodzić do dentysty?
Tak, każdy z nas powinien systematycznie zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego. Zęby mleczne także są narażone na pojawienie się próchnicy, dlatego ich kontrola jest tak ważna. Dzięki temu przełamiemy także strach dziecka przed dentystą.
Czym zajmuje się stomatologia dziecięca?
Stomatologia dziecięca jest działem stomatologii, który jest skierowany do profilaktyki i leczenia zębów u najmłodszych pacjentów. W klinice FabDent w Warszawie posiadamy specjalistów, którzy zajmują się pomaganiem w problemach z uzębieniem dzieciom.