Krwawiące dziąsła w ciąży – co stosować?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Krwawiące dziąsła w ciąży – co stosować?

Ciąża to niewątpliwie okres w życiu kobiety, kiedy stara się jak najbardziej uważać na swoje zdrowie, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się w jej ciele młodemu człowiekowi. Czasami jednak Pacjentki skarżą się na krwawienie dziąseł. Jak temu zaradzić?

Krwawienie dziąseł w ciąży – czy jest to powód do niepokoju?

Mimo że krwawienie dziąseł w czasie ciąży jest dość powszechne, nie należy tego ignorować. W ciele kobiety zachodzi w tym okresie do wielu istotnych zmian, w tym przede wszystkim hormonalnych, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się różnych chorób dziąseł. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z jednorazowym podrażnieniem powierzchni dziąsła, wynikającym z podrażnienia, nie ma powodu do obaw. Pamiętaj jednak, że lepiej jest stosować się do wszystkich zaleceń profesjonalisty, niż podejmować decyzje na własną rękę. Jeśli więc krwawienie jest dość obfite lub towarzyszą mu inne nieprzyjemne objawy, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Problemy z dziąsłami mogą bowiem prowadzić do pojawienia się poważniejszych schorzeń.

Krwawiące dziąsła w ciąży – przyczyny

Tak, jak każde schorzenie, również krwawiące dziąsła w ciąży mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Najczęściej jednak to zapalenie dziąsła prowadzi do pojawienia się w jamie ustnej krwi. Badania wykazały, że z tym problemem może zmagać się aż ponad 30 procent wszystkich kobiet w ciąży. Ten proces chorobowy jest ściśle związany z nadmiernym odkładaniem się w okolicy dziąseł płytki nazębnej raz bakterii. Dodatkowo zapalenie dziąsła może być także spowodowane zmianami immunologicznymi lub hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie w trakcie ciąży. 

Jak gospodarka hormonalna może wpływać na krwawienie dziąseł?

Przede wszystkim u kobiet w ciąży zwiększa się poziom wydzielania estrogenu oraz progesteronu. Mimo że hormony te są niezbędne do utrzymania ciąży, to mają także duży wpływ na tkanki miękkie jamy ustnej. Najczęściej dochodzi do ich rozpulchnienia oraz zwiększenia poziomu ich przekrwienia. W ten sposób kobiety w ciąży mogą odczuwać nadmierną wrażliwość dziąseł. Wtedy też, nawet przy pojawieniu się w okolicach zębów niewielkiej ilości płytki nazębnej, może dojść do rozwoju stanu zapalnego. Kolejną przyczyną nadmiernego krwawienia dziąseł u Pacjentek, które są w ciąży, może być także tzw. guz ciążowy, który jest jednak zmianą o charakterze łagodnym. Zwykle ustępuje on samoistnie, jednak warto zgłosić się do specjalisty, który będzie kontrolował jego stan.

Krwawiące dziąsła w ciąży – jak leczyć?

Standardowe produkty, które są dostępne w drogeriach lub aptekach, mogą okazać się nieodpowiednie dla kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią. Warto więc skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni sposób leczenia krwawienia dziąseł. Stomatolog lub periodontolog nie tylko oceni profesjonalnie stan naszych dziąseł oraz całej jamy ustnej, ale także postawi właściwą diagnozę. Dopiero wtedy możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto jednak zwracać uwagę – szczególnie w okresie ciąży – na odpowiednią pielęgnację zębów i dziąseł. W tym celu nie tylko wystarczy regularnie czyścić jamę ustną, ale także używać do tego celu szczoteczki z miękkim włosiem. Dobrym pomysłem jest także uzupełnianie tradycyjnego szczotkowania o stosowanie nici dentystycznej oraz irygatora. Nić pozwoli usunąć zalegające resztki pokarmu z przestrzeni między zębami, natomiast irygator delikatnie masuje nasze dziąsła, co wpływa na ich odpowiednie ukrwienie.

Co na krwawiące dziąsła w ciąży jest bezpieczne?

Jeśli dolegliwości związane z pojawieniem się krwi w jamie ustnej są kłopotliwe, kobiety w ciąży mogą stosować delikatne płukanki ziołowe. Można je prosto przygotować samodzielnie w zaciszu domowym. Przede wszystkim polecane są napary z rumianku, szałwii lub kory dębu. Dzięki nim złagodzimy nieprzyjemne skutki krwawienia dziąseł, a także zmniejszymy stan zapalny. Z uwagi na bezpieczeństwo dziecka, warto jednak także decyzję o stosowaniu płukanek, podjąć wspólnie ze stomatologiem lub periodontologiem. Jeśli problem, z jakim się zmagamy, jest bardziej zaawansowany, tradycyjne ziołowe płukanki mogą nie pomóc. Wtedy też kobiety w ciąży powinny wdrożyć odpowiedni system leczenia, prowadzony pod czujnym okiem fachowca. Niewątpliwie jednak regularne czyszczenie zębów po każdym posiłku specjalistyczną pastą do zębów pomoże nam zmniejszyć objawy krwawienia dziąseł.

Czy pasta na krwawiące dziąsła w ciąży pomaga?

Jeśli jednak sama pielęgnacja nie wystarczy, a stomatolog zauważy niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej, warto zakupić odpowiednią pastę do zębów, która jest przeznaczona dla osób, zmagających się z nadmiernym krwawieniem dziąseł. Kobiety w ciąży powinny jednak szczególnie uważać na skład takich preparatów. W tym celu warto poprosić o radę farmaceutę lub periodontologa. 

Gdzie zwrócić się o poradę?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem, w sytuacji kiedy kobieta będąca w ciąży zaobserwuje u siebie nadmierne krwawienie dziąseł, jest skorzystanie z pomocy specjalisty. W trakcie wywiadu lekarskiego, od którego rozpoczyna się każda wizyta, należy wspomnieć o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach oraz przedstawić aktualne wyniki badań. W klinice FabDent w Warszawie indywidualnie dobieramy proces leczenia do każdego naszego Pacjenta, mając na uwadze dobro o jego zdrowie.

Krwawiące dziąsła w ciąży – suplementacja

Oprócz wdrożenia właściwej higienizacji jamy ustnej oraz stosowania właściwych dla kobiet w ciąży produktów niezwykle ważna jest odpowiednia suplementacja. Każdy organizm, a szczególnie w trakcie ciąży, potrzebuje do prawidłowego rozwoju witamin i mikroelementów. Jeśli Twoim problemem są krwawiące dziąsła, warto więc zbilansować swoją dietę o niezbędne składniki zawierające całą gamę witamin. Przede wszystkim ogromne znaczenie dla zdrowia mają takie suplementy, jak: witamina A, witamina D, witamina C, kwas foliowy, wapń oraz witaminy z grupy B. Jeśli nie możemy przyjmować ich z posiłkami, ważne jest, aby uzupełniać regularnie ich niedobór. Pamiętajmy, że w trakcie ciąży bardzo ważne jest stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zrezygnowanie z wszelkich używek.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button