Krwawiące dziąsło przy jednym zębie

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Krwawiące dziąsło przy jednym zębie

Niewątpliwie pojawienie się krwi w jamie ustnej zawsze powinno wzbudzać nasz niepokój. Tego problemu nie można lekceważyć, ponieważ krwawiące dziąsła mogą prowadzić do wielu poważniejszych schorzeń. Omówimy, jaka może być przyczyna krwawienia dziąseł oraz w jaki sposób reagować w tej sytuacji.

Krwawiące dziąsło przy jednym zębie – przyczyny

Niewątpliwie krwawiące dziąsła są poważnym problemem, który może wpływać na wykonywanie przez nas codziennych obowiązków. Warto jednak poznać możliwe przyczyny, które wpływają na pojawienie się krwawienia dziąsła jedynie przy jednym zębie:

  • zapalenie dziąsła – może być wynikiem nagromadzenia się płytki nazębnej wokół zęba, w którego okolicy dochodzi do krwawienia dziąsła. Prowadzi to do podrażnienia oraz pojawienia się opuchlizny.
  • urazy mechaniczne – najczęściej powstają one przez zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni dziąsła lub zęba, nieprawidłowe nitkowanie lub ugryzieniem czegoś twardego. Jeśli jednak krwawienie jest obfite lub trwa długo, warto zgłosić się do specjalisty.
  • nagromadzenie się kamienia nazębnego – zbyt rzadka lub niedokładna higienizacja może prowadzić do pojawienia się podrażnień dziąseł, a także do wystąpienia ich stanu zapalnego. Warto więc regularnie zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego na skaling lub piaskowanie zębów.
  • głębokie kieszenie dziąsłowe – występują one u znacznej grupy Pacjentów i mają często związek z usunięciem zepsutego zęba. W kieszeniach zębowych mogą gromadzić się resztki jedzenia i bakterie, co prowadzi do krwawienia dziąsła.
  • nieprawidłowy zgryz – problem z właściwym ustawieniem zębów, źle dopasowane wypełnienia lub korony, jak również zgrzytanie zębami może powodować podrażnienie dziąsła.
  • choroby przyzębia – bardziej zaawansowane przypadki krwawienia dziąsła mogą być oznaką choroby przyzębia, która wymaga specjalistycznego leczenia periodontologicznego.

Dlaczego warto zadbać o zdrowe dziąsła?

Zaniedbania, jakie wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz bagatelizowania dolegliwości, które mogą wskazywać na poważniejszy problem, są niebezpieczne dla naszego zdrowia. W rezultacie możemy nie tylko odczuwać dyskomfort przy spożywaniu posiłków, ale nawet musimy liczyć się z tym, że zęby zaczną się coraz bardziej ruszać, a w rezultacie mogą wypaść. Zdecydowanie więc lepiej zapobiegać, niż leczyć. Regularne i właściwe czyszczenie jamy ustnej, stosowanie odpowiednich produktów do codziennej pielęgnacji dziąseł oraz zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały pomoże Ci utrzymać dziąsła w zdrowiu.

Czy krwawiące dziąsła mogą być oznaką choroby?

Jeśli zaobserwujemy, że mimo upływu czasu, nasze dziąsło w dalszym ciągu krwawi lub też odczuwamy nieprzyjemną woń z jamy ustnej, może to być oznaką pojawienia się stanu zapalnego. Wtedy bez zbędnej zwłoki powinniśmy zapisać się do specjalisty, który pomoże nam wdrożyć właściwe leczenie. Czasami jednak krwawienie dziąsła może być objawem choroby niezwiązanej ze stanem jamy ustnej, ale na przykład układem immunologicznym czy hormonalnym.

Gdzie szukać pomocy, jeśli dziąsło przy jednym zębie krwawi?

Zdecydowanie najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, jeśli cierpisz na krwawienie dziąseł, jest szukanie profesjonalnej pomocy. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie możesz szybko i sprawnie umówić się na konsultację stomatologiczną z najlepszymi specjalistami w okolicy. Posiadamy nie tylko najlepszej jakości sprzęt, ale także szeroki wybór usług, które kompleksowo pozwolą Ci się pozbyć wszelkich schorzeń związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Dzięki naszej pomocy z pewnością poprawisz swój komfort życia i wykonywania codziennych obowiązków. Wiemy, jak trudno jest funkcjonować, kiedy nasze dziąsła krwawią w najmniej odpowiednich momentach, dlatego oprócz profesjonalnej diagnostyki wdrożymy właściwe leczenie oraz profilaktykę.

Krwawiące dziąsło przy jednym zębie – jak leczyć?

Profesjonalne leczenie powinno opierać się nie tylko na fachowej diagnozie problemu, ale także zastosowaniu odpowiednich technik leczenia. Stomatolog, do którego się zgłosisz powinien więc dokładnie sprawdzić w jakim stanie są nasze zęby i dziąsła, a także znaleźć przyczynę ich krwawienia. W celu higienizacji może on zaproponować skaling, aby usunąć płytkę nazębną i kamień, gromadzący się przy linii dziąseł. Jeśli jednak okaże się, że cierpisz na zapalenie dziąseł lub inne choroby przyzębia, najlepiej zgłosić się do periodontologa, który jest specjalistą właśnie w tym zakresie. Być może będzie konieczne bardziej zaawansowane leczenia, takie jak terapia laserowa czy kiretaż. Każda metoda powinna być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Czy istnieją domowe sposoby na zapobieganie krwawieniu dziąseł?

Wiele osób przed umówieniem się do specjalisty lub w trakcie oczekiwania na wizytę, szuka domowego sposobu na krwawiące dziąsła. Pamiętaj, że te metody mogą jedynie ograniczyć skutki pojawienia się schorzenia, ale nie rozwiążą problemu. Są to więc jedynie środki doraźne. Jeśli jednak chcesz pomóc sobie lub bliskim, warto jest płukać jamę ustną solanką, czyli rozpuszczoną w ciepłej wodzie solą. Ten stary sposób pozwoli zmniejszyć stan zapalny, a także wspomaga gojenie się ran. Jeśli krwawienie jest obfite, możesz także przykładać do twarzy zimne kompresy, które zmniejszą obrzęk oraz łagodzą ból.

Po jakie produkty sięgać przy codziennej pielęgnacji krwawiących dziąseł?

Przede wszystkim nie sięgaj po pasty do zębów oraz żele, które zawierają substancje podrażniające dziąsła. Wybieraj produkty, które są dedykowane osobom, które zmagają się z problemem wrażliwych i delikatnych dziąseł. Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku występowania krwawienia można korzystać z nici dentystycznych. Jak najbardziej warto to robić, ponieważ używanie nici pomoże dokładnie usunąć wszelkie resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. W ten sposób zapobiegamy także gromadzeniu się bakterii w jamie ustnej. Warto także sięgać po irygator, który nie tylko dokładnie wypłukuje zęby, język i policzki, ale również może być świetnym pomysłem na delikatny masaż dziąseł. To pomoże zachować ich odpowiednie ukrwienie.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button