Kwasowa erozja szkliwa – czym jest i kiedy występuje?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Kwasowa erozja szkliwa – czym jest i kiedy...

Wiele osób zgłasza się do nas z problemami ze szkliwem. Warto dowiedzieć się, czym jest kwasowa erozja szkliwa, co ją powoduje oraz w jaki sposób można pozbyć się tego kłopotu. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie znajdziesz skuteczne rozwiązania.

Czym jest kwasowa erozja szkliwa?

Kwasowa erozja szkliwa jest schorzeniem, które dotyczy stanu szkliwa zębów. W wyniku silnego działania kwasów dochodzi do stopniowej demineralizacji szkliwa, co jest niezależne od bakterii próchnicowych. Co to oznacza? Chemiczne działanie kwasów, na jakie narażone jest szkliwo, powoduje rozpuszczanie się minerałów, czyli jego budulca. Istnieją różne przyczyny powstania kwasowej erozji szkliwa, jednak najbardziej istotne jest to, że w przypadku jej wystąpienia należy szybko reagować. Zalecane są więc natychmiastowe konsultacje stomatologiczne, które pomogą zapobiec rozwojowi tej choroby. W klinice FabDent w Warszawie pomożemy w rozwiązaniu tego problemu niezależnie od powodów, jakie go spowodowały.

W jaki sposób wygląda erozja szkliwa?

Erozja jest bardzo prosta do wykrycia. Wystarczy przyjrzeć się temu, w jaki sposób wyglądają nasze zęby, aby stwierdzić, czy cierpimy na kwasową erozję szkliwa. Proces chemiczny powoduje, że szkliwo jest matowe lub wręcz przezroczyste. Jest to związane tzw. demineralizacja szkliwa. Dodatkowo krawędzie zębów są wyraźnie zaokrąglone. W niektórych przypadkach dochodzi również do odsłonięcia się zębiny lub pojawieniem się licznych przebarwień na powierzchni zęba. Oczywiście samodzielnie trudno nam będzie ocenić, czy wygląd zęba świadczy o pojawieniu się erozji szkliwa. W celu dokładnej diagnozy zalecamy kontakt ze specjalistą.

Uszkodzone szkliwo – objawy

Erozja szkliwa oraz jego uszkodzenie można także rozpoznać po objawach, jakie towarzyszą tym problemom. Warto więc stale kontrolować stan swojego uzębienia, aby możliwie jak najwcześniej zidentyfikować niepokojące zmiany pojawiające się w jamie ustnej. Wśród najpopularniejszych objawów, jakie towarzyszą uszkodzeniom w szkliwie, wymienia się w szczególności:

  • pojawienie się nadwrażliwości zębów na zmiany temperatury oraz spożywanie słodkich pokarmów;
  • zęby tracą swój naturalny połysk;
  • pojawiają się pęknięcia szkliwa, co jednocześnie zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy;
  • mogą wystąpić ubytki szkliwa.

Erozja zębów – jakie są jej przyczyny?

Wato również skupić się na tym, w jaki sposób może dojść do pojawienia się erozji szkliwa. Przyczyn tego zjawiska należy dopatrywać się przede wszystkim w nieodpowiedniej diecie. Jeśli jest ona bogata w kwaśne produkty, np. cytrusy lub napoje gazowane, wtedy konkretna osoba jest bardziej narażona na pojawienie się erozji. Co więcej, to schorzenie może występować także u Pacjentów, którzy zmagają się z chorobami układu pokarmowego, w szczególności refluksem żołądkowo-przełykowym. Charakteryzuje się ona nadkwasotą, czyli nadmiernym wydzielaniem się soków trawiennych w organizmie, co także negatywnie działa na szkliwo naszych zębów. Kolejną przyczyną erozji szkliwa są także problemy z odżywianiem, a dokładnie zaburzenia odżywiania. Dodatkowo złe nawyki higieniczne, w tym zbyt agresywne szczotkowanie zębów, może także doprowadzić do uszkodzeń szkliwa. Jeśli technika mycia zębów jest nieodpowiednia, a Pacjent wcześniej spożywał kwaśne posiłki, wtedy ryzyko pojawienia się erozji szkliwa wzrasta.

Czy zęby po bulimii mogą być przyczyną utraty szkliwa?

Tak, wspomnieliśmy już, że jedną z przyczyn występowania erozji szkliwa są zaburzenia odżywiania. Bulimia to choroba, która wiąże się nie tylko z nadmiernym objadaniem się, ale także zachowaniem mającym na celu szybką redukcję wagi. Bardzo często osoby zmagające się z tym schorzeniem prowokują wymioty, co negatywnie wpływa na szkliwo ich zębów. Często towarzyszą temu także bardzo restrykcyjne diety, co wiąże się z brakiem dostarczania organizmowi niezbędnych minerałów i witamin. Należy pamiętać, że przyczyny kruszenia się zębów to bardzo często niedobór witaminy D, A lub wapnia.

Czy utrata szkliwa jest odwracalna?

Niestety należy podkreślić, że utracone szkliwo nie regeneruje się. Nie oznacza to jednak, że zęby nie mogą powrócić do swojego pięknego wyglądu i kształtu. Dzięki pomocy specjalistów z kliniki FabDent położonej na warszawskim Bemowie i wprowadzonemu odpowiedniemu leczeniu możliwe jest nie tylko zapobieganie dalszym uszkodzeniom zębów, ale także przywrócenie funkcji szkliwa, które zostało uszkodzone, jak również poprawa estetyki zębów.

Jakie inne uszkodzenia szkliwa mogą występować u Pacjenta?

Poza erozją nasze szkliwo jest narażone na wiele różnych czynników, które także mogą wpływać w mniejszym lub większym stopniu na jego niszczenie. Wśród nich należy wspomnieć o bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębami w trakcie snu. Specjalistyczne szyny relaksacyjne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z tym problemem. Czasami dochodzi także do powstawania uszkodzeń abrazyjnych, które są związane z niewłaściwą techniką szczotkowania zębów. Jeżeli zauważasz niepokojące zmiany szkliwa, udaj się do specjalisty w celu wyjaśnienia, czy prawidłowo czyścisz zęby. Demineralizacja szkliwa jest często związana z występowaniem próchnicy, której rozwój może powodować ubytki w szkliwie.

Skąd bierze się pękniecie szkliwa?

Pęknięcia szkliwa mogą być wynikiem stresu, złych nawyków, takich jak obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami, a także działania kwasów, które osłabiają strukturę szkliwa. Oczywiście przyczyną pęknięcia może być także uraz mechaniczny.

Erozja szkliwa – jak wygląda leczenie?

W klinice FabDent w Warszawie pomożemy każdej osobie, która zgłosi się do nas z problemem związanym z uszkodzeniem lub erozją szkliwa. Leczenie obejmuje remineralizację, czyli zastosowanie specjalistycznych produktów zawierających fluor lub hydroksyapatyt, odbudowę szkliwa za pomocą licówek lub koron, jak również dokładne monitorowanie stanu uzębienia. Dodatkowo nasi eksperci przeprowadzą z Tobą rozmowę, podczas której dowiesz się, jakich pokarmów unikać i po jakie pasty do zębów sięgać, aby problem nie powracał.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button