Niezbędne minimum dbania o kondycję naszego uzębienia stanowi prawidłowa higiena jamy ustnej ? szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia, stosowanie nici dentystycznej oraz odpowiednich płynów do płukania. Równie ważne jest ograniczanie słodyczy, a także dostarczanie organizmowi wapnia i fluoru.
Profilaktyka stomatologiczna na fotelu dentystycznym
Uzupełnieniem domowych zabiegów higienicznych są regularne wizyty u stomatologa. Powinny się one odbywać co pół roku ? w ich trakcie higienistka stomatologiczna sprawdza stan uzębienia, ale też wykonuje zabiegi profilaktyczne, np.:
- usuwanie osadu, czyli piaskowanie,
- usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling,
- fluoryzację, czyli lakierowanie zębów,
- lakowanie.
Systematyczne przeglądy stomatologiczne połączone z zabiegami profilaktycznymi pozwolą uniknąć poważnych chorób zębów, a także przyzębia, ale też wpłyną pozytywnie na wygląd uzębienia.
Na czym polega piaskowanie?
Piaskowanie to zabieg wykonywany przy użyciu piaskarki profilaktycznej. Mimo sumiennego przestrzegania wszystkich zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, na zębach z czasem stopniowo tworzy się osad, powstają również przebarwienia ? m.in. wskutek picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Zabieg piaskowania jest niezwykle skuteczny, a przy tym bezbolesny,dzięki mieszaninie wody i piasku na bazie wapnia, która oczyszcza zęby pod ciśnieniem bezpiecznym zarówno dla zębów, jak i przyzębia?.
Na czym polega skaling?
Skaling to zabieg, którego celem jest usunięcie kamienia za pomocą ultradźwięków. Jest to w pełni bezpieczny zabieg, który pomaga dbać o kondycję uzębienia, przeciwdziałać próchnicy i chorobom przyzębia. Skutecznie eliminuje również nieprzyjemny zapach z ust, którego przyczyną są najczęściej bakterie gromadzące się w kamieniu nazębnym. W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych albo zapalenia dziąseł zaleca się przeprowadzanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
Na czym polega lakierowanie?
Lakierowanie, inaczej fluoryzacja, polega na pokrywaniu zębów profesjonalnym preparatem z wysoką zawartością fluoru i wapnia. Choć zabieg ten kojarzy się głównie z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, to zalecany jest także pacjentom dorosłym. Chroni zęby przed próchnicą oraz nadwrażliwością. Lakierowanie najlepiej wykonać po piaskowaniu lub skalingu.
Na czym polega lakowanie?
Ta metoda profilaktyki stomatologicznej stosowana jest zazwyczaj u mniejszych pacjentów. Polega na uzupełnianiu ewentualnych szczelin bądź bruzd w zębach – również tych w pełni zdrowych. Zapobiega to próchnicy, ponieważ w naturalnych zagłębieniach zębowych uzupełnionych lakiem nie zbierają się resztki jedzenia będące pożywką dla bakterii.
Zapraszamy na konsultacje w klinice Fabdent zarówno dorosłych, jak i dzieci. Doradzimy, jak dbać o zęby na co dzień, a także które zabiegi profilaktyki stomatologicznej warto wpisać w kalendarz wizyt u stomatologa, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami.
Przeczytaj także:
Dziecko u stomatologa – JAK POWINNA WYGLĄDAĆ WIZYTA ADAPTACYJNA?