Skaling należy do podstawowych zabiegów, które wpisują się w higienizację uzębienia. Jego wykonywanie jest więc zalecane przez stomatologów. Dlaczego więc czasami pojawia się nadwrażliwość zębów po jego wykonaniu? Jak sobie z nią radzić? Nasi specjaliści z kliniki FabDent odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.
Czym jest skaling?
Choć piaskowanie zębów i skaling to pojęcia, które są często używane naprzemiennie, nie do końca oznaczają to samo. Skaling to przede wszystkim zabieg usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Powszechne jednak piaskowanie i skaling są podobnymi technikami. Piaskowanie to zabieg powinien być wykonywany u każdej osoby dorosłej mniej więcej dwa razy do roku. Piaskowanie zębów polega na usunięciu z jamy ustnej wszelkich osadów oraz przebarwień z miejsc, do których nić dentystyczna czy szczoteczka do zębów nie dociera. Są to zazwyczaj przestrzenie międzyzębowe. Do wykonywania skalingu używane jest specjalistyczne urządzenie, które nazywane jest piaskarką. Sprzęt ten emituje strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem, który zawiera drobiny czyszczące oraz powietrze. Do skalingu używany jest tzw. piasek smakowy, czyli wodorowęglan sodu, stąd wzięła się więc nazwa tej metody higienizacji. Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, jednak powinno się go wykonywać jedynie wtedy, kiedy na zębach Pacjenta znajduje się osad. Częstotliwość jego wykonania to przeciętnie raz na pół roku. Oczywiście niektóre osoby są bardziej narażone na występowaniu osadu czy przebarwień. Do grupy Pacjentów, u których piaskowanie może być przeprowadzane częściej niż średnia, należą palacze oraz osoby, które często sięgają po silnie barwiące napoje, takie jak kawa, herbata czy wino. U Pacjentów noszących aparaty ortodontyczne również zaleca się częstsze wykonywanie skalingu. W tym przypadku może być on wykonywany nawet raz na kwartał. Usuwanie kamienia nazębnego jest także niezbędne w przypadku przygotowania zębów do ich wybielania. Zarówno skaling, jak i piaskowanie zębów jest wykonywane w klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie. Każdy z tych zabiegów jest wykonywany przez stomatologa w gabinecie dentystycznym. Są one wykonywane w trakcie jednej wizyty.
Piaskowanie zębów – efekty uboczne
Odpowiednie przygotowanie do wykonania procedury skalingu pozwala uniknąć powikłań, jednak czasami u Pacjenta mogą wystąpić skutki uboczne, a wśród nich przede wszystkim nadwrażliwość zębów na czynniki zewnętrzne. Oprócz tego czasami możliwe jest napotkanie innych kłopotów. Zdarza się tak w szczególności wtedy, kiedy piaskowanie bądź skaling nie jest wykonywany właściwie lub gdy Pacjent nie poinformuje lekarza o ewentualnych schorzeniach, z jakimi się zmaga. Często osoba, u której wykonywany jest jeden z tych dwóch zabiegów, nie stosuje się do zaleceń stomatologa, co również może wywołać efekty uboczne. Właśnie dlatego w klinice FabDent w Warszawie zawsze podkreślamy, że przywiązywanie dużej wagi do odpowiedniego zachowywania się po wykonania skalingu jest naprawdę istotna. Zęby po piaskowaniu mogą być bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, jednak jest to normalne bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Jeśli jednak bolące zęby po skalingu powodują trudności w jedzeniu, warto zgłosić się o pomoc do eksperta. Do innych efektów ubocznych skalingu i piaskowania należą:
- uszkodzone dziąsła po piaskowaniu – dziąsła po wykonaniu skalingu czy piaskowania mogą być podrażnione. Zdarza się także ich krwawienie. Ewentualne podrażnienia powinny ustąpić samoistnie po kilku godzinach po zakończenia skalingu lub piaskowania.
- uszkodzone szkliwo po skalingu – prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien prowadzić do uszkodzenia szkliwa Pacjenta. Ważne jest więc korzystanie z gabinetów dentystycznych, które są wyposażone we właściwy sprzęt.
Kolejną ważną rzeczą jest profilaktyka i uświadamianie naszych Pacjentów o właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Na zębach nie powstaje tak duża ilość osadu, kiedy prawidłowo i regularnie je czyścimy i unikamy produktów, które mogą wpływać na pojawianie się na zębach przebarwień. Warto więc zapobiegać niż później cierpieć. Specjaliści z kliniki FabDent w Warszawie zalecają ograniczenie silnie barwiących napojów, takich jak czarna kawa, mocna herbata czy czerwone wino oraz zaprzestanie palenia papierosów i innych produktów z tytoniem. Samo piaskowanie zębów nie jest zabiegiem bolesnym, jednak nie jest ono komfortowe.
Czy można jeść po piaskowaniu?
Specjaliści twierdzą, że jedzenie i picie po piaskowaniu zębów przez pierwszą godzinę nie jest wskazane. W kolejnych dwóch godzinach od zakończenia zabiegu powinno się także unikać kolorowych i barwiących potraw oraz napojów, jak również całkowicie zrezygnować z palenia produktów tytoniowych. Zęby po piaskowaniu są idealnie wyczyszczone, dlatego też łatwiej ulegają przebarwieniom. Jeśli nie będziemy stosować się do tych zasad, najprawdopodobniej praca stomatologa pójdzie na marne, ponieważ zęby błyskawicznie wchłoną substancje znajdujące się w papierosach, co wpłynie na ich nieestetyczny wygląd.
Co można jeść po piaskowaniu zębów?
Specjaliści z kliniki FabDent położonej na warszawskim Bemowie szczegółowo poinstruują Cię, jakie potrawy możesz spożywać po odczekaniu godziny od zakończenia zabiegu. Zalecane jest spożywanie wody oraz niebarwiących szkliwa owoców i warzyw, chudego mięsa, ryb i przetworów zbożowych. Ważne, aby należały one do tzw. jasnych artykułów spożywczych. Jeśli jednak silna nadwrażliwość zębów nie pozwala Ci po tym czasie spożywać nawet lekkich produktów spożywczych, warto sięgnąć po letnie zupki, koktajle lub kleiki.
Czym jest nadwrażliwość zębów po usuwaniu kamienia?
Jak już wspominaliśmy, o nadwrażliwości zębów możemy mówić dopiero wtedy, kiedy uczucie bólu nie ustępuje, mimo odczekania odpowiedniej ilości czasu po wykonaniu zabiegu. Wtedy też warto jest udać się do gabinetu stomatologicznego w klinice FabDent w Warszawie, gdzie nasi specjaliści pomogą Ci pozbyć się tego problemu w szybki i efektywny sposób. Pamiętaj, że bolące zęby mogą prowadzić do wielu groźnych schorzeń, dlatego też warto jest reagować tak szybko, jak to możliwe.