Nadwrażliwość zębów po skalingu

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Nadwrażliwość zębów po skalingu

Wiele osób szuka rozwiązania na pozbycie się nadwrażliwości zębów, jaka występuje czasami po wykonaniu zabiegu skalingu. Czym w ogóle jest ta metoda? Dlaczego zęby stają się bardziej wrażliwe i jak temu zapobiec? Na te pytania odpowiedzą specjaliści z kliniki FabDent w Warszawie

Czym jest skaling i po co się go wykonuje?

Skaling jest standardowym zabiegiem stomatologicznym, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego, a dokładniej twardych złogów bakteryjnych, które odkładają się na powierzchni zębów. Kamień w jamie ustnej powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, ta z kolei wytwarza się z resztek jedzenia, bakterii oraz śliny. Skaling jest wykonywany w celu poprawy zdrowia jamy ustnej oraz zapobiegania chorobom przyzębia, dziąseł i paradontozie, czyli schorzeniu, które może prowadzić do utraty zębów. Dzięki tej technice możliwe jest zmniejszenie stanu zapalnego dziąseł oraz eliminacja nieprzyjemnego zapachu z ust, który powodowany jest przez bakterie. Co więcej, regularne wykonywanie skalingu pomaga także zapobiec próchnicy i znacznie poprawić estetykę uśmiechu.

Czy po skalingu zęby mogą być nadwrażliwe?

Zazwyczaj usuwanie kamienia jest zalecane każdemu Pacjentowi raz lub dwa razy do roku. Osoby, które mają problemy ze skłonnością do tworzenia się kamienia nazębnego lub też posiadają choroby przyzębia, mogą z niego korzystać nawet co 3 miesiące. Czasami jednak odczuwamy ból zębów po skalingu. Czy jest to normalne? Nadwrażliwość zębów po usunięciu kamienia jest dość powszechnym zjawiskiem, choć zależy to od indywidualnych cech Pacjenta. Oznacza to, że dyskomfort może wystąpić bezpośrednio po zakończeniu zabiegu, lecz nie jest to regułą.

Jak długo może utrzymywać się nadwrażliwość po skalingu?

Nadwrażliwość zębów po skalingu zazwyczaj utrzymuje się przez kilka najbliższych dni po zabiegu, jednak z każdym kolejnym dniem objawy są coraz słabsze, a później samoczynnie powinny zniknąć. Jeśli jednak w dalszym ciągu odczuwasz dyskomfort podczas spożywania posiłków, picia napoi lub też zęby zaczynają Cię nagle boleć, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu dokonania odpowiedniej diagnozy i wyeliminowania tego problemu. Zęby przed i po skalingu znacznie się różnią. Mogą być delikatnie podrażnione, ponieważ kamień bardzo często gromadzi się tuż przy linii dziąseł, dlatego uczucie opuchnięcia czy delikatne krwawienie po zastosowaniu tej techniki jest zupełnie normalne. Pamiętajmy, że właściwa higiena jamy ustnej oraz stosowanie się do zaleceń stomatologa pomoże szybko złagodzić te niedogodności.

Jak zaradzić nadwrażliwości po skalingu?

Nadwrażliwość po wykonaniu skalingu może być leczona doraźnie. Może utrzymywać się ona od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeśli jednak dolegliwości są uciążliwe, warto stosować się do odpowiednich zasad pielęgnacji jamy ustnej, która pozwoli ograniczyć ten problem. Przede wszystkim należy zakupić odpowiedni rodzaj pasty przeznaczonej do zębów wrażliwych. Przy codziennym myciu zębów warto wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem. Dobrym sposobem jest także unikanie zimnych lub gorących pokarmów i napojów. Możemy także stosować specjalne płukanki z fluorem, które wzmacniają szkliwo zębów.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Jeśli ból i dyskomfort nie ustaje, a Pacjent mimo upływu czasu od wykonania skalingu w dalszym ciągu nie zauważa poprawy, warto zwrócić się jak najszybciej o fachową pomoc. Zachęcamy do skorzystania z renomowanych klinik dentystycznych, ponieważ zależy od tego zdrowie Pacjenta. Pamiętaj, że im dłużej będziesz zwlekać z wizytą, tym trudniej będzie zdiagnozować problem.

Kto pomoże mi rozwiązać problem nadwrażliwości zębów?

W klinice dentystycznej FabDent w Warszawie posiadamy nowoczesny sprzęt oraz specjalistów, którzy na co dzień pomagają Pacjentom w różnych problemach związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Zgłaszają się do nas także osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów po wykonaniu skalingu. Z chęcią pomożemy Ci wrócić do zwyczajnych obowiązków, bez uczucia dyskomfortu. Wiemy, jak ważna jest prawidłowa diagnoza, dlatego wykluczymy także inne schorzenia, jakie mogą dotyczyć nadwrażliwości.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button