Szlifowanie zębów jest naturalnym procesem poprzedzającym nałożenie licówek porcelanowych. Po jego wykonaniu może jednak dojść do nadwrażliwości zębów. Jak tego uniknąć? Dlaczego tak się dzieje? Poznaj sposoby na zwalczenie nadwrażliwości polecane przez specjalistów z kliniki FabDent w Warszawie.
Czy po szlifowaniu zęby mogą być nadwrażliwe?
Nadwrażliwość zębów to uczucie bólu lub dyskomfortu wtedy, kiedy sięgniemy po coś zimnego lub gorącego do zjedzenia. Przeszkadza nam to w codziennym funkcjonowaniu i nie pozwala czerpać z życia pełnymi garściami. Nie zawsze jednak oszlifowane zęby bolą, dlatego nie warto rezygnować z założenia licówek czy korony tylko ze strachu przed ewentualnym pojawieniem się nadwrażliwości. Należy pamiętać, że może – lecz nie musi – być to efekt uboczny i jest on uzależniony od wielu czynników. Czasami szlifowanie prowadzi do odsłonięcia zębiny, która jest bardziej wrażliwa na bodźce termiczne, mechaniczne i chemiczne. Nieumiejętne szlifowanie może także prowadzić do uszkodzenia miazgi zęba, co także może być powodem takich problemów. Nadwrażliwość zębów po szlifowaniu powstaje także na skutek mikrouszkodzeń pojawiających się w strukturze zęba.
Jak długo może utrzymywać się nadwrażliwość po szlifowaniu?
Nadwrażliwość zębów po szlifowaniu u każdego Pacjenta przebiega inaczej. Podkreślamy raz jeszcze, że wiele osób w ogóle nie odczuwa żadnego dyskomfortu po zastosowaniu tej techniki dentystycznej. Każdy z nas jest inny, dlatego ciężko jest jednoznacznie wskazać, ile może utrzymywać się problem nadwrażliwości. Prawidłowy sposób szlifowania powinien jednak powodować jakiekolwiek dolegliwości jedynie przez kilka dni od odbytej wizyty, przy czym z każdym dniem uczucie nadwrażliwości powinno się zmniejszać. Jeśli jednak ból i dyskomfort nie ustaje, warto pilnie zgłosić się do stomatologa.
Jak zaradzić nadwrażliwości po szlifowaniu?
Przede wszystkim podstawową zasadą jest szlifowanie zębów jedynie w sprawdzonych gabinetach stomatologicznych, które posiadają nie tylko nowoczesne narzędzia służące do wykonania tego zabiegu, jak również fachową obsadę. Jeśli jednak korzystaliśmy wcześniej z usług mniej renomowanych klinik, w przypadku pojawienia się nadwrażliwości zębów, możemy sięgnąć po żele fluorkowe, które wzmacniają szkliwo, stosować pasty do zębów z azotanem potasu, które blokują sygnały nerwowe lub stosować specjalistyczne lakiery zamykające kanaliki zębinowe. Pamiętajmy, że właściwy preparat powinien być zalecony przez stomatologa, ponieważ stosowanie tych substancji na własną rękę może nie tylko nie przynieść pożądanych rezultatów, ale także pogłębić problem, z jakim się zmagamy.
Jaka powinna być właściwa profilaktyka?
Jeśli spiłowane zęby bolą, a do wizyty u specjalisty trochę czasu, warto wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie w tym trudnym okresie. Przede wszystkim dobrym sposobem jest delikatne szczotkowanie zębów z użyciem miękkiej szczoteczki. To pozwala zapobiec dodatkowemu podrażnianiu odsłoniętych obszarów w jamie ustnej. Osoby cierpiące na nadwrażliwość powinny również unikać kwaśnych napojów i pokarmów, które mogą uszkadzać zębinę. Warto jest także zakupić preparaty do pielęgnacji jamy ustnej, które są przeznaczone dla osób posiadających wrażliwe zęby.
Gdzie zwrócić się o pomoc?
Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zęba pod koroną lub bolą Cię spiłowane zęby, zachęcamy do konsultacji w naszej innowacyjnej klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie. Krok po kroku sprawdzimy stan Twojego uzębienia, a także podejmiemy szybkie metody właściwego leczenia. Dzięki temu pozbędziesz się problemu raz na zawsze. W naszym gabinecie wykonujemy także profesjonalne piłowanie zębów pod licówki, które przeprowadza doświadczony personel medyczny. Dbamy o komfort każdego Pacjenta, a naszym priorytetem jest Państwa zadowolenie. Oferujemy konkurencyjne ceny i szybkie terminy wizyty. Dla naszych stałych Klientów wdrażamy różne programy rabatowe, aby mogli się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem z pełną satysfakcją z wykonywanych przez nas zabiegów.