Nadwrażliwość zębów po usunięciu ósemki

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Nadwrażliwość zębów po usunięciu ósemki

Wiele osób decyduje się z różnych przyczyn na usunięcie ósemki. Czasami jednak po tym zabiegu może wystąpić nadwrażliwość zębów. W klinice FabDent w Warszawie pomagamy ludziom, którzy cierpią na to schorzenie. Przybliżymy, co może wpłynąć na pojawienie się nadwrażliwości i jak sobie z nią radzić.

Czym jest zabieg usunięcia ósemki?

Chirurgiczne usuwanie ósemek to inaczej ich ekstrakcja. Powszechnie wiadomo, że nie jest to przyjemny zabieg, jednak w niektórych przypadkach jego wykonanie okazuje się konieczne. Często zdarza się, że w szczęce Pacjenta brakuje miejsca na nowe zęby, dlatego też ósemki przebijają się ponad dziąsło. Czasami zęby mądrości przeszkadzają również w założeniu aparatu ortodontycznego lub też nałożeniu protezy. Niestety ósemki są także podatne na próchnicę, co sprawia, że często lepszym rozwiązaniem wydaje się ich usunięcie, niż leczenie. Dlaczego tak się dzieje? Z uwagi na usytuowanie tych zębów z tyłu szczęki, przez co ich czyszczenie jest problematyczne. W ten sposób resztki jedzenia odkładają się na ósemkach, co powoduje stworzenie idealnych warunków dla bakterii powodujących próchnicę. Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która dotyczy między innymi ekstrakcji zębów mądrości. Usuwania ósemek nie należy się jednak obawiać, ponieważ jest to zabieg rutynowy i krótki, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. Po wyczyszczeniu zębodołu chirurg rozpoczyna szycie dziąsła po wyrwaniu zęba. Jest to normalna procedura, która zabezpiecza ranę przed zakażeniem oraz ułatwia proces zrastania się tkanek. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Prawidłowo gojący się zębodół jest na początku czerwony, z czasem skrzep po wyrwaniu zęba ciemnieje. Zwykle rana powinna samoistnie wygoić się po upływie 7-10 dni. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie oferujemy wykonanie profesjonalnych usług z zakresu chirurgii stomatologicznej. Dzięki naszym specjalistom dowiesz się także, jak wygląda pełen zabieg ekstrakcji ósemek oraz otrzymasz szczegółowe zalecenia po jego wykonaniu.

Jakie są objawy nadwrażliwości zębów po usunięciu ósemki?

Prawidłowo wykonany zabieg ekstrakcji zębów mądrości nie powinien powodować dolegliwości bólowych, jednak czasami może dojść do powikłań. Najczęściej spotykamy się z zespołem tzw. suchego zębodołu. W tym przypadku Pacjent może odczuwać dyskomfort przez dłuższy okres po zakończeniu zabiegu. Ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest zjawiskiem normalnym, ponieważ po usunięciu 8 często jest ono naruszone i naciskane. Dziąsło jest mocno ukrwione, posiada także unerwienie, dlatego każde jego naruszenie może powodować dyskomfort, który jednak powinien ustąpić po kilku dniach od zakończenia zabiegu. Zazwyczaj po ekstrakcji zęba lekarz zakłada na dziąsło szwy, które także naruszają jego strukturę. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy chirurga, którą świadczymy w klinice FabDent w Warszawie, aby mieć pewność, że umieszczenie szwów będzie precyzyjne.

Jak długo może trwać nadwrażliwość po usunięciu ósemki?

Czasami także po wyrwaniu ósemek możemy odczuwać ból, który skupia się na sąsiadujących zębach. Jest to spowodowane tym, że w czasie rozchwiania ósemki przed ekstrakcją, możliwe jest podrażnienie tkanki ozębnej sąsiednich zębów. Ten dyskomfort powinien samoistnie ustąpić po kilku dniach, jeśli jednak dziąsło i zęby wciąż wywołują nieprzyjemne odczucia, warto jest zgłosić się do specjalisty, szczególnie gdy ból utrzymuje się tydzień po usunięciu ósemki. Fachowcy w klinice FabDent w Warszawie pomogli już wielu osobom, które zmagają się z nadwrażliwością zębów po ekstrakcji zębów mądrości. 

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba?

Wiele Pacjentów pyta nas, ile w takim razie boli ząb po wyrwaniu? Skąd dokładnie wiedzieć, ile zarasta dziurka po wyrwaniu ósemki, aby mieć porównanie? Pełne zarośnięcie się dziury po ekstrakcji zęba może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Najważniejsze jest jednak to, aby skrzep przed kilka dni od wyrwania zęba mądrości był utrzymany w miejscu jego usunięcia. Jeśli chodzi o ból, to po ekstrakcji zęba może on utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni, jednak staje się on z każdym dniem mniejszy. Jeśli dziąsło po wyrwaniu zęba jest białe, nie należy się tym niepokoić, bo może to być objaw procesu gojenia się rany. Warto jednak udać się na konsultacje do specjalisty. Bezpośrednio po wykonaniu ekstrakcji zębów miejsce zabiegu powinno być wypełnione krwią, która następnie zaczyna krzepnąć, tworząc skrzep. Ma on barwę ciemnoczerwoną i jest gładki w dotyku. Pełni on rolę naturalnego opatrunku, który chroni zębodół przed bakteriami.

Kiedy stosować antybiotyk?

Usuwanie ósemek jest zabiegiem powszechnie wykonywanym przez specjalistę. To właśnie chirurg powinien zdecydować, czy konieczne jest stosowanie antybiotyku przez Pacjenta. Jeśli jednak dziąsło nie goi się prawidłowo, skrzep wypada zbyt wcześnie lub nie chce krzepnąć, konieczne jest wdrożenie środków farmakologicznych. Podkreślamy jednak, że przyjmowanie leków na własną rękę może jedynie nam zaszkodzić, a nie pomóc. Jeśli więc odczuwasz dyskomfort po wykonaniu ekstrakcji zęba mądrości, warto jest odwiedzić jak najszybciej fachowców, którzy pracują w klinice FabDent na warszawskim Bemowie. Oferujemy szybką i profesjonalną pomoc w różnych przypadkach. Dla nas liczy się zdrowie i dobro każdego Pacjenta.

Jakie są najczęściej stosowane antybiotyki?

Jeśli pojawia się taka potrzeba, w chirurgii stomatologicznej najczęściej stosowanym antybiotykiem jest amoksycylina. Gdy Pacjent ma wykonywany prosty zabieg ekstrakcji, zazwyczaj lekarz nie decyduje się na przepisanie żadnego antybiotyku. W przypadku wystąpienia alergii na amoksycylinę specjaliści mogą także przepisać klindamycynę. 

Efekty stosowania antybiotyków

Prawidłowo dobrane do indywidualnych potrzeb Pacjenta leki powinny natychmiast przynieść poprawę komfortu życia. Przede wszystkim łagodzą one dolegliwości bólowe, ale także działają przeciwbakteryjnie, zabezpieczając bojący się zębodół przed wystąpieniem niepożądanych efektów ubocznych. W klinice FabDent w Warszawie antybiotyki podawane są Pacjentom jedynie w sytuacji, która tego wymaga.

Szczoteczka soniczna a nadwrażliwość zębów
Prawidłowa higiena jamy ustnej to gwarancja utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu. Czy zawsze tak jest? Czy nadwrażliwość zębów może być spowodowana złym wyborem szczoteczki sonicznej? Odpowiemy na te pytania, a specjaliści z FabDent w Warszawie podpowiedzą Ci, jakich produktów używać.

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Szczoteczki manualne powoli odchodzą już do lamusa. Jest to spowodowane pojawieniem się na rynku produktów, które stanowią lepszą alternatywę dla tego typu szczoteczek. Wśród nich rosnącą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne, które są uznawane jako świetne rozwiązanie dla codziennej pielęgnacji zębów u dorosłych, jak i dzieci. Dzięki nim z łatwością dotrzesz nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i dokładnie wyczyścisz nie tylko zęby, ale i dziąsła czy język. Co więcej, producenci szczoteczek sonicznych podkreślają, że z ich pomocą pozbędziesz się także płytki nazębnej, której gromadzenie się może prowadzić do nieestetycznego uśmiechu. Czy każda szczoteczka soniczna jest jednak warta uwagi? Czy szybkie obroty urządzane mogą niszczyć szkliwo? Czy szczoteczka soniczna niszczy plomby? Mycie zębów szczoteczką soniczną polega na bezinwazyjnym usuwaniu na bieżąco osadów, nalotów i przebarwień. Co więcej, prawidłowe jej używanie może być świetnym masażem dla dziąseł, co zwiększa ich ukrwienie. Dzięki temu te produkty świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które zmagają się z chorobami przyzębia czy stanami zapalnymi jamy ustnej. Dodatkowo wiele szczoteczek sonicznych posiada funkcję polerowania szkliwa. Jeśli użytkuje się ją prawidłowo, nie następuje więc ścieranie szkliwa ani niszczenie plomb.

Czy szczoteczka soniczna może powodować nadwrażliwość?

Nadwrażliwość zębów może wywoływać dyskomfort podczas normalnego funkcjonowania każdego osoby, która zmaga się z tym problemem. Spożywanie kwaśnych lub słodkich produktów, picie kawy czy jedzenie ciepłej zupy może powodować ból. Czy takie objawy mogą być wynikiem mycia zębów szczoteczką soniczną? Należy pamiętać, że użytkowanie nieprawidłowe każdego rodzaju szczoteczki, w tym także manualnej, może prowadzić do różnego rodzaju następstw. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób czyścić nią zęby, aby skutecznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia ze szkliwa, przestrzeni międzyzębowych oraz języka i policzków. Z zasady, prawidłowa technika stosowania szczoteczki sonicznej nie powoduje nadwrażliwości zębów, a przyczyny tego schorzenia należy szukać gdzie indziej. Warto skonsultować się ze stomatologiem, aby ją znaleźć. W tym celu polecamy wizytę w naszym centrum FabDent w Warszawie.

Szczoteczka soniczna – czy warto jest używać?

Badania wykazały, że używanie szczoteczki sonicznej w prawidłowy sposób pomaga utrzymać zdrowie jamy ustnej lepiej niż w przypadku technik manualnych. Warto jednak dodatkowo stosować irygator oraz nić dentystyczną, aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte z naszej jamy ustnej. Dobór odpowiednich urządzeń z pewnością pomoże Ci uniknąć problemu nadwrażliwości, pojawienia się stanów zapalnych czy chorób dziąseł.

Czy szczoteczki sonicznej można używać codziennie?

Profilaktyka dentystyczna ma na celu zachowanie zdrowej jamy ustnej oraz estetycznego wyglądu zębów. W tym celu specjaliści zalecają przykładanie dużej wagi do prawidłowego czyszczenia zębów, języka i dziąseł. Stomatolodzy z kliniki FabDent w Warszawie przedstawia Ci podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby i jak je szczotkować, aby uniknąć wszelkich podrażnień. Pomagamy także Pacjentom, którzy zmagają się z nadwrażliwością zębów. Nie istnieją przeciwwskazania do codziennego używania szczoteczki sonicznej, pod warunkiem że czyścisz nią zęby w prawidłowy sposób, a włosie jej główki jest dobrane do Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej opiera się przede wszystkim na właściwej technice użytkowania szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna – przeciwwskazania

W zasadzie nie istnieją przeciwwskazania do używania szczoteczki sonicznej przez dorosłych i dzieci. Jeśli jednak cierpisz na poważne schorzenia dziąseł lub posiadasz odsłonięte szyjki zębowe, przed zakupem szczoteczki sonicznej, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, który zdecyduje o tym, jakie włosie wybrać oraz w jaki sposób czyścić zęby, aby uniknąć podrażnień. Wybór konkretnego modelu szczoteczki powinien być więc zależny od ogólnego stanu uzębienia, posiadania aparatu ortodontycznego, implantów lub protez zębowych, jej przeznaczenia oraz kwoty, jaką przeznaczyłeś na jej zakup. Mamy świadomość, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek sonicznych o różnej mocy oraz posiadających miękkie lub twarde włosie. Jeśli więc nie wiesz, który model byłby odpowiedni dla Ciebie, zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie dentystycznym kliniki FabDent na warszawskim Bemowie. Wspólnie wybierzemy metodę czyszczenia zębów, która pomoże zachować Ci zdrowy i piękny uśmiech.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button