Nadwrażliwość zębów po usunięciu ósemki

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Nadwrażliwość zębów po usunięciu ósemki

Czasami stomatolog musi podjąć decyzję o usunięciu ósemki. Dlaczego po jej wyrwaniu odczuwamy dyskomfort? Czy da się temu jakoś zaradzić? Czy są sprawdzone metody, aby pozbyć się nadwrażliwości? Odpowiemy na wszystkie te pytania.

Dlaczego czasem ekstrakcja ósemki jest konieczna?

U niektórych osób zęby mądrości, jak potocznie nazywane są ósemki, nie przebijają się prawidłowo. Może to wpływać na powstanie wad zgryzu lub też na prawidłowe mówienie. Czasami także ostatnie zęby w naszym łuku zębowym są zniszczone przez próchnicę tak mocno, że jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być ich usunięcie. Położenie ósemek wpływa na to, że trudno do nich dotrzeć samą szczoteczką, dlatego często odkładają się na nich resztki pokarmów, co z kolei stanowi idealne podłoże dla bakterii, które atakują zęby mądrości. W tych przypadkach stomatolodzy najczęściej decydują się na ich ekstrakcję, czyli chirurgiczne usunięcie.

Czy po usunięciu ósemki może występować nadwrażliwość pozostałych zębów?

Tak, niektórzy Pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów po usunięciu ósemki. Niestety czasami zabieg ekstrakcji zębów mądrości może skończyć się powikłaniami, na przykład suchego zębodołu. W tym przypadku może więc wystąpić ból innych zębów po usunięciu ósemki. W tym przypadku nie tylko sam proces gojenia się dziąsła będzie trwać dłużej niż po standardowej procedurze usunięcia zbędnego zęba, ale także może dojść do podrażnienia mechanicznego tkanki ozębnej sąsiadujących zębów, dlatego też po wyrwaniu ósemki bolą inne zęby. 

Ból siódemki po wyrwaniu ósemki – czy to normalne?

Jak już wspominaliśmy, może dojść do sytuacji, że po wyrwaniu ósemki boli siódemka lub też inny ząb znajdujący się w pobliżu miejsca, w którym usytuowany był ząb mądrości. Jest to tzw. nadwrażliwość, czyli stan, w którym sąsiadujące z usuwanym zębem siódemki mogą być naruszone podczas wykonywania zabiegu ekstrakcji. Najczęściej zdarza się to wtedy, kiedy ósemki mają już wytworzony pełny korzeń i są stabilnie umieszczone w dole zębowym. Podczas usuwania zęba mądrości stomatolog musi rozchwiać korzeń, co może wpłynąć na naruszenie innych zębów w jamie ustnej Pacjenta. 

Jak długo może utrzymywać się nadwrażliwość po usunięciu ósemki?

Ból innych zębów po wykonaniu ekstrakcji ósemek może trwać do kilku dni. Zazwyczaj w tym czasie stomatolog radzi, aby spożywać lekkie, wodniste pokarmy, unikać nadgryzania oraz stosować doraźnie leki przeciwbólowe. Niestety czasami dyskomfort nie ustaje. Wtedy dobrą decyzją jest ponowna wizyta w gabinecie dentystycznym i fachowa ocena, czy dziąsło goi się w sposób prawidłowy. Warto wyeliminować ryzyko pojawienia się skutków ubocznych po ekstrakcji ósemki. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie wykonujemy wizyty pozabiegowe, w celu kontroli, czy rana zasklepia się prawidłowo oraz, czy nie doszło do ewentualnych infekcji bakteryjnych w miejscu zabiegowym. Jest to bardzo ważne dla zdrowia Pacjenta.

Ile dni boli po usunięciu ósemki?

Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i ma różny prób bólu. Każdy ząb mądrości jest także inaczej usytuowany w jamie ustnej człowieka. Ciężko jest więc jednoznacznie stwierdzić, jak długo ból po ekstrakcji ósemki może się utrzymywać, aby nie wzbudzać niepokoju. Z pewnością dyskomfort w jedzeniu oraz mówieniu, a także uczucie bólu, które trwa ponad tydzień, powinno być skontrolowane przez specjalistę.

Jak zaradzić nadwrażliwości po usunięciu ósemki?

Najważniejszym i zarazem najlepszym rozwiązaniem na występowanie nadwrażliwości zębów, jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich, jakie otrzymamy od specjalisty po zakończeniu zabiegu ekstrakcji ósemek. W klinice FabDent w Warszawie szczegółowo opisujemy, jakie pokarmy i napoje można przyjmować bezpośrednio po usunięciu zębów, a czego należy unikać. Bezwzględnie nie powinniśmy jednak sięgać po alkohol ani po papierosy, ponieważ rana w jamie ustnej jest świeża i potrzebuje czasu na regenerację tkanek. Kluczową rolę pełni tu także prawidłowa higiena jamy ustnej, aby do środka rany nie dostały się bakterie.

Gdzie warto zwrócić się o pomoc?

Jeśli chcesz zdecydować się na usuwanie ósemek w Warszawie, zachęcamy do wykonania tego zabiegu jedynie w specjalistycznych gabinetach dentystycznych, w której możliwe jest przeprowadzenie szczegółowej analizy stanu uzębienia, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a także odpowiednie przygotowanie Pacjenta do zabiegu. Takie usługi są świadczone w naszej klinice stomatologicznej FabDent położonej na warszawskim Bemowie. Znajdziesz u nas nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także fachową załogę profesjonalistów, którzy z pewnością dokonają wszelkich starań, abyś był zadowolony z ekstrakcji zęba mądrości. Stosujemy innowacyjne rozwiązania w zakresie dentystki, dlatego przed jakimkolwiek zabiegiem, przeprowadzamy z Pacjentem szczegółowy wywiad oraz dokonujemy kompleksowego przeglądu jamy ustnej. Podpowiemy Ci, jakie metody sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku. Oferujemy atrakcyjne i konkurencyjne ceny, jak również posiadamy liczne promocje dla naszych stałych Klientów.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button