Słowniczek

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. O nas
  3. Słowniczek

Wybielanie zębów lampą

Jest to gabinetowa metoda wybielania zębów, która polega na nałożeniu stężonego preparatu wybielającego na zęby i aktywowaniu procesu zimnym niebieskim światłem . Zabieg wykonujemy na 1 wizycie.

Wybielanie zębów nakładkowe

Jest to metoda wybielania polegająca na wykonaniu indywidualnych nakładek do których pacjent wprowadza żel wybielający i po nałożeniu ich na zęby zostawia na całą noc. Wybielanie takie trwa od kilku dni do nawet 2 tygodni.

Korony

Są to uzupełnienia protetyczne które wykonujemy u pacjentów których ząb lub zęby są na tyle zniszczone, ze nie można ich odbudować plombami. Warunek jest taki aby korzeń zęba był prawidłowo przeliczony kanałowo.

Leczenie kanałowe

Jest to leczenie które ma na celu zachowanie zębów które mają zainfekowany lub chory korzeń. Leczenie takie polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych i szczelnym wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.

Pantomogram

Jest to zdjęcie przeglądowe wykonane zewnątrz ustnie na którym widać wszystkie zęby, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo- żuchwowe.

Leczenie kanałowe pierwotne

Jest to leczenie kanałowe zęba który nie był jeszcze nigdy leczony. Jeśli ząb wymaga powtórnego leczenia kanalowego czyli już był kiedyś leczony – mówimy o reendo.

Endodoncja

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami miazgi zębów czyli leczeniem kanałowym.

Implantologia

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem brakujących zębów poprzez wprowadzenie w miejscu zęba tytanowego implantu który imituje korzeń zęba.

Ortodoncja

Jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych aparatami ruchomymi, stałymi.

Protetyka

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem pojedynczych lub mnogich braków zębowych poprzez protezy stałe i ruchome.

Periodontologia

Jest to dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł , błon śluzowych jamy ustnej oraz przyzębia.

Chirurgia stomatologiczna

Jest to dział stomatologii zajmujący się chirurgicznym leczeniem zębów oraz tkanek otaczających zęby oraz błon śluzowych.

Korony pełnoceramiczne

Są to korony protetyczne wykonane całkowicie ze specjalnego rodzaju ceramiki odpornej na siły mechaniczne.

Zęby mleczne

Jest to pierwsze pokolenie zębów które wyrastają jeszcze w wieku niemowlęcym i które w wieku ok 6 lat zaczynają wymieniać się na zèby stałe.

Mosty

Są to uzupełnienia protetyczne mocowane w ustach na stałe na własnych zębach pacjenta . Ich zadaniem jest uzupełnienie jednego lub kilku ubytków zębowych .

Licówki

Są to cienkie nakładki wykonane z porcelany lub kompozytu. Mocuje się je na przedniej powierzchni zębów aby skorygować ich kształt, kolor lub długość.

Onlay

Jest to specjalny rodzaj plomby którą technik wykonuje w pracowni na podstawie wycisku a lekarz wkleja ją pacjentowi do zęba. Mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany.

Protezy

Są to wszelkiego rodzaju ciała obce które uzupełniają braki zębowe w ustach pacjenta. Mogą być mocowane na stałe: mosty, korony, licówki czy implanty lub mogą być wyjmowane: protezy akrylowe lub szkieletowe ruchome.

Cefalometria

To rodzaj badania obrazowego, znajdującego zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji – zarówno diagnostyce wad zgryzu, planowaniu ich leczenia, jak i kontrolowaniu jego przebiegu oraz uzyskanych efektów. Obrazuje ono czaszkę, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe.

Rtg punktowy

Inaczej zdjęcie zębowe, jest to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego obrazujący pojedynczy ząb i tkanki przyległe.

Skaling

Jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego przy użyciu ultradźwięków. Polega na rozbiciu kamienia na drobniejsze fragmenty i wypłukaniu go z jamy ustnej.

Piaskowanie zębów

Polega na mechanicznym usunięciu zewnętrznych przebarwień i osadów z zębów przy użyciu piaskarki stomatologicznej, która pod ciśnieniem emituje strumień wody i specjalnego proszku czyszczącego.

Resekcja chirurgiczna

Jest to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu fragmentu korzenia zęba i tkanek przyległych. Ma na celu usunięcie chorego fragmentu zęba i zachowaniu reszty w jamie ustnej pacjenta.

Implanty zębów

Są to uzupełnienia protetyczne polegające na wprowadzeniu w miejsce straconego zęba śruby tytanowej i odbudowaniu korony.

Aparat ortodontyczny

To rodzaj aparatu mocowanego na zębach pacjenta w formie stałej lub ruchomej ( wyjmowanej). Zadaniem aparatu jest zlikwidowanie lub zmniejszenie wady zgryzu i ustawienie w prawidłowy sposób zębów pacjenta.

Zęby mądrości

Są to ostatnie zęby trzonowe czyli inaczej ósemki. Wyrastają najczęściej oko 16-18 roku życia.

Piezochirurgia

Piezochirurgia to technika ultradźwiękowa, która pozwala na wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych z jeszcze większą precyzją niż przy użyciu skalpela.

Lakierowanie zębów

Polega na nałożeniu na oczyszczone już zęby specjalnego rodzaju lakieru fluorowego lub preparatu wapniowego. Jest to zabieg profilaktyczny mający na celu ochronę zębów pacjenta przed czynnikami zewnętrznymi.

Lapisowanie zębów

Polega na leczeniu próchnicy zębów mlecznych bez użycia wiertarki obrotowej. Na chory ząb nakłada się preparaty których zadaniem jest zatrzymanie próchnicy. Minusem jest trwałe przebarwienie zębów na ciemny kolor.

Próchnica

Jest to bakteryjna i zakaźna choroba twardych tkanek zębów, która prowadzi do ich całkowitego zniszczenia.

Kiretaż

Jest to ręczne usunięcie kamienia poddziąsłowego przy użyciu specjalnych kiret – ostrych haczykowato zagiętych instrumentów.

Ekstrakcja zęba

Jest to chirurgiczne usunięcie zęba lub korzenia który uległ nieodwracalnemu zniszczeniu. Ekstrakcja może być wykonana również ze wskazań ortodontycznych lub protetycznych.

Wędzidełko

Blaszka lub fałd błony śluzowej łączący ze sobą dwa elementy i ograniczający ich ruchomość. Anatomia człowieka wyróżnia szereg wędzidełek w różnych częściach ciała, w jamie ustnej znajduje się np. wędzidełko wargi górnej, wędzidełko wargi dolnej, wędzidełko języka.

Hemisekcja

Jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej polegający na usunięciu chorej bądź zniszczonej połowy korony zęba łącznie z częścią korzenia lub korzeni.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button