Odsłonięte szyjki zębowe a brak witamin

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

 1. Home
 2. Odsłonięte szyjki zębowe a brak witamin

Wiele osób zmaga się z problemem odsłoniętych szyjek zębowych. Nie zawsze jednak wiedzą oni, że przyczyną może być nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Na co więc zwracać uwagę, jeśli ten problem nas dotyka? Odpowiemy na to pytanie.

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny

Zanim zajmiemy się wyjaśnieniem problemu, jakim są odsłonięte szyjki zębowe a brak witamin, warto zastanowić się, jakie inne przyczyny mogą powodować pojawienie się tego schorzenia i czym ono właściwie się charakteryzuje. Odsłonięte szyjki zębowe związane są ściśle z obniżaniem się dziąseł, czyli recesją. Wśród najpopularniejszych przyczyn, poza nieodpowiednią dietą, pojawienia się tego problemu, wymienia się w szczególności:

 • pojawienie się przewlekłych stanów zapalnych dziąseł;
 • niewłaściwą higienę jamy ustnej;
 • nie usuwanie złogów kamienia nazębnego;
 • wady zgryzu.

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą więc doprowadzić do zaburzeń związanych z recesją dziąseł. Aby tego uniknąć, warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny w celu kontroli stanu uzębienia oraz higieny jamy ustnej. Specjalista może zalecić nam na przykład regularną higienizację, czyli usuwanie kamienia nazębnego lub też doradzić, jakie preparaty zapobiegają występowaniu tego schorzenia.

Jaki specjalista zajmuje się chorobami dziąseł?

Jeśli problem z recesją dziąseł jest poważny, warto udać się do fachowca. Lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu wszelkich chorób przyzębia, schorzeń błon śluzowych jamy ustnej oraz paradontozy jest periodontolog. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie możesz umówić się do periodontologa w łatwy sposób, rezerwując termin wizyty telefonicznie lub też zgłaszając się poprzez formularz kontaktowy umieszczony na naszej stronie internetowej.

Niedobory jakich witamin mogą wpływać na odsłonięcie szyjek zębowych?

Kolejną z przyczyn, jakie mogą wpływać na pojawienie się odsłoniętych szyjek zębowych, jest nieprawidłowa dieta. Choć obecnie specjaliści z zakresu stomatologii starają się przestrzegać Pacjentów do wzbogacenia posiłków w niezbędne dla organizmu mikroelementy i witaminy, często jednak jest to bagatelizowane. Obecny tryb życia zmusza nas do pośpiechu, co także niekorzystnie wpływa na stan naszej jamy ustnej, dziąseł i uzębienia. Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje całej gamy witamin, które często muszą być także suplementowane. Warto więc wiedzieć, po które produkty sięgać, jeśli zmagamy się z jakimikolwiek problemami dziąseł. Dostarczenie niezbędnych witamin może nie tylko załagodzić powstały już problem, ale także chronić nas przed pojawieniem się przykrych powikłań.

Jakie witaminy warto suplementować przy odsłoniętych szyjkach zębowych?

Wiemy już, czego dotyczy problem posiadania odsłoniętych szyjek zębowych. Warto więc wymienić konkretne witaminy, których niedobór może prowadzić do recesji dziąseł. Przede wszystkim, jeśli zmagamy się z tym kłopotem, warto wzbogacić swoją dietę o:

 • witaminę C – która jest niezbędna do produkcji kolagenu. Warto wspomnieć, że to właśnie kolagen jest głównym składnikiem tkanki dziąsłowej. Niedobór witaminy C może więc prowadzić do osłabienia dziąseł, a zwiększonej podatności na infekcje czy też narazić dziąsła na nadmierne krwawienie.
 • witaminę A – wpływa ona na zdrowie błon śluzowych oraz dziąseł. Niedobór tej witaminy może prowadzić do suchości jamy ustnej i zwiększonej podatności na różne infekcje.
 • witaminę D – jej funkcją jest przede wszystkim pomoc przy prawidłowym wchłanianiu wapnia, który jest ważny utrzymaniu w zdrowiu kości i zębów niedobór witaminy D może nawet prowadzić do osteoporozy, co znacznie osłabia strukturę szczęki i dziąseł.
 • witaminę B12 – jej zadaniem jest produkcja nowych komórek. Niedobór tej witaminy może więc zaburzyć funkcje całego organizmu.
 • kwas foliowy – jego niedobór może prowadzić do anemii, co wpływa na osłabienie dziąseł. 
 • wapń – to podstawowy minerał odpowiedzialny za zdrowie zębów i kości. Jego zmniejszona ilość może prowadzić do pojawienia się chorób przyzębia.

Odsłonięte szyjki zębowe – co robić?

Wdrożenie diety bogatej w witaminy i mikroelementy nie daje jednak natychmiastowych skutków. Niestety na efekt należy czekać nawet do kilku miesięcy. Co na odsłonięte szyjki zębowe jest więc najlepsze? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko regularne czyszczenie uzębienia i dziąseł, ale także odpowiednia technika, jaką powinniśmy w tym celu stosować oraz wybór produktów, które są przeznaczone do tego typu problemów. Zwróć więc uwagę czy szczoteczka, jakiej stosujesz, posiada odpowiednie włosie, czy jej końcówka jest odpowiednio często wymieniana, czy czyścisz ją po każdym użyciu. Pamiętaj jednak, że zmiana nawyków żywieniowych może przynieść Ci wiele korzyści, nie tylko poprawiających zdrowie jamy ustnej, ale i całego ciała, włosów i paznokci. Warto także zrezygnować z częstego picia kawy oraz palenia papierosów.

Po jakie preparaty sięgać przy odsłoniętych szyjkach zębowych?

Oczywiście, jeśli zmagamy się już z problemem odsłoniętych szyjek zębowych, możemy sięgać po preparaty, które zminimalizują dyskomfort, który wiąże się z tym schorzeniem. W tym celu na rynku dostępne są produkty dedykowane osobom, które chcą doraźnie zmniejszyć krwawienie dziąseł i ich wrażliwość. Do takich środków należą między innymi:

 • pasta do zębów na odsłonięte szyjki;
 • żel na odsłonięte szyjki zębowe.

Mimo że środki te można obecnie znaleźć niemal w każdej aptece, to pamiętaj, że stosowanie past do zębów oraz żeli, są skuteczne jedynie czasowo. Jeśli nasze dziąsła mają skłonność do recesji, powinniśmy znaleźć źródło problemu i zastosować odpowiednią profilaktykę.

Gdzie zwrócić się o pomoc jeśli problem nie mija?

Co zrobić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, jeśli mimo stosowania odpowiednich past i żeli problem nie ustaje? Skąd wiedzieć, czy w dalszym ciągu problemem jest brak odpowiednich witamin? W tym celu najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być wizyta u specjalisty. Niezależnie czy zgłosimy się do gabinetu stomatologicznego czy skorzystamy z porady periodontologicznej, z pewnością uzyskamy poradę, jak postępować, aby pozbyć się tego kłopotu na stałe. W klinice FabDent położonej w Warszawie oferujemy specjalistyczne usługi dentystyczne, jak również znajdziesz u nas możliwość wizyty u periodontologa. Posiadamy fachowy i nowoczesny sprzęt oraz obsługę na najwyższym poziomie. Dla naszej firmy priorytetem jest zadowolenie każdego Pacjenta, który do nas trafi. Na stronie internetowej kliniki FabDent w Warszawie znajdziecie Państwo także szczegółowy cennik każdej usługi.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button