Pojęcie osteointegracji brzmi obco i kojarzy się z czymś skomplikowanym. Jest to jednak proces, który towarzyszy wstawianiu implantów. Wyjaśnimy, co ten termin oznacza oraz w jaki sposób przebiega osteointegracja.
Co to jest osteointegracja?
Osteointegracja jest wieloetapowym procesem, który łączy w sobie biologiczne, chemiczne i fizyczne działania integrujące. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie trwałego połączenia implantu zębowego z kością Pacjenta. W ten sposób na implancie można bezpiecznie osadzić protezę, most lub koronę. Osteointegracja ma więc na celu prawidłowe zintegrowanie się implantu w kości szczęki, dzięki czemu jest on z nią trwale zrośnięty. W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu dokładnie tłumaczymy naszym Pacjentom, w jaki sposób przebiega proces osteointegracji oraz od czego zależy długość jej trwania.
Jak dochodzi do osteointegracji?
Osteointegracja rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia implantu do kości. Podczas jego wszczepienia specjalista musi wykonać niewielkie zranienie w kości, gdzie rozpoczyna się wiele procesów biochemicznych. Komórki kościotwórcze zaczynają osadzać się na powierzchni implantu, a zadaniem lekarza jest wzmocnienie tego procesu, w taki sposób, by osteoblasty kolonizowały się na jego powierzchni. W tym celu bardzo często stosowane są takie metody, jak piaskowanie, matowienie laserem lub pokrywanie jonami wapnia. Dzięki temu w miejscu, w którym implant został wszczepiony, zaczynają się tworzyć nowe naczynia krwionośne. To właśnie za ich pośrednictwem do kości dostarczane są wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do powstania nowe warstwy kości na powierzchni implantu. Po zakończonym procesie implant jest już stabilny, dzięki czemu nie trzeba go wymieniać w przyszłości.
Osteointegracja – ile trwa?
Pełny proces osteointegracji trwa zwykle około 4 miesięcy. Wszystko zależne jest jednak od tego, w jaki sposób Pacjent dba o swoje uzębienie i czy przestrzega on zasad higieny. Jeżeli zapomina o regularnym i dokładny czyszczeniu zębów lub stosuje niewłaściwą technikę mycia, osteointegracja może się wydłużyć. W klinice FabDent w Warszawie przykładamy więc szczególną wagę do tego, aby przekazać wszystkie niezbędne zalecenia dotyczące odpowiedniej troski o zęby po wykonaniu zabiegu wszczepienia implantu. Wyznaczamy także dla naszych Pacjentów wizyty kontrolne, podczas których możemy sprawdzić, jak przebiega proces osteointegracji.
Od czego jeszcze zależy szybkość osteointegracji?
Z pewnością dla osób, które zastanawiają się nad wszczepieniem implantu oraz wykonaniem uzupełnienia protetycznego w postaci koron, mostów lub protez, istotne jest, w jaki sposób można przyspieszyć proces osteointegracji. Zarówno jego jakość, jak i prędkość jest zależna od wielu czynników. Należą do nich m.in.:
- ilość i jakość kości, która znajduje się w miejscu wprowadzania implantu zębowego;
- technika wprowadzenia implantu, która wpływa na pierwotną stabilizację implantu;
- materiału, z którego wykonany jest implant, w tym także jego parametrów i prawidłowości;
- właściwego założenia na implant korony protetycznej oraz poprawność jego obciążenia taką koroną.
Kiedy zakłada się implant?
Implant zębowy jest stosowany wówczas, kiedy w uzębieniu występują braki, które wymagają zastosowania specjalistycznego protetycznego uzupełnienia. Jeżeli konieczna więc była ekstrakcja zęba, implanty powinny być założone najszybciej, jak to jest tylko możliwe. Czas ten nie powinien jednak przekraczać 3 miesięcy od utraty zęba. Na implancie mogą być mocowane różne uzupełnienia protetyczne. Należą do nich m.in.:
- korona protetyczna, która jest stosowana w celu odbudowy pojedynczych zębów;
- most protetyczny, pozwalający na odbudowę kilku brakujących zębów, a implanty stanowią jego filary;
- proteza pełna;
- proteza częściowa;
- proteza górna bez podniebienia.
W jaki sposób przebiega zabieg wszczepienia implantu?
Należy podkreślić, że zabieg wprowadzenia implantu do kości szczęki lub żuchwy zawsze wiąże się z mniejszą lub większą traumatyzacją tanki kostnej, czyli jej uszkodzeniem. Kość wymaga więc regeneracji oraz musi prawidłowo się wygoić. W tym celu organizm samodzielnie rozpoczyna proces osteointegracji. Niezależnie od tego, czy wszczepiamy więc implant żuchwy, czy szczęki, tkanki kostne muszą prawidłowo się wygoić, aby trwale umocował się on w łuku zębowym.
Jak przebiega osteointegracja implantu krok po kroku?
Bezpośrednio po wprowadzeniu implantu w kość Pacjenta, w miejscu zabiegu zaczyna rozwijać się ostra reakcja zapalna, której skutkiem jest wysięk. Dochodzi również do uszkodzenia mikronaczyń krwionośnych. Powstała w ten sposób skrzeplina jest przyczyną rozpoczęcia produkcji czynników wpływających na prawidłowe gojenie się rany. Następnie w organizmie dochodzi do wielu reakcji chemiczno-fizycznych i biologicznych, które stymulują procesy wytwarzania nowych naczyń krwionośnych oraz napływu osteoblastów. W miejscu wykonania zabiegu wytwarza się macierz kostna, czyli osteoid. Rozpoczyna się przebudowa kośćca, co pomaga na stabilne utrzymanie implantu wewnątrz jamy ustnej.
Na co zwracać uwagę w przypadku zdecydowania się na wszczepienie implantu?
Postępujący proces osteointegracji wpływa na coraz większe ustabilizowanie się wszczepionego w kość implantu. Warto jednak wspomnieć, że w całym procesie ogromną rolę odgrywają umiejętności stomatologa, dlatego też zachęcamy do korzystania z usług klinik dentystycznych, które posiadają duże doświadczenie w zakresie implantologii. W klinice FabDent w Warszawie od lat wykonujemy takie zabiegi. Dla naszej załogi najważniejsze jest zdrowe i komfort Pacjenta.
Co może zaburzyć proces osteointegracji?
Istnieje grupa przeciwwskazań, które powodują, że założenie implantu zębowego może wiązać się z pojawieniem przykrych konsekwencji. Mogą one także zaburzyć proces osteointegracji lub wydłużyć jego czas. Należą do nich w szczególności:
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe;
- znaczny niedobór tkanki kostnej;
- nieodpowiednia ilość witaminy D3;
- palenie papierosów;
- ciąża;
- choroby dziąseł;
- nieleczona próchnica.
Tak ważne jest więc poinformowanie stomatologa o możliwych problemach z właściwym gojeniem się kości i integracją implantu. Lekarz poinformuje Cię również, w jaki sposób dbać o prawidłową dietę oraz które nawyki żywieniowe należy zmienić, aby proces osteointegracji przebiegł szybko i bez żadnych komplikacji.