Próchnica jest jedną z najczęściej spotykanych przypadłości jamy ustnej. Skąd taka jej „popularność”? Głównie bierze się z niewłaściwej higieny zębów i jamy ustnej, wpływ na jej częste pojawienie się ma również duża ilość cukrów w diecie. Jej objawy mogą być początkowo nieodczuwalne, jednak w pewnym momencie może wywoływać duży dyskomfort podczas życia codziennego.
Ale co robić, gdy odczuwa się nieprzyjemny zapach z zęba? Czy jest to również wina próchniczy, czy może są jakieś inne powody takiego zjawiska? Odpowiadamy na te pytania – przeczytaj i dowiedz się tego!
Czy próchnica może wywołać nieprzyjemny zapach?
Czy nieprzyjemny zapach z przestrzeni międzyzębowych może być związany z obecną w jamie ustnej próchnicą? Tak, istnieje taka możliwość. Aby to wyjaśnić, należy pokrótce opisać kolejne etapy rozwoju próchnicy.
Pierwszy to próchnica początkowa, czyli wczesna. Objawia się przebarwieniami zębów, które we wczesnym etapie mogą przybierać postać białych plam. Wówczas jeszcze nie odczuwa się bólu ani nadwrażliwości, a smród z zęba się nie zdarza. Jeśli jednak nie podejmie się leczenia, szkliwo zostanie zniszczone, a tkanki i miazga zaczną obumierać. Pojawią się wówczas brązowe lub ciemne plamki, co oznacza ubytki. Towarzyszy temu ból oraz nadwrażliwość, które będą tym mocniejsze, im dłużej pozostawi się próchnicę bez leczenia.
Dopiero w ostatnim etapie pojawia się śmierdzący ząb, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Skąd się bierze? Odpowiadają za niego przede wszystkim namnażające się w jamie ustnej bakterie, które odpowiadają za taki zapach. Ale uwaga – gdy śmierdzi z zęba, niekoniecznie musi być to wina próchnicy. Przykry zapach wywołują także stany zapalne dziąseł, kamień nazębny, zgorzele, zmiany ropne, problemy gastryczne oraz po prostu niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że nieprzyjemny zapach z przestrzeni międzyzębowych bierze się z próchnicy, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu konsultacji.
Jak pozbyć się nieświeżego oddechu spowodowanego próchnicą?
Aby skutecznie pozbyć się nieświeżego oddechu spowodowanego próchnicą, należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, płukanie ust oraz stosowanie nici dentystycznych o regularne wizyty u dentysty. Należy jednak pamiętać, że to środki, które pomogą tylko tymczasowo – brzydki zapach powróci.
Aby mieć pewność, że smród z zęba zostanie całkiem zlikwidowany, należy przeprowadzić pełne leczenie próchnicy. Nieprzyjemna woń świadczy o tym, że jest ona już bardzo zaawansowana. Dlatego zabiegi zazwyczaj obejmują usuwanie uszkodzonych tkanek zęba i wypełnienie ubytku. Proces ten może wymagać borowania, czyli wiercenia w zębie, a w przypadku zaawansowanej próchnicy może być konieczne nawet leczenie kanałowe. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba.
Gdy mamy do czynienia z wczesnym jej stadium, możliwe jest bezbolesne leczenie zębów. Wówczas dokonuje się remineralizacji szkliwa. Polega to na dokładnym jego oczyszczeniu, a następnie nałożenie pasty lub emulsji wysoką ilością fluoru. W ten sposób odbudowuje się zniszczone przez próchnicę szkliwo. Oczywiście aby remineralizacja miała efekt, należy odbyć kilka wizyt. Jej zaletą jest nie tylko odbudowa naturalnej ochrony zęba, ale również powstrzymanie rozwoju próchnicy.
Gdy w zębach pojawiły się już ubytki, niezbędne będzie ich wypełnienie, czyli założenie plomby. Wymaga to opracowania ubytku, czyli usunięcia zainfekowanych tkanek oraz wyszlifowania krawędzi. Gdy ząb jest przygotowany, następuje wypełnienie amalgamatem, który zastępuje utraconą miazgę. Na końcu ząb jest zamykany, a następnie sprawdzany zgryz.
Przy najbardziej zaawansowanym stadium próchnicy, czyli w sytuacji, gdy cała miazga uległa bakteriom, pozostają dwie opcje – ekstrakcja lub leczenie kanałowe. Ekstrakcja to po prostu usunięcie zęba (wraz z próchnicą). Leczenie kanałowe polega z kolei na otwarciu zęba, usunięciu całej jego zawartości (czyli miazgi i nerwów) z komory oraz kanałów, a następnie wypełnienie go specjalną substancją. Tak wypełniony ząb jest zamykany i gotowe. Co prawda jest on martwy, ma to jednak swoje zalety.
Przede wszystkim nie powstaje w uzębieniu nieestetyczny ubytek, ponadto ma się pewność, że już więcej nie będzie z nim problemów. Ząb po leczeniu kanałowym może być używany przez wiele lat. Może jednak zdarzyć się, że będzie nieco ciemniejszy od pozostałych. Jeśli jednak wolisz go usunąć, wówczas warto pomyśleć o protezie, która wypełni lukę. Jest to istotne zwłaszcza jeśli był to któryś z zębów przednich – brak jedynki czy dwójki znacznie obniża estetykę, co ma istotne znaczne dla osób „pracujących wizerunkiem”, mającym na co dzień w pracy kontakt z klientami itp.
Jak zapobiegać próchnicy?
Znamy już odpowiedź na pytanie czy próchnica śmierdzi? Teraz czas przejść do wyjaśnień, w jaki sposób można zredukować całkowicie możliwość jej pojawienia się w jamie ustnej. Pierwszym sposobem jest zachowanie odpowiedniej, regularnej higieny każdego dnia. Mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa, jednak warto dodać do tego także zwyczaj przepłukiwania jamy ustnej płynem do płukania.
Warto również zadbać o to, aby wyeliminować z diety cukry, które stanowią pożywkę dla rozwoju baterii próchnicowych. Zadbaj o obecność witaminy D w jadłospisie. To właśnie jej brak może prowadzić od odwapnienia szkliwa i osłabienia zębów.
Regularne kontrole u dentysty pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów z zębami oraz profesjonalne oczyszczenie zębów, co również może pomóc w zapobieganiu pojawienia się próchnicy, a jeśli już się zdarzy – można szybko ją wykryć i zlikwidować ją na etapie, gdy wyrządziła jeszcze szkód. Zaleca się profilaktyczne wizyty minimum raz do roku, a w razie podejrzeń schorzenia w najszybszym możliwym terminie.
Jeśli szukasz stomatologów, którym, możesz zaufać, znajdziesz ich w warszawskiej klinice FabDent. Powierz kontrolę swoich zębów specjalistom. Umówi się na wizytę już dzisiaj!