Próchnica początkowa mleczaków jest zazwyczaj bezbolesna i niewidoczna gołym okiem. Rozwija się stopniowo, zaczynając od szkliwa i powodując jego demineralizację. Na zębach pojawia się matowa, kredowobiała plama próchnicowa, która z czasem staje się czarna.
Skąd bierze się to zjawisko i w jaki sposób najlepiej skutecznie mu zapobiegać? Wyjaśniamy i doradzamy, jakie podjąć czynności, gdy pojawia się próchnica u dzieci.
Początek próchnicy u dzieci – przyczyny
Próchnica na mleczakach jest spowodowana przede wszystkim jedzeniem i piciem słodyczy oraz słodkich napojów, ale także większą podatnością zębów na atak bakterii oraz gorszą jakością uzębienia. W przypadku najmłodszych może pojawić się także na skutek niewłaściwych nawyków, jak karmienie dziecka w nocy czy pozwalanie mu na zasypianie z butelką. Aby mieć pewność, że początki próchnicy nie będą przeoczone, warto chodzić z dzieckiem na regularne kontrole i to już od momentu wyrżnięcia się pierwszego mleczaka.
Jak można rozpoznać początek próchnicy u dzieci? Charakterystycznym objawem są żółte lub jasne naloty, czyli płytka nazębna. Mogą przekształcić się w plamki oraz smugi, które świadczą o niszczeniu szkliwa. Na tym etapie zęby z próchnicą u dzieci można uratować poprzez higienę – jest to próchnica początkowa. Jeśli jednak nie zadba się o to, plamki staną się ciemne, a następnie bakterie dotrą do zębiny i miazgi, powodując poważne, wymagające leczenia stomatologicznego ubytki.
Niemyte zęby u dzieci mogą też skutkować „próchnicą okrężną”, która pojawia się nie z przodu, ale z tyłu zębów oraz od strony podniebienia. W takiej sytuacji bardzo ciężko ocenić wizualnie, czy dziecko ma próchnicę – dlatego właśnie regularne kontrole są tak ważne, ponieważ umożliwią jej wykrycie.
Próchnica zębów mlecznych może mieć bardzo negatywne skutki – nie tylko powoduje dyskomfort, ale również może sprawiać problemy z wymową oraz oddziaływać na resztę organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć działania jak najszybciej niezależnie od tego, czy jest to próchnica u 2 latka czy starszego dziecka.
Próchnica na jedynkach – jak leczyć?
Jeśli pojawia się próchnica na jedynkach, możliwe jest podjęcie jej leczenia. Jego zaawansowanie zależy oczywiście od tego, jak bardzo jest rozwinięta. Zazwyczaj rozpoczyna się od usunięcia wszystkich zainfekowanych fragmentów szkliwa, zębiny oraz uzupełnienia braków specjalnym wypełnieniem – nieleczone ubytki mogą prowadzić do stanów zapalnych. Jednak jeżeli próchnica dostała się już do miazgi, wówczas niezbędne będzie leczenie kanałowe.
Czy jest ono możliwe przypadku mleczaków? Jak najbardziej. Oczywiście należy liczyć się z tym, że za jakiś czas taki ząb wypadnie, jednak chodzi tu przede wszystkim o to, aby przywrócić komfort życia dziecku i nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się próchnicy. Dlatego może zdarzyć się, że np. próchnica u 3 latka będzie wymagać takiej właśnie formy leczenia.
Niezależnie od tego, czy dziecko ma jeszcze mleczaki, czy już zęby stałe, zawsze podstawowe działania w celu uniknięcia próchnicy to właściwa oraz regularna higiena. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dać dziecku przeznaczone do walki z próchnicą pasty, dobrze także zapoznać je z płynami do płukania ust. W sprzedaży znajduje się wiele środków tego typu dla najmłodszych.
Próchnica u niemowlaka – jak powstaje oraz jak leczyć?
Próchnica u niemowlaka jest zjawiskiem spotykanym tam, gdzie brak dbałości o właściwą higienę jamy ustnej malucha. Świadczy o niej pojawienie się białych, a później brązowych plamek na niedawno wyrżniętych ząbkach. Każde ich przebarwienie powinno być bezwzględnym powodem wizyty u stomatologa dziecięcego!
Leczenie próchnicy u niemowlaka polega na tych samych czynnościach, co u starszych dzieci, czyli np. gdy występuje próchnica u 4 latka. A więc likwidowane są uszkodzenia, a ubytki uzupełniane. Również przypadku niemowlaka może być niezbędne leczenie kanałowe.
Znane jest także zjawisko określane jako „próchnica butelkowa. Występuje ono zarówno u niemowlaków, jak również starszych dzieci, dlatego może zdarzyć się próchnica butelkowa u 2 latka. Jest ona wynikiem kontaktu szkliwa z pokarmami zawierającymi cukry proste, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Nieleczona może prowadzić do problemów z wyrzynaniem się zębów stałych oraz powstawaniem wad zgryzu.
Leczenie próchnicy butelkowej przebiega tak samo, jak w opisanych wcześniej przypadkach.
Zapobiegaj i kontroluj – to sposoby na brak problemów z próchnicą
Nikt nie lubi, gdy jego dziecko ma problemy z zębami. Można ich uniknąć nie tylko poprzez pilnowanie, aby ząbki były regularnie myte, lecz także ograniczenie w diecie dziecka cukrów oraz innych wpływających negatywnie na stan zębów pokarmów (jak gumy do żucia). Nie powinno także pozwalać się na zasypianie dziecka z butelką.
W przypadku niemowlaków można zadbać o higienę dzięki specjalistycznym, miękkim szczoteczkom – można nimi czyścić nawet same dziąsełka przed pojawieniem się mleczaków.
Ważną postacią w pierwszych latach życia dziecka jest stomatolog dziecięcy – regularne wykonywanie przeglądów u niego to połowa sukcesu w walce o brak próchnicy w buzi dziecka!