Próchnica u 2-latka jak leczyć

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Próchnica u 2-latka jak leczyć

Czy jest możliwa próchnica u 2 latka? Oczywiście – dziecko narażone jest na tą przypadłość już od momentu, gdy wyrżną się pierwsze mleczaki. To niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić nie tylko do konieczności ekstrakcji zębów, ale również infekcji jamy ustnej oraz trudności w wymowie. Ponadto znacznie utrudnia spożywanie posiłków, a odczuwalny ból i nadwrażliwość wpływają bardzo negatywnie na samopoczucie dziecka. 

Ale w jaki sposób można rozpoznać, że dziecko zmaga się z tym problemem? Co robić, gdy zostanie on wykryty? Jaką profilaktykę można stosować, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy? Odpowiadamy na wszystkie te pytania – przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co istotne na ten temat!

Próchnica u 2 latka – jak rozpoznać?

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnienia, skąd w ogóle może się wziąć próchnica butelkowa u 2 latka? Dziecko podczas pierwszych lat swojego życia karmione jest najpierw piersią, a potem butelką. Próchnica pojawia się na skutek działania bakterii, które podczas swych procesów prowadzą do wytwarzania kwasu niszczącego szkliwo zębów. Pozbawiony osłony ząb jest niezwykle podatny na bakterie, co doprowadza do stopniowego niszczenia tkanek oraz wypełniającej go miazgi. Niestety – mleczaki są znacznie mniej odporne na bakterie niż zęby stałe, dlatego próchnica to wśród dzieci częste zjawisko.

Na działanie tych bakterii dziecko narażone jest przede wszystkim, gdy w jego diecie znajduje się duża ilość cukru w różnych postaciach. To właśnie cukier odpowiada za rozwój bakterii, prowadząc do negatywnych zmian. Jak to się ma do butelki? Tego rodzaju próchnica u 2 latka może powstać, gdy dziecko korzysta z butelki, której smoczek nie został odpowiednio oczyszczony (i odparzony), a także gdy zasypia mając smoczek w buzi.

Jak rozpoznać, że pojawiła się próchnica butelkowa? Należy zwrócić uwagę na ząbki – zwłaszcza jedynki. Pierwszą oznaką pojawienia się próchnicy butelkowej są jasne plamki oraz smugi. Gdy choroba przybiera na sile, czyli staje się zaawansowana, ich barwa zmienia się na brązową lub czarną. Oznacza to, że pojawiają się ubytki spowodowane próchnicą.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy plamki i smugi na zębach dziecka to objaw próchnicy, stomatolog dziecięcy powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Warto również odwiedzać go nawet, jeśli nie ma żadnych potencjalnych oznak próchnicy. Podczas dokładnego przeglądu stanu ząbków doświadczony lekarz szybko powinien odkryć jej początki.

Próchnica u 2-latka jak leczyć?

Jeśli pojawiła się próchnica u 2-latka, jak leczyć, aby zabiegi były skuteczne? Wszystko zależy od tego, czy jej postęp jest zaawansowany czy też mamy do czynienia dopiero z początkiem jej rozwoju. W każdym przypadku leczenie próchnicy przebiega w nieco inny sposób.

Przy początkowym stadium najczęściej przeprowadzany jest proces fluoryzacji. Polega on na pokryciu zębów (nie tylko tych, na których pojawiły się plamki próchnicowe) pastą o wysokim stężeniu fluoru. Pozwala to na remineralizację szkliwa, czyli odbudowę jego uszkodzonych fragmentów. To bezbolesne leczenie zębów, które nie wywołuje dyskomfortu malucha. Rzadziej stosowaną metodą jest proces lapisowania – nie cieszy się on popularnością, ponieważ powoduje sczernienie zęba. Dlatego też stomatolodzy rzadko decydują się na takie rozwiązanie. 

Jeśli próchnica jest już posunięta, wówczas konieczne może okazać się użycie specjalnego roztworu azotu srebra. Środek ten ma działanie bakteriobójcze, a więc eliminuje główną przyczynę próchnicy – wywołujące ją bakterie. W najgorszym przypadku, czyli gdy próchnica poczyniła bardzo duże szkody, może być konieczne usunięcie zęba lub jego leczenie kanałowe. Czy przy mleczaku ma ono sens? 

Jak najbardziej, ponieważ dziecko nie będzie mieć ubytku w uzębieniu, co pozwoli mu na swobodne spożywanie pokarmów, a ponadto zyska się pewność, że z takiego zęba próchnica nie będzie rozprzestrzeniać się na inne oraz jamę ustną.

Czy próchnicy u 2 latka można uniknąć?

Ponieważ pojawienie się próchnicy niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji, pojawia się naturalne pytanie – czy można jej uniknąć lub chociaż zredukować ryzyko jej wystąpienia? Odpowiedź na nie brzmi – tak, pamiętając o odpowiedniej profilaktyce można znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy u dziecka. To istotne, ponieważ w młodym wieku pojawienie się próchnicy na zębach może prowadzić m.in. do powstawania ropni oraz torbieli. 

Ponadto mleczaki powinny znajdować się w buzi dziecka aż do momentu pojawienia zębów stałych. Dzięki mleczakom kształtowany jest zgryz, a brak choćby jednego może mieć negatywne konsekwencje dla niego w przyszłości. Dlatego próchnica u 2 latka jest bardzo groźnym zjawiskiem.

Przede wszystkim ważna jest higiena – dwulatek powinien mieć myte ząbki za pomocą szczoteczki o delikatnym włosiu i przy wykorzystaniu specjalistycznej pasty dla dzieci. Dobrze, aby miała ona miły smak (np. owocowy), dzięki czemu dziecko będzie chętniej dbać o higienę zębów.

Można postawić na takie, które mają dużą zawartość fluoru, ponieważ wpływa to bardzo pozytywnie na mineralizację szkliwa. Jeśli dziecko nie używa jeszcze szczoteczki, należy czyścić ząbki oraz dziąsła za pomocą gazy namoczonej ciepłą, przegotowaną wodą. Korzystające z butelek dzieci (co w tym wieku jeszcze jest powszechne) powinny mieć dokładnie wyparzone smoczki. Istotne jest, aby nie zasypiać z butelką w buzi, co prowadzi do tzw. „próchnicy butelkowej”. 

Niezbędne są również regularne wizyty kontrolne stomatologa. Nowoczesna aparatura pozwala na wczesne zdiagnozowanie pojawienia się próchnicy i podjęcie szybkich działań zanim zdąży ona poczynić szkody. A nowoczesna klinika ma w swojej ofercie metody leczenia dwulatków przy zachowaniu ich pełnego komfortu oraz minimalnej ilości nieprzyjemnych wrażeń.

Tak klinika to warszawski FabDent. Pracujący tam specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb i wymagań najmłodszych pacjentów, którym chętnie udzielą pomocy w każdej sytuacji. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że stan uzębienia i jamy ustnej Twoje pociechy będzie sprawdzany przez fachowców znających się na rzeczy – umów się z nami na wizytę już dzisiaj!

#BBD0E0 »
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button