Każdy rodzaj bólu w jamie ustnej może świadczyć o innej dolegliwości. Nie można go jednak lekceważyć. Systematyczna troska o zdrowie zębów jest kluczowa, aby wyeliminować późniejsze długotrwałe i kosztowne leczenie.
Czym jest nieokreślony ból zębów?
Nieokreślony ból zęba jest bardzo często trudny do zdiagnozowania, co zwiększa dyskomfort u osoby, która go doświadcza. Jest on związany zazwyczaj z promieniowaniem bólu do innych obszarów jamy ustnej i nie tylko. Przede wszystkim jest on odczuwalny w szczęce czy głowie. Może on wynikać z rozwijającej się w jamie ustnej infekcji, jak również napięcia mięśniowego czy doznanego urazu. Ciekawym przypadkiem jest także samoistny ból zęba, który jedynie z pozoru nie ma żadnego źródła. W rezultacie jednak może być spowodowany zaburzeniem funkcji zęba w jego wewnętrznej, niewidocznej dla oka Pacjenta, strefie. Jedynie specjalistyczne badania w gabinecie stomatologicznym mogą ujawnić jego przyczyny.
Jak rozpoznać ból szczęki od zęba?
Ból, który jest odczuwany w okolicach szczęki i przechodzi do zęba, może świadczyć o problemach z próchnicą, zapaleniem miazgi lub stawu skroniowo-żuchwowego. Jest on zwykle dość umiarkowany, a nasila się podczas gryzienia lub spożywania gorących i zimnych pokarmów. Może być także wynikiem niekontrolowanego zgrzytania zębami, czyli bruksizmu. W tym przypadku zalecane jest korzystanie ze specjalistycznej szyny relaksacyjnej.
O czym świadczyć może mocny ból zęba?
Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę pojawienia się silnego bólu zęba. Może być to spowodowane rozwijającą się próchnicą, infekcją wirusową lub bakteryjną, a także zapaleniem miazgi. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób pozbyć się bólu, warto ustalić jego źródło. W tym celu niezbędna jest wizyta w gabinecie dentystycznym.
Przeciążenie zęba – objawy
Innym rodzajem bólu przejawia się przeciążenie zęba. W tym przypadku nadwrażliwość pojawia się głównie podczas żucia lub w trakcie dotykania okolic zęba. Dodatkowo bólowi może także towarzyszyć uczucie rozpierania. Do przeciążenia zęba może dochodzić wtedy, gdy cierpimy na nieprawidłowości zgryzu lub też bruksizm.
Jakie są rodzaje bólu zęba?
Każdy ból zęba jest inny, a najczęściej sami nie potrafimy określić jego skali. Każdy z nas ma także inny próg bólu. Dla niektórych nie do wytrzymania może okazać się tępy ból, dla innych dopiero ból promieniujący staje się uciążliwy. Przedstawimy jednak podział bólu oraz to, o czym najczęściej on świadczy:
- nagły ból jest najczęściej związany z występowaniem ubytków lub pęknięciem zęba;
- tępy ból jest charakterystyczny dla zapalenia miazgi;
- pulsujący ból najczęściej oznacza występowanie infekcji ropnej;
- promieniujący ból jest trudny do określenia, ponieważ nie wiadomo, jakiego obszaru dotyczy.
Czy nagły ból zęba może być oznaką poważnego schorzenia?
Oczywiście, że tak. Pojawienie się nagłego bólu zęba oznacza, że nasz organizm alarmuje nas o tym, że w jego wnętrzu dzieje się coś niepokojącego. Może on świadczyć o stanie zapalnym, ropniu, martwicy miazgi lub innych schorzeniach, które wymagają pilnej interwencji dentystycznej.
Co oznacza ból zęba podczas leżenia?
Jeżeli podczas leżenia odczuwasz nasilający się ból zęba, może to wskazywać na rozwój infekcji wewnątrz jamy ustnej. Jej ciśnienie zwiększa się w obszarze zęba.
Jak uśmierzyć rozpierający ból zęba?
Przede wszystkim należy zgłosić się pilnie do specjalisty, który zastosuje odpowiedni rodzaj leczenia. Jeżeli problemem jest próchnica lub ubytek nią spowodowany, musi on uzupełnić ząb odpowiednim materiałem kompozytowym, co likwiduje ból. Jeśli pojawiła się infekcja, czasami konieczna jest antybiotykoterapia oraz higienizacja jamy ustnej. W przypadku poważniejszych schorzeń podejmowane są indywidualne decyzje dotyczące sposobu leczenia. Oczywiście można również sięgnąć po doraźne metody, takie jak zażycie środków przeciwbólowych. To rozwiązanie nie pomoże jednak całkowicie zlikwidować problemu, a ból będzie powracał.
Co oznacza ciągły ból zęba?
Stale utrzymujący się ból zęba może być sygnałem pojawienia się głębokiej próchnicy, jak również innych problemów związanych ze stanem jamy ustnej, takich jak na przykład problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym czy infekcją korzenia. Trudno samodzielnie określić dokładną przyczynę bólu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistą. Musi być on nawiązany jak najszybciej, ponieważ w przypadku ciągłego bólu zęba mówimy już o zaawansowanym problemie, który musi być wyleczony, aby zapobiec przykrym konsekwencjom.
Co zrobić, kiedy mamy ostry i silny ból zęba?
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych, w szczególności, kiedy ból staje się ostry i silny, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z dentystą. Tylko specjalista może pomóc znaleźć prawdziwą przyczynę bólu zęba i zastosować odpowiedni sposób leczenia. Zalecamy kontakt z naszą placówką FabDent położoną na warszawskim Bemowie lub pogotowiem stomatologicznym. Jeżeli jednak do wizyty lekarskiej jest jeszcze trochę czasu, aby zmniejszyć dyskomfort, możesz użyć doraźnie środków przeciwbólowych lub zastosować płukanki z solą fizjologiczną. Unikaj także spożywania zimnych lub gorących pokarmów, ponieważ mogą one wzmacniać dolegliwości bólowe.
Czym jest ból zęba trzonowego?
Ból zębów trzonowych bardzo często spowodowany jest niedostateczną higieną jamy ustnej. Ich umiejscowienie utrudnia dostęp do nich przy pomocy tradycyjnej szczoteczki do zębów, przez co są one bardziej podatne na pęknięcia, próchnicę, a nawet stany zapalne miazgi. Ból zęba trzonowego rozpoznajemy najczęściej po tym, że promieniuje on do skroni lub ucha. A jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego w tym przypadku? Przede wszystkim należy pilnie zgłosić się do specjalisty. Organizm daje nam bowiem sygnały, że w jamie ustnej doszło do niepokojących zdarzeń, które wymagają kontroli i szybkiego wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia. O metodzie, która będzie stosowana w przypadku konkretnego Pacjenta, powinien jednak decydować stomatolog.