Szary ząb mleczny po uderzeniu, co oznacza?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Szary ząb mleczny po uderzeniu, co oznacza?

Wiadomo, że nie w każdej sytuacji jesteśmy w stanie upilnować swoje dziecko. Co zrobić, jeśli uderzy się ono tak mocno, że zmieni się koloryt zęba mlecznego? Gdzie szukać pomocy i jak reagować w takiej sytuacji. Eksperci z kliniki FabDent w Warszawie odpowiedzą na te pytania.

Czym są mleczaki?

Zęby mleczne mają swoje zalążki już w trakcie życia płodowego. Są to pierwsze zęby, jakie pojawiają się u dziecka, w celu umożliwienia mu spożywania pokarmów stałych, jak również przyczyniają się do prawidłowego mówienia oraz pełnią ważną rolę w rozwoju pociechy. Oczywiście nie wyrzynają się one wszystkie na raz. Jest to długotrwały proces, który pozwala na przygotowanie szczęki dziecka na pojawienie się w późniejszym okresie zębów stałych. 

Ile zębów mlecznych ma dziecko?

Każde dziecko powinno mieć 20 zębów mlecznych, które są równomiernie rozłożone na obu szczękach, po 10 w każdej z nich. Zęby mleczne są cieńsze od ich odpowiedników stałych, mają mniejszy korzeń i są od nich mniejsze. Niestety są one także narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz choroby, takie jak próchnica. Właśnie dlatego tak istotna jest prawidłowa troska o ich zdrowie. Już od najmłodszych lat, każdy człowiek powinien wyrabiać w sobie nawyki regularnego i dokładnego czyszczenia zębów z resztek pokarmowych oraz bakterii. Dzięki temu będą one mocniejsze i w mniejszym stopniu będą narażone na różnego rodzaju schorzenia.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Nie ma jednoznacznej granicy wieku, w którym rozpoczyna się proces wypadania zębów. Specjaliści określili jednak, że zęby mleczne nie powinny zaczynać wypadać przed ukończeniem przez dziecko 5 roku życia. Również zbyt późne rozpoczęcie tego procesu może być powodem do niepokoju. Zazwyczaj zęby mleczne zaczynają się ruszać między 6-7 rokiem życia, a w rezultacie wypadają one do 12 roku życia. Jeśli Twoja pociecha skończyła ósmy rok życia, a żaden mleczny ząb w dalszym ciągu nie wypadł, warto zgłosić się o profesjonalną poradę. Może to być symptomem niedoboru witaminy D, pojawienia się łuszczycy, chorób tarczycy lub też innych schorzeń.

Czy zęby mleczne także mogą się zepsuć?

Tak, nieprawidłowa dieta, która jest uboga w witaminy i minerały oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej – lub jej całkowity brak – może przyczynić się do wielu niebezpiecznych schorzeń. Zęby mleczne posiadają cienkie szkliwo, co oznacza, że są narażone na silne działanie kwasów występujących w jamie ustnej oraz bakterii. Ważne jest więc, aby uczyć dziecko już od najmłodszych lat, aby dbało o swoje uzębienie. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów, które są przeznaczone dla utrzymania zdrowia jamy ustnej dzieci. Warto więc wybrać odpowiednią szczoteczkę, wyposażyć je w łagodną pastę do zębów oraz pokazać, jaka jest prawidłowa technika czyszczenia zębów. Pamiętaj, że Twoje dziecko naśladuje Ciebie. Prezentuj więc mu dobre nawyki pielęgnacji jamy ustnej od najmłodszych lat. Nie zapominaj również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Czym jest szary ząb u dziecka?

Kiedy zaobserwujesz, że u Twojej pociechy ząb mleczny zaczął zmieniać kolor z białego na szary, jest to sytuacja, która powinna być dla Ciebie alarmująca. Niezwłocznie powinieneś więc udać się do gabinetu stomatologicznego. Być może doszło do obumarcia zęba. Co to oznacza? Miazga mogła znaleźć się w stanie martwicy lub rozpadu zgorzelinowego. Może to dotyczyć nie tylko zębów mlecznych występujących u Twojego dziecka, ale także zębów stałych.

Czy szary ząb mleczny po uderzeniu jest powodem do zmartwień?

Tak jak już wspominaliśmy, zmiana kolorystyki zęba może świadczyć o wystąpieniu nieodwracalnych zmian w jego strukturze. Najczęściej o martwicy zęba może dojść właśnie po uderzeniu lub upadku dziecka. Martwy ząb jest także następstwem nieleczonej próchnicy, która zaczęła już wchodzić w zaawansowane stadium. Niepokojące sygnały, które towarzyszą martwicy zęba, poza zmianą jego koloru na siwy, to także:

  • ropnie dziąsłowe;
  • brak reakcji zęba na czynniki zewnętrzne, takie ja zmiany temperatury, dotyk;
  • wrażliwość zęba;
  • gorączka pojawiająca się u dziecka;
  • obrzęk;
  • uczucie pulsowania zęba lub dziąsła;
  • ból.

Czy ból zęba po uderzeniu u dziecka jest normalny?

Czasami uderzenie jest tak mocne, że na początku dziecko może odczuwać ból zęba, który jednak z czasem mija samoczynnie. Wtedy warto obserwować, czy w jamie ustnej pociechy nie dochodzi do innych niepokojących zmian. Jeżeli jednak po kilku godzinach lub dniach dziecko przestaje się skarżyć na dolegliwości bólowe, być może upadek lub uderzenie nie spowodowały stałych zmian. Mimo wszystko warto jest jednak udać się na wizytę kontrolną do gabinetu dentystycznego.

Co zrobić jeśli pojawi się krew z zęba?

Krwawiący ząb u dziecka jest sygnałem, który powinien wzbudzić w nas niepokój. Zalecamy niezwłoczne zgłoszenie się do specjalisty, który sprawdzi, czy w wyniku upadku nie doszło do poważnego uszkodzenia struktury zęba mlecznego lub też nie zostało naruszone dziąsło. Jeśli krwawieniu towarzyszy także gorączka, ból lub obrzęk, natychmiast powinniśmy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego z naszym dzieckiem. Tymczasowo mogą pomóc chłodne okłady przykładane do policzka pociechy.

Co mogą oznaczać sine zęby?

Szary ząb mleczny może świadczyć o obumarciu miazgi zębowej. To właśnie w takich sytuacjach jego barwa stopniowo ciemnieje. Dzieje się tak, ponieważ w jego środku dochodzi do rozkładu płytek krwi, które zalegają wewnątrz komory i korzenia zęba.

Do kogo zgłosić się o pomoc?

W klinice FabDent położonej na warszawskim Bemowie dostosowujemy swoje usługi do potrzeb wszystkich, niezależnie od ich wielu. Stomatologia dziecięca to zespół specjalistów, którzy zajmują się leczeniem oraz profilaktyką schorzeń jamy ustnej, jakie występują u naszych najmłodszych Pacjentów. Dzięki odpowiedniemu doświadczeniu wiemy, w jaki sposób dotrzeć do dzieci i spowodować, aby nie bały się one wizyt w gabinecie dentystycznym. Pokazujemy również, w jaki sposób dbać o zęby, aby uniknąć kłopotów z ich zdrowiem w przyszłości.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button