Uczulenie na protezę zębową – objawy – jaka proteza dla alergika?

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

  1. Home
  2. Uczulenie na protezę zębową – objawy – jaka...

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak na uzupełnienia protetyczne także można mieć alergię. Z Naszego materiału dowiesz się, jakie są objawy podrażnień związanych z posiadaniem protezy oraz w jaki sposób reagować, gdy taka alergia się pojawi.

Czym jest proteza zębowa?

Proteza zębowa jest sztuczną konstrukcją, której celem jest zastąpienie brakujących elementów jamy ustnej, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie nie tylko estetyki uśmiechu, ale także odbudowę funkcji żucia i mówienia. Protezy są więc uzupełnieniem protetycznym, które stosuje się w przypadku całkowitych lub częściowych braków w uzębieniu. 

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Wyróżniamy kilka rodzajów protez. Jeśli dana osoba utraciła wszystkie zęby w łuku, wtedy najskuteczniejszym rozwiązaniem są protezy całkowite. W przypadku braku jedynie kilku zębów puste miejsca zastępuje się protezą częściową. Dla większej stabilności Pacjent może zdecydować się także na protezy szkieletowe. Innym rodzajem uzupełnień protetycznych są protezy na implantach, które mocuje się bezpośrednio na implantach wprowadzanych w kość. Prawidłowy dobór protezy jest konieczny w celu zwiększenia komfortu Pacjenta, a także stabilności zastosowanego uzupełnienia.

Z jakich materiałów są wykonywane protezy zębowe?

Protezy zębowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. Warto wiedzieć, z jakiego tworzywa jest zrobione uzupełnienie protetyczne, aby uniknąć przykrych skutków występowania alergii na jakikolwiek składnik takiej protezy. Najczęściej stosowanym materiałem, który powszechnie jest używany do produkcji protez całkowitych, jest akryl. W przypadku protez szkieletowych jest stosowany metal, który zapewnia ich trwałość. Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na estetyce, warto jest zdecydować się na protezy ceramiczne lub kompozytowe.

W jakich przypadkach stosuje się protezy?

Zazwyczaj stosowanie protezy jest koniecznością wtedy, gdy w naszym uzębieniu występują braki. Mogą one być spowodowane różnymi problemami. Czasami do wypadania lub wykonania ekstrakcji dochodzi wtedy, gdy próchnica zaatakuje nasze zęby. Czasem za brak zębów odpowiadają przebyte choroby przyzębia lub urazy mechaniczne czy wypadki. Niektóre osoby cierpią też na wrodzone braki zębowe. Problemy zdrowotne także mogą doprowadzić do usunięcia zębów z różnych powodów. Uzupełnienia protetyczne pozwalają na przywrócenie właściwych funkcji jamy ustnej, takich jak prawidłowego żucia, mówienia, jak również odgrywają dużą rolę w ogólnej estetyce uśmiechu.

Czy na protezę można mieć uczulenie?

Niestety, tak jak na praktycznie wszystko, również możliwe jest posiadanie uczulenia na protezę zębową. Z tym problemem boryka się wielu Pacjentów. Warto więc poznać, jakie są tego przyczyny, jak wyglądają objawy takiej alergii, a także, w jaki sposób dobrać protezę dla osób, które mogą mieć na nią uczulenie. Z reguły jednak kłopoty z występowaniem alergii na którykolwiek z materiałów wykorzystywanych do produkcji elementów protetycznych jest rzadkim zjawiskiem. Przede wszystkim osoby, które cierpią na uczulenie, zauważają u siebie taką reakcję organizmu na akryl lub metal, w szczególności nikiel.

Uczulenie na protezę zębową – objawy

Jeśli posiadamy wiedzę, że możemy być uczuleni na któryś ze składnik protezy, możemy przed podjęciem decyzji o jej wykonaniu, wykonać testy alergiczne, które potwierdzą bądź rozwieją nasze obawy. Jeżeli jednak nie wiemy, czy możemy mieć alergię na niektóre materiały, to możemy się o tym przekonać dopiero wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie standardowe jej objawy. Poniżej wymienimy najpopularniejsze z nich:

  • pieczenie lub swędzenie wnętrza jamy ustnej;
  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł;
  • pojawienie się wysypki lub podrażnienia w okolicy ust;
  • dyskomfort podczas noszenia protezy;
  • ból w jamie ustnej.

Oprócz tego czasami mogą pojawić się inne sygnały, które także występują w przypadku pojawienia się innych rodzajów alergii, takie jak kichanie, swędzenie skóry czy katar.

Skąd wiedzieć, że możemy mieć alergię na skład protezy?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy charakterystyczne dla uczulenia kontaktowego, takie jak podrażnienia lub występowanie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, przebarwienia tkanek miękkich, które mogą skutkować pojawieniem się zapaleń o charakterze nadżerkowym, warto jest rozważyć wizytę w klinice dentystycznej, w celu sprawdzenia, czy nie jest to wynik noszenia uzupełnienia protetycznego, a dokładniej alergii na materiał, z jakiego jest ono wykonane. W zależności od stadium uczulenia, symptomy mogą być różne oraz mniej lub bardziej zaawansowane.

Co robić, jeśli zauważymy u siebie objawy alergii na protezę?

Obecnie istnieje możliwość zdecydowania się na testy alergiczne.  Są one wykonywane przed rozpoczęciem leczenia protetycznego. Dzięki nim łatwiej jest zidentyfikować rodzaj alergii, a co za tym idzie, wyeliminować przez specjalistę problem występowania reakcji alergicznych na którykolwiek materiał użyty w protezie. Takie testy pozwalają więc stwierdzić, czy dana osoba faktycznie może być uczulona na akryl lub metal. Jest to niezwykle ważne, ponieważ istniejąca reakcja alergiczna może wpływać na komfort i bezpieczeństwo Pacjenta.

Jaka proteza jest wskazana dla osób, które cierpią na alergię na metal lub akryl?

Gdy wiemy lub mamy podejrzenia, że możemy być alergikami na uzupełnienia protetyczne, a dokładniej na składniki takiej protezy, powinniśmy zdecydować się na zastosowanie protez na implantach. Są one wytworzone z biokompatybilnych materiałów takich jak tytan lub stop tytanu z dodatkiem cyrkonu. Te tworzywa są nie tylko uważane jako hipoalergiczne, ponieważ organizm wykazuje wysoką tolerancję na nie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Warto zasugerować to osobie, która będzie przygotowywała dla nas taką protezę. W klinice FabDent w Warszawie przeprowadzamy z każdym naszym Pacjentem szczegółowy wywiad, w tym także pod kątem możliwości występowania alergii.

W jaki sposób dbać o zęby po założeniu protezy zębowej?

Kolejną ważną rzeczą, o jakiej nie powinien zapominać żaden posiadacz protezy zębowej, jest troska o to, aby uzupełnienie protetyczne służyło nam przez jak najdłuższy czas. Powinniśmy więc dbać o to, aby czyścić je specjalnymi szczoteczkami i środkami czyszczącymi. Używanie produktów słabej jakości, takich jak na przykład szczoteczka ze zbyt twardym włosiem, może także podrażniać nasze dziąsła, co daje efekt podobny do objawów reakcji alergicznej.

Jaką dietę powinna stosować osoba korzystająca z protez zębowych?

Nie każda osoba wie, ale osoby z protezami powinny także stosować odpowiedni rodzaj diety. Przede wszystkim nie zaleca się spożywanie chrupiących lub twardych pokarmów, które mogą uszkodzić protezę. Wskazane jest sięganie po zupy, puree, jogurty, czy inne miękkie artykuły spożywcze. Dodatkowo istotną rolę odgrywa także właściwe nawodnienie organizmu. Jeśli stosujemy się do tych zasad, to także zwiększy się nasz komfort przy korzystaniu z protezy.

Dlaczego warto wybrać klinikę stomatologiczną FabDent w Warszawie?

Jak już wspominaliśmy, w placówce FabDent położonej na warszawskim Bemowie, znajdziesz nie tylko zespół profesjonalistów, którzy doradzą Ci, jaką protezę wybrać, ale także przeprowadzą kompleksowe badania, aby uniknąć sytuacji występowania reakcji alergicznych na protezę.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button