Resekcja wierzchołka korzenia (resekcja korzenia zęba)

  1. Home
  2. Usługi
  3. Chirurgia stomatologiczna
  4. Resekcja wierzchołka korzenia

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja polega na usunięciu fragmentu korzenia, który zawiera nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. W czasie zabiegu chirurg otwiera tkanki miękkie w okolicy korzenia aby odsłonić kość i usunąć zakażoną lub zapalnie zmienioną tkankę łącznie z wierzchołkiem korzenia.

Aby uszczelnić koniec kanału wypełnia się go wstecznie i zamyka specjalnym cementem (MTA). Dziąsła zaszywa się a jama po usuniętym korzeniu.

Po paru miesiącach wypełnia się nową kością.

Resekcja korzenia – czym jest?

Resekcja korzenia to zabieg, który polega na amputacji wierzchołka zęba oraz trwałym usunięciu zmian, które pojawiły się w obrębie jej korzenia. Dzięki temu możliwe jest uratowanie zębów przed rozwojem stanów zapalnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do konieczności ich usunięcia.

Resekcja korzenia – czy warto?

Aby zatrzymać rozwój infekcji, wskazane jest wykonanie resekcji korzenia, ponieważ uchroni to ząb od poważnym zakażeniem miazgi. Warto więc zapobiegać wszelkim konsekwencjom i wcześniej poddać się temu zabiegowi. Nie należy bagatelizować wszelkich niepokojących stanów, aby infekcja nie zaatakowała pozostałych zębów.

Czy zabieg jest bolesny?

Aby zabieg był komfortowy dla pacjenta wykonuje się znieczulenie miejscowe, natomiast po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni, jednak w przypadku przedłużającego się lub nasilającego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować sie z naszym gabinetem. W przypadku dolegliwości bólowych przez pierwsze dwa dni można przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W szczególnych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub antybiotyk. Po zabiegu zaleca się zimne okłady zewnętrznych okolic policzka. Szczegółowe zalecenia pozabiegowe.

Czy po zabiegu można prowadzić samochód?

Często nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu jednak dobrze jest skonsultować się z naszym lekarzem przed zabiegiem aby zapewnić sobie odpowiedni transport.

Kiedy mogę wrócić do codziennych zajęć?

Większość pacjentów wraca do pracy lub wykonuje inne rutynowe czynności już następnego dnia. Jednak trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia obrzęku i dolegliwości bólowych, które mogą utrudniać wykonywanie tych czynności. Nasi lekarze zawsze dokładnie omawiają możliwe powikłania i związane z tym niedogodności.

Jakie są alternatywy chirurgicznej resekcji wierzchołka korzenia?

Jeśli leczenie kanałowe lub powtórne leczenie kanałowe nie przynosi oczekiwanych wyników wskazany jest zabieg chirurgii endodontycznej. Jedyną alternatywą aby pozbyć się ogniska infekcji jest usunięcie zęba. Usunięty ząb musi być zastąpiony implantem, mostem lub ruchomą protezą aby przywrócić funkcjonalność zgryzu i zapobiec przesuwaniu pozostałych zębów. Więcej informacji o implantach.

Resekcja wierzchołka korzenia – opinie

Resekcja wierzchołka korzenia jest coraz popularniejszym zabiegiem, na jaki decydują się Pacjenci renomowanych klinik dentystycznych. Pomaga on uchronić zęby przed rozwojem infekcji oraz ograniczyć pojawianie się stanów zapalnych. Zabieg przeprowadzany jest z użyciem środka znieczulającego, nie jest więc bolesny.

Resekcja wierzchołka korzenia – powikłania

Do standardowych powikłań po resekcji wierzchołka korzenia należą:

  • Miejscowy obrzęk;
  • Opuchlizna;
  • Ból;
  • Krwawienie.

Zazwyczaj wszelkie te objawy mijają samoczynnie. W przypadku długotrwałego dyskomfortu po zabiegu, zaleca się umówienie na pilną wizytę w gabinecie dentystycznym.

Resekcja wierzchołka korzenia – cena

Cena zabiegu uzależniona jest od umiejscowienia korzenia. Najczęściej zabieg ten wykonywany jest na zębach, które mają jeden korzeń, takich jak kły czy siekacze. W gabinecie dentystycznym FabDent korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu oraz oferujemy konkurencyjne ceny zabiegów.

Autor tekstu: lek.med., lek.stom.  Bartłomiej Stępień
Specjalista chirurgii stomatologicznej oraz implantologii.

Chirurgia – przy każdym zabiegu chirurgicznym znieczulenie i zdjęcie szwów są bezpłatne

Resekcje
Resekcja korzenia zęba przedniego (kieł - kieł)700 zł
Resekcja korzenia zęba bocznego900 zł
Hemisekcja lub radektomia trzonowca dolnego700 zł
Hemisekcja lub radektomia trzonowca górnego700 zł
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button