Chirurgiczne usuwanie ósemek
KONTAKT
Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo
- Home
- Usługi
- Chirurgia stomatologiczna
- Usuwanie ósemek
USUWANIE ZĘBÓW MĄDROŚCI:
Co to są zęby mądrości?
Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe po obu stronach szczęk. Zazwyczaj pojawiają się one lub rosną jako ostatnie, zwykle w wieku od 16 do 20 roku życia. U niektórych osób proces wyrastania ósemek może trwać o wiele dłużej. Nie należy jednak się martwić, że nie posiadamy jeszcze wszystkich ósemek, jest to uwarunkowane genetycznie i nie mamy na to wpływu.
W procesie ewolucji szczeki człowieka uległy znacznemu zmniejszeniu, a jest to spowodowane zmianą sposobu odżywiania i nawyków żywieniowych. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do zatrzymania zębów mądrości. Gdy ząb jest niewidoczny w jamie ustnej i ze wszystkich stron jest otoczony kością mówi się o zatrzymaniu całkowitym, i taki ząb może być przyczyną obrzęku i bólu. W takich przypadkach nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Ważne jest bowiem, aby lekarz stomatolog mógł zapobiec rozwojowi stanu zapalnego w jamie ustnej.
Zęby mądrości, które pojawiają się tylko częściowo lub które wyrzynają się nieprawidłowo także mogą powodować dolegliwości bólowe. Ze względu na to zaleca się usuwanie zębów mądrości w wieku poniżej 20 roku życia, gdy mają mniej wykształconych korzeni i zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zaleca się ocenę zębów mądrości u osób w wieku od 16 do 19 roku życia w celu sprawdzenia, czy nie wymagają one usunięcia. Oczywiście nie wszystkie zęby mądrości wymagają usunięcia. Oceny powinien dokonać lekarz, który specjalizuje się w chirurgii szczękowej.
Usuwanie zębów mądrości – na czym polega zabieg?
Usunięcie ósemki to inaczej ekstrakcja ósemki. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na tym, że chirurg delikatnie nacina dziąsło, aby odsłonić kość przy pomocy specjalnych wierteł, a następnie usuwa ząb. Na koniec zabiegu dziąsło zostaje przez niego dokładnie zszyte. Często wymagane jest także założenie kilku szwów w miejscu przeprowadzenia zabiegu, które po tygodniu są przez niego ściągane. Chirurgiczne usuwanie ósemek zawsze przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu cały proces jest zupełnie bezbolesny dla Pacjenta. Przypadku usunięcia ósemki, która zatrzymała się pod dziąsłem, stosuje się dłutowanie. Wyrywanie 8 jest bezpiecznym zabiegiem, który w wielu przypadkach jest konieczny, aby zachować odpowiednią ilość miejsca w jamie ustnej. Usuwanie ósemek są przeprowadzane jedynie przez chirurga, dlatego też nie wykonasz tego zabiegu w zwykłym gabinecie dentystycznym. W klinice FabDent oferujemy chirurgiczne wyrywanie ósemek Bemowo, stosując najnowocześniejsze techniki i sprzęt wysokiej jakości.
W jaki sposób usuwa się zęby mądrości?
Usuwanie zębów mądrości jest stosunkowo rutynowym zabiegiem. Przed umówieniem się na zabieg, konieczne jest zrobienia zdjęcia pantomograficznego aby chirurg ocenił położenie zęba. Przed zabiegiem chirurg znieczula miejscowo okolice usuwanego zęba w jamie ustnej za pomocą miejscowego środka znieczulającego.
Po usunięciu zęba mądrości (lub zębów) i ewentualnym założeniu szwów pacjent jest poproszony o delikatne przygryzienie kawałka gazy na 30 minut po opuszczeniu gabinetu w celu ograniczenia ewentualnego krwawienia. Może wystąpić pewien ból i obrzęk, objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni; jednak w przypadku przedłużającego się lub nasilonego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować się z naszym gabinetem.
W razie wystąpienia bólu przez pierwsze dwa dni można przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W szczególnych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe lub antybiotyk. Po zabiegu zaleca się zimne okłady zewnętrznych okolic policzka. Kojąco działa również sen i odpoczynek bezpośrednio po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja ósemek jest zabiegiem, podczas którego otwiera się dziąsło, dlatego też umiarkowane dolegliwości bólowe stanowią normalną reakcję organizmu.
Usuwanie ósemek – kiedy jest zalecane?
Tak naprawdę usuwanie ósemek jest zalecane wszystkim, którzy odczuwają jakikolwiek dyskomfort w jamie ustnej w wyniku pojawienia się dodatkowych zębów. Przede wszystkim chirurgiczne usuwanie ósemek poleca się osobom, które mają problemy ze zgryzem lub posiadają stosunkowo niewielką szczękę, w której z trudnością zmieszczą się nowe zęby. Jeżeli więc w szczęce zabrakło miejsca na nowy ząb, może to skutkować przesunięciem się zębów stałych i ich wykrzywieniem. Ekstrakcja ósemki jest także wskazana w przypadku pojawiania się stanów zapalnych dziąseł w jamie ustnej z powodu ich wyrzynania. Często ósme zęby są też zepsute, wtedy także lekarze zalecają wyrwanie 8 w celu uniknięcia bólu i rozprzestrzeniania się bakterii na zdrowe zęby. Oczywiście decyzję, czy dany ząb nadaje się do usunięcia powinien podjąć lekarz stomatolog, który fachowo oceni stan naszego uzębienia.
Ekstrakcja ósemki a przygotowanie do zabiegu
Chirurgiczne usuwanie ósemek polega na rozcięciu dziąsła w celu usunięcia zęba. Dlatego też nawet 12 godzin przed zabiegiem nie powinno się palić papierosów ani spożywać alkoholu. Pamiętaj, że alkohol może powodować zakwaszenie organizmu, co powoduje, że środki znieczulające nie działają prawidłowo. Powinniśmy także nie przyjmować bezpośrednio przed zabiegiem leków, które rozrzedzają krew. Nie przyjmuj także leków przeciwbólowych o działaniu rozkurczowym, które mogą spowodować brak utrzymania środków przeciwbólowych. Zęby przed wizytą w gabinecie dentystycznym powinny być dokładnie wyszczotkowane oraz wynitkowane. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent przez kilka godzin powinien unikać jedzenia oraz picia, dlatego ważne jest, by kilka godzin przed wykonaniem ekstrakcji ósemki, zjeść lekki posiłek oraz pić wodę mineralną. Ważne jest także utrzymanie komfortu psychicznego. Dzień przed zabiegiem unikaj wysiłku fizycznego oraz spróbuj się zrelaksować. Będzie to sprzyjało procesowi gojenia.
Wyrywanie 8 – zalecenia po zabiegu
Usuwanie ósemek Bemowo jest zabiegiem chirurgicznym. Należy więc zachować szczególną ostrożność bezpośrednio po jego wykonaniu. Przez kolejną dobę, jamy ustnej nie należy płukać żadnym płynem. Dopiero po upływie tego czasu możemy sięgnąć po delikatny płyn. Pacjent, u którego zostało przeprowadzone chirurgiczne usuwanie ósemek powinien unikać zasysania śliny z zębodołu, w którym pojawia się skrzep. Właśnie dlatego lekarze odradzają picie przez słomkę gęstych napojów. Należy także uważać przy kichaniu, starać się robić to bardzo delikatnie. Usuwanie ósemek to zabieg, po którym powinno się zachować także szczególną ostrożność w przypadku jedzenia. Przez dwie godziny po przeprowadzeniu zabiegu nie powinno się jeść w ogóle. Po tym czasie Pacjent powinien spożywać jedynie płynne lub miękkie posiłki. Powinny one być chłodne lub, co najwyżej, w temperaturze pokojowej. Bezwzględnie zabronione jest także spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów przez okres, w którym rana będzie się goić. Niewskazane jest także w tym czasie eksponowanie twarzy na działanie silnych promieni słonecznych.
Więcej informacji o szczegółowych zaleceniach pooperacyjnych.
Autor tekstu: lek. med., lek. stom. Bartłomiej Stępień
Specjalista chirurg - implantolog.
FabSkin
ul. Lazurowa 183/86
01-479 Warszawa