Pantomogram zębów

Pantomogram zębów – co to?

Pantomogram zębów, zwany również radiografią pantomograficzną, to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego wykonywanego w stomatologii, które pokazuje całą szczękę oraz wszystkie zęby w jednym obrazie. Zdjęcie takie jest używane w diagnostyce stomatologicznej, aby wykryć wszelkie problemy związane ze zębami, takie jak próchnica, zapalenie miazgi, infekcje zatok, choroby przyzębia czy guzy. Ponadto pantomogram Bemowo może pomóc w planowaniu leczenia ortodontycznego, chirurgicznego lub implantologicznego.

Gdzie zrobić pantomogram?

W FabDent Warszawa zwracamy uwagę na dokładną diagnostykę – wykonujemy zdjęcia panoramiczne zębów, tomografię oraz RTG, aby zapewnić profesjonalną opiekę pacjentom. Zdjęcie panoramiczne zębów, znane również jako pantomogram lub ortopantomogram (OPG), to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, które zapewnia panoramiczny obraz kości szczęki i żuchwy, wszystkich zębów, a także stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych.

Zdjęcie zębów dzielimy na cztery części, nazywane kwadrantami – prawy (górny i dolny) oraz lewy (górny i dolny). Strony zdjęcia są odpowiednio oznaczone literami L (lewa) i R (prawa) pochodzącymi z języka angielskiego. Zęby w każdym z kwadrantów są oznaczone numerami od 1 do 8, zaczynając od zębów centralnych znajdujących się na środku zdjęcia. Jeżeli zastanawiasz się gdzie zrobić pantomogram, to jesteś w odpowiednim miejscu.

U dorosłych pacjentów posiadających pełne uzębienie na zdjęciu powinno być widocznych 32 zęby. W poszczególnych kwadrantach, zęby numer 1 i 2 nazywane są siekaczami (jedynki i dwójki), natomiast ząb numer 3 to kieł (trójka). Numery 4 i 5 to przedtrzonowce (czwórki i piątki), zaś numery 6, 7 i 8 to zęby trzonowe (szóstki, siódemki i ósemki).

Dlaczego warto wykonać RTG pantomograficzne?

RTG pantomograficzne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w stomatologii. Umożliwia zobaczenie całej jamy ustnej, w tym zębów, korzeni, zatok i kości szczęki oraz żuchwy. Dzięki temu można wykryć choroby jamy ustnej, takie jak próchnica, choroby przyzębia, torbiele czy nowotwory. Zdjęcie daje też możliwość wykonania oceny rozwoju zębów u młodych pacjentów i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak zęby zatrzymane lub nieprawidłowo rosnące. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wykrycie złamań kości szczęki czy żuchwy. Zdjęcie jest bezpieczne i nieinwazyjne, a ilość promieniowania jest minimalna, co oznacza, że ryzyko szkodliwych skutków jest bardzo niskie. Pantomogram 3D to bardzo przydatne narzędzie w stomatologii, dzięki któremu możliwe jest dobranie odpowiedniego leczenia i zapewnienie pacjentom najlepszych jego efektów.

Jakie są wskazania do wykonania pantomogramu?

 

1. Choroby zębów i przyzębia

  • Próchnica-możliwe jest wykrycie ubytków próchnicowych niewidocznych w badaniu wewnątrzustnym np. w punktach stycznych zębów lub pod starymi wypełnieniami czy koronami protetycznymi.
  • Choroby przyzębia (paradontoza)-zdjęcie pokazuje jak bardzo postąpił zanik kości i w jakich płaszczyznach.
  • Problemy endodontyczne -zdjęcie obrazuje korzenie wszystkich zębów dzięki czemu stomatolog jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości związane z leczeniem kanałowym lub jego brakiem, np.: zmiany okołowierzchołkowe( zaniki kości), torbiele, niewypełnione do końca kanały, złamane narzędzia itp.

2. Ekstrakcje zębów

  • Pantomogram pokazuje kształt korzeni oraz ich krzywizny, położenie zębów w stosunku do zębów sąsiednich i innych struktur anatomicznych. Jest to bardzo przydatne przy usuwaniu zębów mądrości ( ósemek) zarówno tych wyrzniętych jak i całkowicie zatrzymanych.

3. Leczenie implantologiczne

  • Pantomogram jest podstawowym zdjęciem rentgenowskim obok tomografii komputerowej do wykonania zabiegu implantacji. Pomaga wstępnie zaplanować zabieg i ocenić warunki anatomiczne.

4. Leczenie ortodontyczne

  • Pantomogram jest wstępnym zdjęciem do postawienia trafnej diagnozy w rozpoznaniu wady zgryzu oraz do wykonania planu leczenia.

5. Urazy zębów i twarzoczaszki

  • Zdjęcie pantomograficzne jest pomocne przy ocenie złamań korzeni zębów, złamań żuchwy i innych urazów w obrębie kości szczęk.

Zdjęcie pantomograficzne jest wykorzystywane w celu wykrycia ukrytych ognisk infekcji w jamie ustnej które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie podczas wszelkiego rodzaju zabiegów operacyjnych. Tylko na podstawie pełnego wywiadu i badania stomatologicznego oraz po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego ( nawet bezzębnej szczęki) stomatolog może wystawić zaświadczenie o braku przeciw wskazań do takiego zabiegu.

Zdjęcie pantomograficzne – czy jest szkodliwe?

Zdjęcie pantomograficzne jest używane do wykrywania ukrytych ognisk infekcji w jamie ustnej, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie podczas wszelkiego rodzaju zabiegów operacyjnych. Tylko na podstawie pełnego wywiadu oraz badania stomatologicznego i po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego (nawet w przypadku bezzębnej szczęki), stomatolog może wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do takiego zabiegu. Pantomogram – cena jak się kształtuje? Cena wykonania zdjęcia pantomograficznego wynosi 100 zł.

Czy zdjęcie pantomograficzne może być szkodliwe?

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dawka promieniowania jest większa niż w przypadku zdjęcia lokalnego, ale końcowy efekt umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego i rzetelnego wyniku diagnostycznego. W naszej praktyce stomatologicznej korzystamy wyłącznie z najnowocześniejszego sprzętu cyfrowego, co pozwala na minimalizację dawki promieniowania i jednoczesne zachowanie najwyższej jakości obrazów. W przeciwieństwie do tradycyjnych zdjęć rentgenowskich, te cyfrowe mogą być łatwo korygowane, powiększane, wyostrzane, wykonywane w negatywie lub poddawane pomiarom.

W naszej praktyce wykonujemy zdjęcia rentgenowskie na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego lub bez skierowania po przeprowadzeniu bezpłatnego przeglądu stomatologicznego w naszym gabinecie!

Nasz sprzęt w FabDent – Kodak 3D CS 8100SC

System Kodak 3D CS 8100SC, czyli najbardziej zaawansowany technologicznie pantomograf na rynku.

Precyzyjne i łatwe pozycjonowanie

Niewłaściwe ustawienie pacjenta jest główną przyczyną nieudanych zdjęć pantomograficznych. Dlatego w systemie Kodak 3D CS 8100SC stosujemy bardzo skuteczny sposób pozycjonowania pacjenta, który jest ustawiony twarzą w twarz z operatorem. Dzięki temu właściwe pozycjonowanie jest ułatwione, co z kolei redukuje konieczność powtarzania zdjęć.

Tradycja i nowoczesność

Ze względu na wciąż istniejące duże znaczenie obrazowania 2D, aparat został wyposażony w zaawansowany technicznie moduł pantomograficzny.

Całkowita automatyka

Aby przygotować aparat do badania, wykorzystuje się precyzyjne serwomechanizmy. Dzięki nim obsługa jest prosta, a jednocześnie urządzenie gwarantuje najwyższą jakość badań.

Regulowany kształt warstwy obrazowania

Aby dostosować aparat do odmiennej budowy morfologicznej pacjentów, system Kodak 3D CS 8100SC posiada regulowany kształt warstwy obrazowania. W aparacie zastosowano zmienną trajektorię ruchu głowicy, zależną od budowy i wad zgryzu pacjenta. Dzięki tej funkcji ilość artefaktów wynikających z niepożądanych elementów znajdujących się na zewnątrz warstwy obrazowania jest zmniejszona. System Kodak 3D CS 8100SC wyposażony jest również we wszystkie inne technologie ważne dla zapewnienia wysokiej jakości zdjęć, takie jak: głowicę wysokiej częstotliwości, czujnik CCD oraz kompensację cienia kręgosłupa.

Pełna ergonomia

Dzięki swojej konstrukcji aparat Kodak 3D CS 8100SC umożliwia wykonywanie badań zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, co czyni go uniwersalnym urządzeniem. Dodatkowo możliwość obniżenia głowicy sprawia, że aparat jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, którzy mogą swobodnie podjechać wózkiem. Warto zaznaczyć, że obecnie większość nowoczesnych aparatów opiera się na pozycji stojącej.

Wykonujemy pantomogram zębów dla pacjentów nie tylko z Bemowa, ale także z pobliskich dzielnic, takich jak Ursus, Wola, Bielany, Żoliborz oraz Stare Babice. Dzięki naszemu profesjonalnemu sprzętowi oraz lokalizacji możemy obsłużyć pacjentów z różnych części miasta.

Dostosowanie warstwy obrazowania do budowy anatomicznej pacjenta

standardowe zdjęcie pantomograficzne zębów Bemowo

zdjęcie pantomograficzne dziecka

Zdjęcie pantomograficzne segmentowe

stawy skrionowo-żuchwowe w dwóch pozycjach

Z uwagi na naszą lokalizację i profesjonalny sprzęt, pantomogram zębów wykonujemy nie tylko dla pacjentów z Bemowa, ale także dla pacjentów z dzielnic: Ursus, Wola, Bielany, Żoliborz, Stare Babice.

Pantomogram – Cena

Cyfrowe zdjęcie zębowe punktowe50 zł
Pantomogram Warszawa Bemowo120 zł
Cefalometria Warszawa Bemowo120 zł
Pantomogram + Cefalometria220 zł
Tomografia CBCT:
Tomografia wycinka łuku150 zł
Tomografia szczęki lub żuchwy220 zł
Tomografia całości uzębienia (szczęka i żuchwa)350 zł

Autor: Dr Sławomir Kwieciński – Absolwent wydziału stomatologicznego Akademii Medycznej w Warszawie i Członek Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) oraz Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego (ESE).

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button