Tomografia stomatologiczna szczęki i zębów CBCT

  1. Home
  2. Usługi
  3. Diagnostyka stomatologiczna
  4. Tomografia stomatologiczna szczęki i zębów CBCT

Tomografia komputerowa zębów 3D, a klasyczne zdjęcie stomatologiczne

Porównując tradycyjne zdjęcie stomatologiczne z tomografią CBCT, można zauważyć, że w przypadku pierwszej metody obrazowanie twardych tkanek, takich jak kości i zęby, odbywa się tylko w dwóch płaszczyznach, co ogranicza perspektywę i może wprowadzać zniekształcenia. Natomiast komputerowa tomografia szczęki 3D pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu zębów oraz kości z mniejszymi zniekształceniami oraz większą przejrzystością. Takie dane pozwalają lekarzowi na dokładną diagnozę i wybór odpowiedniego leczenia, które zapewni pacjentowi optymalne efekty.

 

Działanie systemów rentgenowskich

Promieniowanie rentgenowskie jest stosowane w medycynie do diagnostyki ze względu na swoją zdolność do przenikania przez tkanki ciała. Gdy promienie rentgenowskie przechodzą przez twarde tkanki, takie jak kość lub zęby, ich przenikanie jest utrudnione, a zatem wydają się one białe na zdjęciach rentgenowskich. Natomiast w przypadku miękkich tkanek, takich jak dziąsła i policzki, promienie łatwiej przechodzą, co powoduje, że są one ciemniejsze na zdjęciach rentgenowskich. Jeśli kość lub ząb jest uszkodzony, jak w przypadku złamania lub próchnicy, zmiany w strukturze można zauważyć na zdjęciu rentgenowskim.

Obrazy rentgenowskie nie są kolorowe, ale dzięki różnym odcieniom szarości, czerni i bieli, odzwierciedlają różnice w gęstości struktur, przez które przechodzą promienie rentgenowskie. Aby w odpowiedni sposób wykorzystać zdjęcia rentgenowskie i tomografię, konieczne jest nauczenie się ich odczytywania oraz posiadanie dużej wprawy w ich interpretacji.

Seria tradycyjnych zdjęć rentgenowskich pełnych łuków uzębienia, zapewnia dentystom perspektywę 2D na zęby oraz otaczającą kość. Jednakże, nowoczesne technologie dentystyczne zastąpiły już nawet tradycyjne aparaty rentgenowskie. Nowsze maszyny generują znacznie mniejsze dawki promieniowania rentgenowskiego i wykorzystują cyfrowe czujniki do rejestrowania obrazów bezpośrednio na ekranach komputerowych, co pozwala na natychmiastowe przejrzenie wyników i eliminuje potrzebę korzystania z klisz rentgenowskich.

 

Co to jest CBCT?

CBCT to tomografia komputerowa stożkowa. Tomografia CBCT jest rodzajem tomografii wykorzystującej specjalny aparat, który przeprowadza skanowanie w trzech wymiarach, w celu uzyskania szczegółowego obrazu wewnętrznej struktury obiektu, na przykład zęba czy kości. Metoda ta jest często wykorzystywana w stomatologii, gdzie pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu jamy ustnej, a w szczególności stanu zębów i obszarów pobocznych. Dzięki temu stomatolog może dokładnie zdiagnozować choroby zębów czy dziąseł, a także planować i przeprowadzać skuteczne leczenie.

Innowacyjna tomografia stożkowa Kodak CS 8100SC 3D – jedno badanie do uzyskania dokładnego obrazu

W naszym gabinecie oferujemy nowoczesną tomografię stożkową Kodak CS 8100SC 3D, która umożliwia uzyskanie setek obrazów w jednym badaniu. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu specjalnego sprzętu rentgenowskiego, który obraca się wokół pacjenta, emitując wiązkę promieni rentgenowskich w kształcie stożka. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie cyfrowych obrazów radiograficznych w trzech wymiarach, składających się z od 150 do 599 różnych zdjęć. Tomografia CBCT jest nowoczesną technologią obrazowania, która pozwala na uzyskanie szczegółowego widoku wewnętrznej struktury jamy ustnej, dzięki czemu stomatolog może dokładnie zdiagnozować choroby zębów, aby następnie zaplanować odpowiednie leczenie.

Czas potrzebny na skanowanie wynosi od 5 do 40 sekund. Tomografia szczęki lub zębów wykonywana tą metodą generuje wiele obrazów, które pozwalają na precyzyjne odwzorowanie trójwymiarowego obszaru zainteresowania. W przypadku tradycyjnej serii rentgenowskiej (18-20 mniejszych klisz, które obejmują wszystkie zęby), zebrane informacje są wciąż ograniczone przez płaski obraz 2D i dlatego na zdjęciach występują pewne zniekształcenia. Jednak w przypadku skanowania za pomocą CBCT informacje są zapisywane w formie cyfrowej i pozwalają na utworzenie wielu obrazów, w zależności od tego, co chcemy zbadać. CBCT to niższa dawka promieniowania, aniżeli klasyczna tomografia.

Ekspozycja na promieniowanie różni się w zależności od producenta urządzeń CBCT, a wynika to głównie z dwóch czynników. Po pierwsze, w przeciwieństwie do konwencjonalnych aparatów rentgenowskich stosowanych w stomatologii, maszyny CBCT posiadają dodatkowe ustawienia, które pozwalają na poprawę jakości i rozmiaru uzyskiwanego obrazu. Im większa szczegółowość lub wymagana jakość obrazu, tym większa jest ekspozycja na promieniowanie. Po drugie, w zależności od ustawień, skanowanie CBCT emituje mniej lub więcej promieniowania. Przy większej liczbie struktur anatomicznych, które trzeba uwzględnić na obrazie, skan staje się większy, a tym samym dawka promieniowania może być mocniejsza. Jednakże w porównaniu do tomografii komputerowej, dawka promieniowania emitowana przez skanowanie CBCT jest zwykle mniejsza. Lekarz powinien ocenić potrzeby każdego pacjenta, a operator powinien zadbać o to, aby dawka promieniowania była jak najniższa, jednocześnie uzyskując niezbędne informacje.

 

Tomografia komputerowa w leczeniu stomatologicznym

Tomografia stomatologiczna z wykorzystaniem technologii CBCT wykorzystywana jest w wielu sytuacjach. Główne zastosowania CBCT w stomatologii to przede wszystkim:

  • planowanie implantów zębowych – CBCT pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz kości i tkanek miękkich, co ułatwia planowanie oraz późniejsze przeprowadzenie procedury implantacji zębowej,
  • endodoncja – tomografia zębów komputerowa umożliwia dokładne zlokalizowanie kanałów zębowych oraz miejsca infekcji, co ułatwia późniejsze przeprowadzenie leczenia kanałowego zębów,
  • ortodoncja – CBCT daje możliwość dokładnego zbadania pozycji zębów i kości, co jest niezbędne do szczegółowego zaplanowania całego leczenia ortodontycznego,
  • chirurgia szczękowa – technologia CBCT umożliwia dokładne zbadanie struktury kości i tkanek w obrębie zębów, dzięki czemu prowadzenie procedur chirurgicznych w jamie ustnej staje się o wiele prostsze,
  • diagnostyka chorób zębów – CBCT to badanie bardzo dokładne, dzięki któremu możliwe jest rozpoznanie wielu chorób w obrębie zębów, kości oraz tkanek miękkich, co z kolei przekłada się na możliwość jeszcze bardziej szczegółowego planowania leczenia.

Po co stosuje się tomografię komputerową w czasie leczenia stomatologicznego? CBCT jest bardzo użyteczną techniką obrazowania medycznego w stomatologii, która umożliwia dokładne badanie jamy ustnej i przeprowadzenie skomplikowanych procedur ułatwiających późniejszy proces leczenia. Tomografia zębów z wykorzystaniem CBCT przebiega sprawnie i daje bardzo dokładny obraz, dzięki któremu późniejsze efekty leczenia są dla pacjenta w pełni satysfakcjonujące.

Przygotowanie do badania

Komputerowa tomografia szczęki, zębów czy okolic z wykorzystaniem aparatu stożkowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Bezpośrednio przed badaniem:

  • zdejmij biżuterię, okulary i inne metalowe przedmioty,
  • nie żuj gumy,
  • poinformuj lekarza o ewentualnych chorobach lub przyjmowanych lekach,
  • kobiety powinny poinformować stomatologa o ewentualnej ciąży lub jej podejrzeniu,
  • załóż specjalną odzież ochronną.

Przeciwwskazania do badania CBCT

Wśród głównych przeciwwskazań do badania należy wymienić:

  • ciążę – badanie nie jest zalecane dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze,
  • wiek – badanie CBCT nie jest zalecane dla dzieci poniżej 6 roku życia,
  • nadwrażliwość na promieniowanie,
  • niemożność utrzymania bezruchu – pacjenci, którzy nie są w stanie utrzymać bezruchu przez kilka sekund, nie powinni poddawać się badaniu CBCT.

Różne zastosowania CBCT w stomatologii

Dodatkowe informacje ze skanowania CBCT mogą mieć znaczenie w niektórych sytuacjach klinicznych i pamiętaj, że leczenie może być ograniczone, gdy lekarz leczy coś o czym nie wie. Oto kilka przykładów wykorzystania CBCT do różnych zastosowań stomatologicznych:

Ortodoncja

Kiedy zęby są prostowane ortodontycznie (“ortho” – prostować, “dont” – ząb), muszą być przesuwane w kości, która zakotwicza je w szczęce. Ortodonta – dentysta, który specjalizuje się we wzroście i rozwoju, oraz ruchach zębów – musi wiedzieć, gdzie, kiedy i jak je przesuwać. Dlatego ważne jest, aby mieć dokładne informacje na temat położenia szczęk i zębów w stosunku do szkieletu twarzy oraz ich etapu wzrostu i rozwoju. CBCT dostarcza te informacje w 3D, informując ortodontę, gdzie i jak zęby mogą być przemieszczane efektywnie i bezpiecznie, aby wyrównać zgryz.

Implanty stomatologiczne

Zastąpienie brakującego zęba implantem dentystycznym polega na wprowadzeniu zamiennika korzenia do kości. Większość implantów stomatologicznych to małe tytanowe cylindry o kształcie śrub, które pełnią rolę sztucznych korzeni zębów. Skany CBCT pozwalają na dokładną lokalizację i wizualizację istotnych struktur, takich jak kanały nerwowe, zatoki i dokładne umiejscowienie zębów w szczękach, co ma kluczowe znaczenie w planowaniu leczenia. CBCT zwiększa skuteczność implantacji, umożliwiając precyzyjne określenie miejsca umieszczenia implantów, a także dokładne zobrazowanie, jak wygląda ten obszar. CBCT umożliwia tworzenie chirurgicznych prowadnic( szablonów) dla chirurga stomatologicznego w celu umieszczenia implantów w prawidłowej pozycji w kości szczęki czy żuchwy.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia szczękowa ortognatyczna – skany CBCT są również niezwykle pomocne, zarówno przy ortodontycznym przesuwaniu zębów, jak i ortognatycznych operacjach szczęk (“ortho” – prostowanie; “gnathos” – szczęka) mogą być niezbędne do leczenia poważnych wad zgryzu, oraz w przypadku innych chorób szczęk, które najlepiej ocenia się w 3-D. Choroba stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) – skany CBCT mogą dostarczać trójwymiarowe informacje do diagnozowania i leczenia bólu twarzoczaszki dzięki wizualizacji TMJ (stawów skroniowo-żuchwowych), zębów, zatok i dróg oddechowych (tchawicy) w jednym skanie. Skany CBCT dają unikalny wgląd w patologię (chorobę) stawów szczękowo-żuchwowych i związanych z nimi struktur podczas ruchów żuchwy. Zęby zatrzymane- są to zęby , które są uwięzione pod linią dziąseł, niezdolne do prawidłowego wzrostu, ponieważ naciskają na sąsiednie zęby lub inne struktury, które blokują im drogę, i są stosunkowo częstym zjawiskiem. CBCT dostarcza kluczowych informacji o zębach zatrzymanych i ich związku z sąsiednimi zębami, kanałami nerwowymi i zatokami.

Leczenie kanałowe

Podczas leczenia kanałowegoendodonta (specjalista od leczenia kanałów korzeniowych) musi usunąć wewnętrzną tkankę zęba – miazgę , która została zainfekowana, a następnie zastąpić ją sterylnym materiałem wypełniającym. Niektóre maszyny CBCT o wysokiej rozdzielczości takie jak tomograf którym dysponują lekarze gabinetu Fabdent pozwalają na wgląd do środka kanałów w 3-D, ujawniając ich dokładny kształt i odgałęzienia, a także precyzyjnie określając, gdzie znajduje się ognisko infekcji.

Bezdech senny

Obrazowanie dróg oddechowych, nosa, ust i tchawicy okazuje się również przydatne w diagnostyce i leczeniu bezdechu sennego – niebezpiecznego stanu, w którym język i inne tkanki miękkie z tyłu z ust blokują tchawicę podczas snu.

Tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową CBCT w stomatologii – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Dentystyczny tomograf komputerowy (CBCT) wykorzystujący wiązkę stożkową jest specjalnym urządzeniem rentgenowskim, które stosuje się w przypadku, gdy standardowe prześwietlenia zębów lub twarzy nie dają wystarczających informacji. Lekarz dentysta może wykorzystać tę technologię do tworzenia trójwymiarowych obrazów zębów, tkanek miękkich, ścieżek nerwowych i kości w jednym badaniu. Procedura ta nie wymaga specjalnego przygotowania.

Czym jest dentystyczny tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową?

Tomografia komputerowa z wykorzystaniem wiązki stożkowej (CBCT) jest specjalnym rodzajem sprzętu rentgenowskiego, który jest używany, gdy standardowe prześwietlenia zębów lub twarzy nie są wystarczające. CBCT wykorzystuje specjalną technologię do generowania trójwymiarowych obrazów struktur dentystycznych, tkanek miękkich, kanałów nerwowych i kości w obszarze czaszkowo-twarzowym za pomocą jednego skanu. Obrazy te pozwalają na bardziej precyzyjne planowanie leczenia.

Specjalny rodzaj tomografu komputerowego wykorzystujący wiązkę stożkową CBCT, stosowany w stomatologii, różni się od konwencjonalnej tomografii komputerowej TK. Niemniej jednak generuje podobne trójwymiarowe obrazy struktur dentystycznych i tkanek miękkich. CBCT polega na przesuwaniu wiązki promieniowania rentgenowskiego w kształcie stożka wokół pacjenta, pozwalając na pozyskanie wielu obrazów, zwanych skanami, które mogą być rekonstruowane w trójwymiarowe obrazy. Tomografia zębów Warszawa, oparta na CBCT, umożliwia precyzyjne planowanie leczenia dzięki szczegółowym obrazom kości i struktur twarzy.

Tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową CBCT nie jest tym samym, co konwencjonalny tomograf komputerowy TK. Jednak dentystyczny tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową może być wykorzystany do generowania obrazów podobnych do tych, które powstają w wyniku konwencjonalnego obrazowania TK. W przypadku TK z wiązką stożkową wiązka promieniowania rentgenowskiego w kształcie stożka jest przesuwana wokół pacjenta w celu pozyskania dużej liczby obrazów, zwanych również skanami. TK i TK z wiązką stożkową dają obrazy o wysokiej jakości. Tomograf komputerowy zębów warszawa wykorzystujący wiązkę stożkową został opracowany jako sposób generowania podobnych obrazów, ale za pomocą dużo mniejszej i tańszej maszyny, którą można umieścić w warunkach ambulatoryjnych.Tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową dostarcza szczegółowych obrazów kości i jest wykorzystywany do oceny chorób szczęki i żuchwy, uzębienia, struktur kostnych twarzy, jamy nosowej i zatok. Nie zapewnia pełnej informacji diagnostycznej dostępnej w konwencjonalnej tomografii komputerowej, w szczególności w ocenie struktur tkanek miękkich, takich jak mięśnie, węzły chłonne, gruczoły i nerwy. TK z wiązką stożkową ma jednak tę zaletę, że wymaga mniejszej ekspozycji na promieniowanie niż konwencjonalny TK.

Zastosowanie CBCT

Tomografia komputerowa stożkowa w stomatologii znajduje powszechne zastosowanie w planowaniu leczenia ortodontycznego. Jej wszechstronność sprawia, że jest nieoceniona również w przypadku bardziej skomplikowanych problemów, takich jak:

  • planowanie leczenia chirurgicznego zatrzymanych zębów.
  • diagnozowanie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ).
  • dokładne umieszczenie implantów dentystycznych.
  • ocena szczęk, zatok, kanałów nerwowych i jamy nosowej.
  • wykrywanie, mierzenie i leczenie nowotworów szczęk.
  • określenie struktury kości i orientacji zębów.
  • lokalizowanie źródła bólu lub patologii.
  • analiza cefalometryczna.
  • operacja rekonstrukcyjna.

Jak powinienem się przygotować do badania CBCT?

Badanie tomografem komputerowym wykorzystującym wiązkę stożkową nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem możesz zostać poproszony o usunięcie wszystkiego, co może przeszkadzać w obrazowaniu, w tym przedmiotów metalowych, takich jak biżuteria, okulary, spinki do włosów i aparaty słuchowe. Chociaż może być konieczne usunięcie ruchomych protez zębowych, zaleca się zabranie ich na badanie, ponieważ dentysta lub chirurg stomatolog może również chcieć je obejrzeć. Kobiety powinny zawsze informować swojego dentystę lub chirurga, jeśli istnieje możliwość, że są w ciąży.

Jak przebiega badanie?

Podczas badania tomografem komputerowym wykorzystującym wiązkę stożkową, ramię C lub suwnica obraca się wokół głowy pacjenta o pełny zakres 360 stopni, przechwytując wiele obrazów pod różnymi kątami. Następnie te obrazy są rekonstruowane w celu utworzenia pojedynczego obrazu 3D. Źródło promieniowania rentgenowskiego i detektor są zamontowane po przeciwnych stronach obracającego się ramienia C lub suwnicy i obracają się symultanicznie. Podczas pojedynczego obrotu detektor może wygenerować od 150 do 200 obrazów dwuwymiarowych o wysokiej rozdzielczości (2D), które są następnie łączone cyfrowo, tworząc obraz trójwymiarowy. Ten obraz może dostarczyć cenne informacje dentyście lub chirurgowi szczękowemu o jamie ustnej i twarzoczaszce pacjenta.

Jak przebiega procedura?

Twój dentysta lub chirurg szczękowy ustawi cię tak, aby obszar zainteresowania znajdował się w centrum wiązki. Zostaniesz poproszony o pozostanie nieruchomo, podczas gdy źródło promieniowania rentgenowskiego i detektor będą obracać się wokół ciebie, o 360 stopni lub mniej. Zwykle może to zająć od 20 do 40 sekund w celu uzyskania pełnej objętości, zwanej również pełnym prześwietleniem jamy ustnej, w którym obrazuje się całą jamę ustną i struktury dentystyczne, i mniej niż 10 sekund dla skanowania wybranego obszaru, które koncentruje się na określonym obszarze szczęki lub żuchwy.

Czego można się spodziewać po zabiegu?

Badanie tomograficzne nie powoduje bólu, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnych aktywności.

Kto zajmuje się interpretacją wyników?

Po przeprowadzeniu badania tomograficznego zdjęcia zostaną przeanalizowane przez dentystę, chirurga szczękowego lub radiologa. Wyniki mogą zostać omówione bezpośrednio z pacjentem lub przekazane lekarzowi prowadzącemu.

Zalety ze stosowania CBCT

Skupiona wiązka promieniowania rentgenowskiego zmniejsza promieniowanie rozproszone, co prowadzi do uzyskania lepszej jakości obrazów. Podczas jednego skanowania uzyskuje się wiele różnych widoków i kątów, co pozwala na dokładniejszą ocenę. Skanery TK z wiązką stożkową dostarczają większej ilości informacji niż tradycyjne rentgeny stomatologiczne, co umożliwia bardziej precyzyjne planowanie leczenia. Badanie TK jest bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo dokładne. Stosowane w tomografii i RTG promieniowanie rentgenowskie nie powinno wywoływać bezpośrednich skutków ubocznych.

Dzięki naszej lokalizacji oraz profesjonalnemu sprzętowi wykonujemy tomografię i RTG zębów nie tylko dla pacjentów z Bemowa, ale też z lokalizacji Ursus, Wola, Bielany, Żoliborz, Stare Babice.

    Autor: Dr Sławomir Kwieciński – Absolwent wydziału stomatologicznego Akademii Medycznej w Warszawie i Członek Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) oraz Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego (ESE).

    Tomografia komputerowa – Cena

    Cyfrowe zdjęcie zębowe punktowe50 zł
    Pantomogram Warszawa Bemowo120 zł
    Cefalometria Warszawa Bemowo120 zł
    Pantomogram + Cefalometria220 zł
    Tomografia CBCT:
    Tomografia wycinka łuku150 zł
    Tomografia szczęki lub żuchwy220 zł
    Tomografia całości uzębienia (szczęka i żuchwa)350 zł
    error: Treść jest chroniona!!
    Call Now Button