Co to jest leczenie kanałowe

Co to jest leczenie kanałowe

 

Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne) jest konieczne, gdy długo nieleczona próchnica doprowadzi do zapalenia miazgi zęba. Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna endodoncja, możliwe jest leczenie kanałowe zębów wcześniej skazanych na usunięcie.

 

Czym jest leczenie kanałowe?

Endodoncja pochodzi od dwóch greckich słów – „endo-wewnątrz” oraz „odont-ząb”. Aby dokładnie zrozumieć, na czym polega leczenie kanałowe, warto wcześniej poznać odrobinę anatomii zęba.

W środku zęba, bezpośrednio pod szkliwem, znajduje się twarda warstwa zębiny. Z kolei pod zębiną są: komora miazgi i kanały wypełnione bogato unerwioną i unaczynioną miazgą (naczynia krwionośne i tkanka łączna). Najczęściej to część koronowa miazgi zęba ulega zakażeniu przez bakterie pochodzące z ubytku próchnicowego. Stan zapalny miazgi może powodować uciążliwy ból.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na dokładnym opracowaniu i oczyszczeniu kanałów z zainfekowanej miazgi za pomocą specjalistycznych narzędzi. Po oczyszczeniu i opracowaniu kanały wypełniane są płynną gutaperką. Wszystko po to, aby uchronić ząb przed usunięciem i tym samym znacząco przedłużyć jego żywotność.

 

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest konieczne w momencie, gdy miazga zębowa, czyli nerw i naczynia krwionośne we wnętrzu zęba, znajdują się w stanie zapalenia nieodwracalnego. Najczęściej do stanu zapalnego dochodzi na skutek nieleczonej próchnicy. Leczenie kanałowe jest również alternatywą dla usunięcia zęba w takich przypadkach, jak: pęknięcia lub złamania, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, rozwój bakterii beztlenowych czy zaawansowane zapalenie tkanek otaczających korzenie zęba (tkanki okołowierzchołkowe). Zabiegi endodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Jakie są objawy chorób miazgi zęba?

  • tępy lub ostry ból zęba;
  • długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno;
  • nasilający się ból zęba przy dotyku;
  • przebarwienia zęba;
  • powiększenie
  • bolesność tkanek otaczających zęba.

Czasami zdarza się, że wyżej wymienione objawy nie ustępują, a o toczącym się procesie chorobowym miazgi zęba pacjent dowiaduje się na podstawie badania stomatologicznego i zdjęcia RTG.

W jaki sposób leczenie kanałowe ratuje ząb?

 

Ekspert radzi

Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest całkowite usunięcie zainfekowanych tkanek z kanału korzeni i komory. Następnie kanały zębowe wypełnienia się odpowiednimi materiałami. Po wypełnieniu kanałów ząb zamyka się materiałem światłoutwardzalnym (plomba) lub odbudowuje protetycznie w celu przywrócenia zęba do pełnej sprawności – lek. Sławomir Kwieciński

Czy podczas leczenia kanałowego pacjent odczuwa ból?

Wbrew obawom wielu pacjentów, leczenie kanałowe wcale nie musi boleć. Zabieg przeprowadzany jest przy wykorzystaniu nowoczesnych technik leczenia i znieczulenia. Natomiast bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość, która będzie się utrzymywać przez kilka kolejnych dni. Dolegliwości bólowe można załagodzić, stosując ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

 

Czym grozi niepodjęcie leczenia kanałowego?

Każdy niepokojący ból zębów powinien być skonsultowany ze stomatologiem. Jest to dla nas ważne ostrzeżenie, dzięki któremu możemy w porę zareagować. Jeżeli pomimo bólu nie podejmiemy w odpowiednim czasie leczenia kanałowego, może to prowadzić do konieczności usunięcia zęba.Narażamy się wówczas na utratę zęba, który – po leczeniu kanałowym – mógłby posłużyć nam jeszcze wiele lat.

 

Jak przebiega leczenie kanałowe – etapy leczenia kanałowego

We współczesnej endodoncji wykorzystuje się najwyższej klasy mikroskop, który umożliwiawykonanie zabiegu już na jednej wizycie. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne jest rozłożenie leczenia na dwie lub więcej wizyt. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest znacznie bardziej precyzyjne. Mikroskop umożliwia pełny wgląd do komory i kanałów zębowych.

 

Poszczególne etapy leczenia kanałowego:

 

  1. Na podstawie zdjęcia RTG i badania lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby, kształt i położenie kanałów oraz podejmuje decyzje co do wyboru określonej metody działania. Leczenie kanałowe rozpoczyna się od usunięcia próchnicy. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego zakładany jest koferdam, który poprawia widoczność pola zabiegowego, odsuwa język, utrzymuje suchość w okolicy miejsca zabiegowego. Koferdam wpływa na poprawę bezpieczeństwa pacjenta i zwiększenie komfortu pracy lekarza.

2. Następnie lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu otwiera ząb i usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę. Na każdym etapie oczyszczania stosowany jest endometr elektryczny, który umożliwia precyzyjną ocenę długości kanałów. W czasie oczyszczania stosowane jest płukanie środkami chemicznymi, dzięki czemu wypłukiwane są resztki substancji z kanałów.

3. Po oczyszczeniu i wysuszeniu kanałów endodonta przechodzi do ich wypełnienia specjalnymi preparatami, które mają za zadanie dokładnie je uszczelnić i zapobiec rozwojowi bakterii. W naszym gabinecie stosowany jest system wypełniania kanałów rozgrzaną gutaperką. Gutaperka dokładnie wypełnia kanał wraz z jego bocznymi odgałęzieniami. Po wypełnieniu zęba zakładany jest opatrunek aż do czasu jego ostatecznej odbudowy.

Aby przywrócić pełną sprawność zęba, po zakończeniu leczenia kanałowego, musi on zostać odbudowany materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną.

Dla sprawdzenia efektów wykonuje się drugie zdjęcie rentgenowskiego leczonego zęba.

Postępowanie po leczeniu kanałowym

endodonta warszawa

 

Ekspert radzi

Po zabiegu nie powinno się jeść ani przeżuwać twardych rzeczy, aż do momentu, kiedy korona zęba będzie odbudowana. Ząb, który nie został odbudowany jest podatny na uszkodzenia, dlatego odbudowę zęba należy wykonać możliwie jak najszybciej. Ponadto leczony kanałowo ząb wymaga takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby – codzienne szczotkowanie, nitkowanie, regularne przeglądy i profesjonalne czyszczenie – lek. dent Stanislava Kaydanovich

 

 

Ile wytrzymują zęby leczone kanałowo?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik leczenia kanałowego większość leczonych zębów przetrwa tak długo jak zęby naturalne. Zdarzają się jednak przypadki, że leczony kanałowo ząb, nie goi się lub ból nie ustępuje. Wówczas konieczna jest rewizja leczenia, czyli powtórne leczenie kanałowe, co może uratować ząb.

 

Kiedy ząb leczony kanałowo wymaga podjęcia powtórnego leczenia (powtórne leczenie kanałowe re-endo)?

Powtórne leczenie endodontyczne, czyli re-endo, jest najczęściej następstwem nowego urazu, głębokiej próchnicy, nieszczelnego wypełnienia lub nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia pierwotnego. Powtórne leczenie kanałowe polega na usunięciu materiału, którym wypełnione są kanały, zlokalizowaniu nieprawidłowości i ponownym wypełnieniu.

 

Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?

Zdecydowana większość zębów może być leczona kanałowo. Jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy ząb nie może zostać uratowany ze względu na brak dostępu do kanałów, zanik kości wokół korzenia czy pęknięcia korzenia. W takich sytuacjach lekarz może podjąć decyzję o usunięciu zęba. Duży postęp technologiczny, stosowanie nowoczesnych mikroskopów i specjalistycznego sprzętu daje obecnie możliwość ratowania zębów, które jeszcze niedawno zostałyby skazane na usunięcie.

W nowoczesnej endodoncji stosuje się mikroskop – jaką rolę pełni?

Dzięki mikroskopowi wykorzystywanemu w leczeniu kanałowym możliwe jest powiększenie obrazu endodontycznego pola zabiegowego, co w znacznym stopniu ułatwia pracę lekarza. Mikroskop jest szczególnie przydatny w poszukiwaniu ujść kanałów dodatkowych oraz do lokalizacji i usuwania złamanych narzędzi w kanałach.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem leczenia kanałowego

W bardziej skomplikowanych przypadkach ( zamknięcie perforacji, usunięcie złamanego narzędzia, udrożnienie zobliterowanego kanału ), które wymagają odbycia więcej niż dwóch wizyt, podane ceny mogą być wyższe. Aby zapoznać się z pełnym zakresem cen, zapraszamy do odwiedzenia sekcji z naszym cennikiem leczenia kanałowego.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego gabinetu stomatologicznego Fabdent w Warszawie i umówienia się na konsultację z lekarzem specjalizującym się w leczeniu endodontycznym. Gwarantujemy usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie.

Cennik zabiegów endodoncji – leczenia kanałowego pod mikroskopem

Konsultacja endodontyczna (wizyta 15 min)250 zł
Konsultacja endodontyczna z rewizją kliniczną pod mikroskopem bez kontynuacji leczenia kanałowego i opatrunek300 zł
Dewitalizacja „ zatrucie” zęba150 zł
Ekstyrpacja miazgi200 zł
Opatrunek do kanału100 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym po leczeniu kanałowym
450-650 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym z wykorzystaniem włókna szklanego
900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego
+150 zł
Pierwotne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy900 zł
Ząb dwukanałowy1000 zł
Ząb trzykanałowy1100 zł
Ząb czterokanałowy1200 zł
Powtórne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy1000 zł
Ząb dwukanałowy1200 zł
Ząb trzykanałowy1400 zł
Ząb czterokanałowy1600 zł
Szczególne przypadki leczenia pod mikroskopem
Zamknięcie perforacji300 zł 450
Udrożnienie zobliterowanego kanału300 zł 450
Odnalezienie dodatkowego kanału300 zł 450
Usunięcie wkładu koronowo - korzeniowego
*W przypadku wkładów złożonych cena ustalana indywidualnie*
400 zł 550
Usunięcie zębiniaka200 zł 300
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału300 - 450zł
Laserowa dezynfekcja kanałów50 - 200 zł
*¹ – Cena zabiegu przy kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*² – Cena zabiegu bez kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button