Zamknięcie perforacji endodontycznej

Zamknięcie perforacji endodontycznej

Każdy etap leczenia kanałowego wymaga od stomatologa precyzji oraz użycia odpowiednich narzędzi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w endodoncji – podobnie jak w każdej innej dziedzinie stomatologii – lekarz może napotkać pewne problemy, które wpływają na rokowania zabiegu. Trudności te określa się jako powikłania leczenia endodontycznego. Do jednych z takich powikłań zaliczają się perforacje.

Perforacja dna komory zęba – czym jest?

Perforacja dna komory zęba to przypadkowo wykonane połączenie między komorą zęba a tkankami otaczającymi ząb. Do takiego powikłania dochodzi najczęściej w wyniku poszukiwania ujść kanałów, które są niedrożne lub mocno zakrzywione, przy opracowywaniu korzenia pod wkład, usuwaniu obliteracji lub podczas usuwania złamanego narzędzia z kanału. Perforacja często jest skutkiem opracowywania kanału bez użycia powiększenia (np. mikroskopu).

Po czym rozpoznać, że doszło do perforacji?

 

Ekspert radzi

Pierwszym sygnałem wskazującym, że doszło do perforacji, jest obfite krwawienie połączone z ostrym bólem. O perforacji dna komory zęba może świadczyć również smak w ustach środków odkażających podczas płukania kanałów czy widoczne na zdjęciu RTG złe ustawienie narzędzia endodontycznego – lek. Sławomir Kwieciński

Jak wygląda postępowanie w przypadku perforacji dna komory zęba?

 

W przypadku, gdy perforacja jest mała (do 2 mm), możliwe jest zamknięcie jej przy użyciu preparatu. Przeprowadzenie takiego zabiegu wymaga dużej precyzji oraz pracy pod mikroskopem endodontycznym. Wykorzystanie preparatu do leczenia perforacji powoduje utworzenie nowej warstwy cementu.

Jeżeli perforacja jest większa, a powierzchnia dna komory znacznie zniszczona, wskazany jest zabieg hemisekcji, który polega na częściowym usunięciu zęba. Innym słowy hemisekcja sprowadza się do odseparowania oraz usunięcia chorej części zęba od zdrowej, a następnie wykonaniu odpowiedniej odbudowy protetycznej. Bardzo rozległe perforacje w miejscach niedostępnych najczęściej są wskazaniem do usunięcia zęba.

Perforacja korzenia – na czym polega?

W tym przypadku postępowanie uzależnione jest od miejsca perforacji. Jeżeli perforacja znajduje się powyżej połowy długości kanału, ubytki te mogą zostać zaopatrzone preparatem , a pozostała część kanału wypełniona gutaperką. Natomiast w momencie, kiedy perforacja znajduje się poniżej połowy długości korzenia, a jej światło jest niewidoczne w mikroskopie stomatologicznym, zaleca się wykonać resekcję chirurgiczną. W przypadku zębów wielokorzeniowych można wykonać zabieg radektomii, który polega na usunięciu lub odcięciu korzenia objętego chorobą. Radektomia jest w niektórych sytuacjach jedyną deską ratunku dla zębów, które mogłyby się wydawać nie do uratowania.

 

Efekty zabiegu

 

Ekspert radzi

Im wcześniej perforacja zostanie wykryta, tym większe są szanse na uratowanie zęba. Rokowania zabiegu zależą w dużej mierze od rozmiaru i położeniu perforacji, położenia leczonego zęba oraz czasu, który upłynął od momentu jej powstania. Ponieważ zamykanie perforacji to trudny technicznie zabieg, należy go powierzyć dentyście specjalizującemu się w leczeniu endodontycznym, który posiada nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale i narzędzia – lek. Sławomir Kwieciński

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące zamykania perforacji endodontycznej

Jaką rolę odgrywa mikroskop stomatologiczny w leczeniu perforacji?

Zastosowanie mikroskopu endodontycznego wpływa na zwiększenie odsetka uratowanych zębów z perforacjami. Praca w powiększeniu pozwala dokładnie zlokalizować perforacje, określić jej wielkość i szczelnie zamknąć. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że pomimo wykorzystania nowoczesnych metod i narzędzi, nie wszystkie zęby da się uratować.

 

Czy zastosowanie preparatu  pozwoli uniknąć ekstrakcji zęba?

Zastosowanie preparatu przynosi bardzo dobre efekty wśród dużej liczby pacjentów. Jednak dodatkowe czynniki, takie jak wielkość, położenie perforacji oraz czas od jej powstania, ostatecznie decydują o powodzeniu leczenia.

 

Cennik zabiegów endodoncji – leczenia kanałowego pod mikroskopem

Konsultacja endodontyczna (wizyta 15 min)250 zł
Konsultacja endodontyczna z rewizją kliniczną pod mikroskopem bez kontynuacji leczenia kanałowego i opatrunek300 zł
Opatrunek do kanału100 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym po leczeniu kanałowym
450-650 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym z wykorzystaniem włókna szklanego
900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego
+150 zł
Powtórne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy1000 zł
Ząb dwukanałowy1200 zł
Ząb trzykanałowy1400 zł
Ząb czterokanałowy1600 zł
Szczególne przypadki leczenia pod mikroskopem
Zamknięcie perforacji300 zł 450
Udrożnienie zobliterowanego kanału300 zł 450
Odnalezienie dodatkowego kanału300 zł 450
Usunięcie wkładu koronowo - korzeniowego
*W przypadku wkładów złożonych cena ustalana indywidualnie*
400 zł 550
Usunięcie zębiniaka200 zł 300
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału300 - 450zł
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button