Powtórne leczenie kanałowe

Powtórne leczenie kanałowe

Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego w zabiegu typu endodoncja znacznie zwiększa skuteczność leczenia kanałowego i powoduje, że leczony ząb może przetrwać nawet tak długo jak zęby naturalne. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pomimo leczenia kanałowego, proces chorobowy postępuje lub pojawiają się powikłania. Wówczas to powtórne leczenie kanałowe (re-endo) jest szansą na uratowanie takiego zęba.

Co to jest re-endo?

Re-endo to nic innego jak powtórne leczenie kanałowe zęba, który już raz był leczony kanałowo. Ponieważ, z reguły powtórne leczenie endodontyczne jest trudniejsze niż pierwsze, ważne jest, aby wybrać stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu endodontycznym. Endodonta, który posiada duże doświadczenie w skomplikowanych procedurach leczenia, a przy tym korzysta z zaawansowanych technik i przyrządów (np. mikroskopu), jest w stanie wyleczyć zęby z wąskimi i nietypowo położonymi kanałami.

Wskazania do powtórnego leczenia kanałowego

W czasie leczenia kanałowego, jak i w przypadku każdego innego zabiegu, mogą pojawić się komplikacje. Przyczyn niepowodzenia leczenia kanałowego może być wiele:

●wąskie lub zakrzywione kanały, które nie były wyleczone podczas pierwotnego zabiegu;

●dodatkowe kanały, które nie zostały pierwotnie znalezione;

●złamane lub nieusunięte narzędzia endodontyczne;

●perforacje komory lub korzenia zęba.

Zdarza się również, że problem występuje w przypadku zębów leczonych prawidłowo na skutek:

●próchnicy odsłaniającej wyleczone kanały, która powoduje infekcję bakteryjną;

●pęknięcia lub złamania korony przeleczonego zęba;

●przeniesienia zakażenia od korzenia sąsiedniego zęba lub zębów.

Ponowne leczenie kanałowe – przeciwwskazania do zabiegu

 

Ekspert radzi

W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia u pacjenta powtórnego leczenia kanałowego jest brak możliwości prawidłowego opracowania i wypełnienia kanałów. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie ekstrakcji zęba – lek. Aleksandra Kadłubowska

Przygotowanie do zabiegu ponownego leczenia kanałowego

W przypadkach, w których wskazane jest re-endo, należy dokładnie rozważyć przyczynę niepowodzenia pierwotnego leczenia kanałowego. Najczęściej jest to nieprawidłowe lub niecałkowite wypełnienie kanałów. W tym celu przeprowadza się badanie RTG lub wykonuje stożkową tomografię cyfrową (CBCT). Dzięki tym badaniom możliwe jest zrozumienie przyczyny niepowodzenia, skorygowanie błędów i opracowanie planu leczenia. Powtórne leczenie kanałowe ułatwią również narzędzia ultradźwiękowe oraz nowej generacji mikroskop endodontyczny.

Jak przebiega powtórne leczenie kanałowe?

Jeśli ząb został zakwalifikowany do powtórnego leczenia endodontycznego, lekarz rozpoczyna leczenie. Re-endo jest dla lekarza zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym niż leczenie pierwotne.

 

Krok 1:

Na początku lekarz ponownie otwiera ząb, aby uzyskać dostęp do wypełnionych kanałów i usuwa materiały wykorzystane do jego odbudowy z poprzedniego leczenia kanałowego (wkłady korzeniowe, wypełnienia protetyczne).

Krok 2:

Po wyjęciu z kanałów starego materiału stomatolog przy użyciu mikroskopu dokładnie oczyszcza i ponownie opracowuje wszystkie kanały, bazując na wcześniej wykonanej diagnostyce. Niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w re-endo jest mikroskop stomatologiczny, który minimalizuje ryzyko nieodnalezienia dodatkowych kanałów, które wcześniej mogły zostać niezauważone.

Krok 3:

Po dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu kanałów dentysta ponownie wypełnia je płynną gutaperkąoraz zakłada wypełnienie czasowe do korony zęba.

Krok 4:

Zazwyczaj na kolejnej wizycie ząb odbudowuje się protetycznie lub przy użyciu kompozytu w celu przywrócenia jego pełnej sprawności.

Zalecenia po zabiegu re-endo

Po zabiegu pacjent zostanie szczegółowo poinformowany o zaleceniach. Po upływie około trzech miesięcy od ponownego leczenia zaleca jest przeprowadzić kontrolę radiologiczną.

Efekty zabiegu

Największą zaletą prawidłowo przeprowadzonego powtórnego leczenia kanałowego jest ustąpienie dolegliwości bólowych bezpośrednio po zabiegu. Trwałość wypełnienia po ponownym leczeniu starcza na lata użytkowania.

Możliwe powikłania po zabiegu

Bezpośrednio po powtórnym leczeniu kanałowym może towarzyszyć pacjentowi uczucie dyskomfortu lub obrzęk. Czasami dochodzi też do zakażenia i zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co jest spowodowane złą higieną jamy ustnej. Zakażenie w konsekwencji może prowadzić do ekstrakcji zęba, dlatego bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące powtórnego leczenia kanałowego

 

Czy powtórne leczenie kanałowe jest najlepszym rozwiązaniem?

 

Ekspert radzi

Ząb leczony kanałowo może funkcjonować jeszcze przez wiele lat, a w niektórych przypadkach nawet przez całe życie. Jeżeli tylko leczenie kanałowe jest możliwe do wykonania, to z pewnością jest to najlepsza metoda ratowania zębów, które jeszcze kilka lat temu kwalifikowałyby się do usunięcia – lek. Aleksandra Kadłubowska

 

Jakie są alternatywy dla powtórnego leczenia kanałowego?

W niektórych przypadkach alternatywą dla re-endo może być resekcja chirurgiczna, która polega na usunięciu przywierzchołkowej części korzenia. Jeszcze inną alternatywą jest całkowite usunięcie zęba. Ze względów estetycznych usunięty ząb powinien zostać zastąpiony implantem zębowym, mostem lub ruchomą protezą.

 

Ile kosztuje powtórne leczenie kanałowe?

Powtórne leczenie kanałowe wymaga więcej czasu oraz jest bardziej skomplikowane niż leczenie pierwotne, co wiąże się z większymi kosztami. Całkowity koszt re-endo uzależniony jest od stopnia trudności zabiegu oraz liczby kanałów. O orientacyjnych kosztach zabiegu nasi pacjenci zawsze są informowani przed rozpoczęciem leczenia.

Cennik zabiegów endodoncji – leczenia kanałowego pod mikroskopem

Konsultacja endodontyczna (wizyta 15 min)250 zł
Konsultacja endodontyczna z rewizją kliniczną pod mikroskopem bez kontynuacji leczenia kanałowego i opatrunek300 zł
Dewitalizacja „ zatrucie” zęba150 zł
Ekstyrpacja miazgi200 zł
Opatrunek do kanału100 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym po leczeniu kanałowym
450-650 zł
Odbudowa zęba kompozytem wysokoestetycznym z wykorzystaniem włókna szklanego
900 zł
Użycie każdego kolejnego włókna szklanego
+150 zł
Pierwotne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy1000 zł
Ząb dwukanałowy1100 zł
Ząb trzykanałowy1200 zł
Ząb czterokanałowy1300 zł
Powtórne leczenie kanałowe*
(w tym mikroskop, znieczulenie, koferdam, RVG, opracowanie, wypełnienie kanałów gorącą gutaperką)
Ząb jednokanałowy1200 zł
Ząb dwukanałowy1400 zł
Ząb trzykanałowy1600 zł
Ząb czterokanałowy1800 zł
Szczególne przypadki leczenia pod mikroskopem
Zamknięcie perforacji300 zł 450
Udrożnienie zobliterowanego kanału300 zł 450
Odnalezienie dodatkowego kanału300 zł 450
Usunięcie wkładu koronowo - korzeniowego
*W przypadku wkładów złożonych cena ustalana indywidualnie*
400 zł 550
Usunięcie zębiniaka200 zł 300
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału300 - 450zł
Laserowa dezynfekcja kanałów50 - 200 zł
*¹ – Cena zabiegu przy kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie
*² – Cena zabiegu bez kontynuacji leczenia kanałowego w naszym gabinecie
error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button