Resekcja Chirurgiczna

Resekcja chirurgiczna

W przypadku, gdy pierwotne leczenie endodontyczne nie przynosi pożądanych efektów, a ząb nie kwalifikuje się już do powtórnego leczenia kanałowego, wskazane jest przeprowadzenie resekcji chirurgicznej. Jest to również alternatywa dla usunięcia całego zęba. Zabieg ten w naszym gabinecie stomatologicznym Fabdent w Warszawiewykonuje zespół wykwalifikowanych i doświadczonych chirurgów.

Czym jest resekcja chirurgiczna?

Resekcja zęba to zabieg z zakresuchirurgii stomatologicznej, który polega na wycięciu korzenia zęba zawierającego nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. Dzięki odcięciu możliwe jest uzyskanie dostępu bezpośrednio do ogniska infekcji i jego wyeliminowanie, bez konieczności uszkodzenia zęba. Chirurgiczną resekcję wierzchołka korzenia wykonuje się w przypadkach, kiedy zmiany zapalne po prawidłowo przeprowadzonymleczeniu kanałowym nie goją się lub budowa anatomiczna zęba uniemożliwia dokładne oczyszczenie kanału. Zabieg jest bardzo skuteczny i najczęściej ratuje ząb przed usunięciem.

 

Wskazania do chirurgii endodontycznej

 

Ekspert radzi

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardzo skutecznym zabiegiem. Zdarzają się jednak sytuacje które wymagają przeprowadzenia resekcji chirurgicznej – lek. Sławomir Kwieciński

 

Wskazania do resekcji chirurgicznej:

 • nietypowa anatomiczna budowa zęba uniemożliwiająca dokładne oczyszczenie lub zamknięcie kanału np. znaczne zakrzywienie korzenia lub zwapnienie kanału;
 • zęby, na których wykonane jest uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej, a w okolicy wierzchołka korzenia zęba powstała zmiana zapalna, której nie da się leczyć w żaden inny sposób;
 • poziome złamanie korzenia z martwicą kości w okolicy wierzchołka;
 • złamane narzędzie kanałowe, niedrożność kanału, perforacja kanału korzeniowego;
 • duże ogniska zapalne nie poddające się leczeniu kanałowemu (np. ropnie okołowierzchołkowe, ziarniniak, torbiel);
 • błędy powstałe w wyniku wcześniejszego leczenia kanałowego.

Przeciwwskazania do resekcji chirurgicznej

Resekcji chirurgicznej nie zaleca się wykonywać w przypadku:

 • ostrych zmian zapalnych, których wielkość przekracza ⅓ przywierzchołkowej części korzenia;
 • zaniku kości otaczającej ząb;
 • złamania podłużnego zęba;
 • opryszczki wargi;
 • infekcji jamy ustnej i gardła;
 • zębów mlecznych.

Niektóre z przeciwwskazań toprzeciwwskazania względne. To znaczy, że zależą od aktualnego stanu choroby, a ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki.

Jak wygląda zabieg resekcji zęba?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Resekcja korzenia polega na nacięciu śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia, wycięciu okienka kostnego i odcięciu chorobowo zmienionego wierzchołka korzenia wraz z usunięciem zmian zapalnych. Następnie wykonuje się szczelne wypełnienie kanału korzeniowego odpowiednimi materiałami biokompatybilnymi. Po wypełnieniu ranę zaszywa się i pozostawia do wygojenia.

Postępowanie po zabiegu resekcji chirurgicznej

Ze względu na chirurgiczną interwencję, bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się: obrzęk, ból i zaczerwienienie. W takich przypadkach zaleca się stosować okłady z lodu i/lub ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Jeżeli objawy nie ustępują lub się nasilają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza stomatologa.

Efekty zabiegu resekcji zęba

Zazwyczaj jednak rana szybko się goi i już po upływie kilku dni po zabiegu jesteśmy całkiem zdrowi. Zabieg ten w zdecydowanej większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej siostrzanej kliniki Fabskin która zadba o Twój wygląd dopełniając piękny uśmiech zabiegami medycyny estetycznej

FabSkin
ul. Lazurowa 183/86
01-479 Warszawa

Call Now Button