Resekcja Chirurgiczna
KONTAKT
Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo
- Home
- /
- Usługi
- /
- Endodoncja – Leczenie Kanałowe
- /
- Resekcja Chirurgiczna
Resekcja chirurgiczna
W przypadku, gdy pierwotne leczenie endodontyczne nie przynosi pożądanych efektów, a ząb nie kwalifikuje się już do powtórnego leczenia kanałowego, wskazane jest przeprowadzenie resekcji chirurgicznej. Jest to również alternatywa dla usunięcia całego zęba. Zabieg ten w naszym gabinecie stomatologicznym Fabdent w Warszawiewykonuje zespół wykwalifikowanych i doświadczonych chirurgów.
Czym jest resekcja chirurgiczna?
Resekcja zęba to zabieg z zakresuchirurgii stomatologicznej, który polega na wycięciu korzenia zęba zawierającego nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. Dzięki odcięciu możliwe jest uzyskanie dostępu bezpośrednio do ogniska infekcji i jego wyeliminowanie, bez konieczności uszkodzenia zęba. Chirurgiczną resekcję wierzchołka korzenia wykonuje się w przypadkach, kiedy zmiany zapalne po prawidłowo przeprowadzonymleczeniu kanałowym nie goją się lub budowa anatomiczna zęba uniemożliwia dokładne oczyszczenie kanału. Zabieg jest bardzo skuteczny i najczęściej ratuje ząb przed usunięciem.
Wskazania do chirurgii endodontycznej

Ekspert radzi
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardzo skutecznym zabiegiem. Zdarzają się jednak sytuacje które wymagają przeprowadzenia resekcji chirurgicznej – lek. Sławomir Kwieciński
Wskazania do resekcji chirurgicznej:
- nietypowa anatomiczna budowa zęba uniemożliwiająca dokładne oczyszczenie lub zamknięcie kanału np. znaczne zakrzywienie korzenia lub zwapnienie kanału;
- zęby, na których wykonane jest uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej, a w okolicy wierzchołka korzenia zęba powstała zmiana zapalna, której nie da się leczyć w żaden inny sposób;
- poziome złamanie korzenia z martwicą kości w okolicy wierzchołka;
- złamane narzędzie kanałowe, niedrożność kanału, perforacja kanału korzeniowego;
- duże ogniska zapalne nie poddające się leczeniu kanałowemu (np. ropnie okołowierzchołkowe, ziarniniak, torbiel);
- błędy powstałe w wyniku wcześniejszego leczenia kanałowego.
Przeciwwskazania do resekcji chirurgicznej
Resekcji chirurgicznej nie zaleca się wykonywać w przypadku:
- ostrych zmian zapalnych, których wielkość przekracza ⅓ przywierzchołkowej części korzenia;
- zaniku kości otaczającej ząb;
- złamania podłużnego zęba;
- opryszczki wargi;
- infekcji jamy ustnej i gardła;
- zębów mlecznych.
Niektóre z przeciwwskazań toprzeciwwskazania względne. To znaczy, że zależą od aktualnego stanu choroby, a ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki.
Jak wygląda zabieg resekcji zęba?
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Resekcja korzenia polega na nacięciu śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia, wycięciu okienka kostnego i odcięciu chorobowo zmienionego wierzchołka korzenia wraz z usunięciem zmian zapalnych. Następnie wykonuje się szczelne wypełnienie kanału korzeniowego odpowiednimi materiałami biokompatybilnymi. Po wypełnieniu ranę zaszywa się i pozostawia do wygojenia.
Postępowanie po zabiegu resekcji chirurgicznej
Ze względu na chirurgiczną interwencję, bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się: obrzęk, ból i zaczerwienienie. W takich przypadkach zaleca się stosować okłady z lodu i/lub ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Jeżeli objawy nie ustępują lub się nasilają, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza stomatologa.
Efekty zabiegu resekcji zęba
Zazwyczaj jednak rana szybko się goi i już po upływie kilku dni po zabiegu jesteśmy całkiem zdrowi. Zabieg ten w zdecydowanej większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem.