Część 1

KONTAKT

Tel. +48 22 401 12 12
Kom. +48 508 222 111
E-mail: fabdent@fabdent.pl
ul. Pełczyńskiego 22a/78
01 - 471 Warszawa - Bemowo

Program Lojalnościowy -

Klub Diamentowego Uśmiechu

Zaloguj się

1. Dlaczego warto zastosować aparat?

Bezwzględnie. Wiele osób nie skorzystało z aparatu w młodości z powodu zbyt wysokich kosztów lub niedostępności odpowiednich technik. Obecnie mają problemy z uzębieniem, dziąsłami, trawieniem lub po prostu nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Teraz mogą sobie pozwolić na leczenie i chcą rozwiązać swoje problemy. Są też takie osoby, które poddane zostały w młodości leczeniu, lecz nie nosiły retainera do wieku ustania wzrostu. Doprowadziło to do tego, że ich zęby są teraz nieco skrzywione, Teraz również takie osoby nie są zadowolone ze swojego wyglądu i decydują się na aparaty. Aż jedna czwarta zabiegów ortodontycznych przeprowadzana jest aktualnie u dorosłych. To duża zmiana w porównaniu z okresem sprzed 20 lat, gdy leczone były tylko dzieci.

2. Czy występują jakieś ograniczenia wiekowe?

Nie, nie ma żadnych! Leczenie osoby dorosłej trwa dłużej, lecz na aparaty decydują się nawet osiemdziesięciolatkowie. Ludzie dożywający wieku 90 lat wiedzą, jak ważne jest zadbanie o siebie, a leczenie ortodontyczne jest częścią takich działań.

3. Jak aparat wpływa na zdrowie?

Większość dorosłych decyduje się na leczenie z powodu niezadowolenia ze swojego wyglądu. Przyjrzyjmy się naszym zębom. Uśmiech jest najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu. Spójrzmy w lustro. Czy jesteśmy zadowoleni z wyglądu naszego uśmiechu? Czy zęby wyglądają tak samo dobrze, jak w młodości? Co myślimy na widok kogoś o atrakcyjnym uśmiechu? Czy osoba taka podoba nam się? A co myślimy na widok kogoś z krzywymi zębami? Czy nie wygląda staro i nieestetycznie? Czy chcemy tak wyglądać? Leczenie może temu zapobiec. Po zakończeniu leczenia zęby wyglądają perfekcyjnie. Czy nie chcielibyśmy móc pokazać pięknego uśmiechu? Jeśli uzębienie wygląda tak, jak na jednej z ilustracji poniżej, leczenie jest wskazane.

Wada zgryzu klasy 1

Wada zgryzu klasy 2

Wada zgryzu klasy 3

4. Czy leczenie przynosi jakieś korzyści dla zdrowia?

Tak. Krzywe zęby trudniej jest czyścić i ścierają się one nierównomiernie. Występują zapalenia dziąseł i bóle zębów. Ostatecznie dochodzi do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne może zapobiec takim problemom.

Pamiętajmy też, że przeżuwanie jest pierwszym etapem trawienia, a zaburzenia tego procesu wpływają negatywnie na pracę układu pokarmowego. Im ciężej pracuje układ trawienny, tym szybciej się starzeje. Leczenie ortodontyczne może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się układu pokarmowego.

5. Jakie są różnice pomiędzy leczeniem dorosłych i nastolatków?

Leczenie prowadzone jest w zasadzie tak samo, z kilkoma niewielkimi różnicami.

Jedną z nich jest dłuższy czas leczenia. Im starszy organizm, tym wolniej przebiega rekonwalescencja. Oznacza to konieczność zachowania większej ostrożności. Ortodonta wciąż może regulować położenia zębów, lecz proces ten musi zostać spowolniony, by pozostawić więcej czasu na ustabilizowanie się sytuacji.

Druga różnica polega na tym, że trudniejsze jest takie rozszerzenie kości, by zmieściły się wszystkie zęby. W części dotyczącej nastolatków stwierdziliśmy, że w okresie wzrostu kości szczęki są plastyczne. Jeśli szczęka jest za mała, by zmieściły się zęby, ortodonta może ją rozciągnąć. Po ustaniu wzrostu kości twardnieją, a rozszerzenie ich staje się trudne. W celu uzyskania niezbędnej przestrzeni konieczne więc bywa usunięcie jednego lub dwóch zębów stałych. Leczenie jest jednak wciąż skuteczne. Przebiega po prostu wolniej i może być bardziej bolesne.

Autor: Specjalista ortodonta, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją dr Izabela Stępień – absolwentka Warszawskiego Uniwersytet Medyczny. Członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. 

Zobacz również:

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button