Periodontologia

 1. Home
 2. Usługi
 3. Periodontologia

Co to jest periodontologia?

Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia, nazywanych potocznie paradontozą (leczenie paradontozy). Przyzębie to struktury odpowiedzialne za utrzymanie zębów w zębodołach. Należą do nich: dziąsło, więzadła ozębnej oraz kości wyrostków zębodołowych. Periodontologia zajmuje się więc grupą wszelkich schorzeń tkanek, które otaczają ząb oraz tych, które utrzymują ząb w zębodole.

Objawy chorób przyzębia

Periodontologia zajmuje się szerokim zakresem wszelkich chorób przyzębia. Nie można jednak bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów, jakie wysyła nasz organizm. Nawet nieprzyjemny zapach z ust może być pierwszą oznaką chorób przyzębia. Dobry periodontolog z pewnością zauważy nieprawidłowości w Twojej jamie ustnej i pomoże Ci je przezwyciężyć. Jeżeli więc zaobserwowałeś u siebie któryś z poniższych objawów, najlepiej od razu zgłoś się do lekarza. Periodonta sprawdzi stan Twojego uzębienia oraz określi, jakie leczenie najlepiej jest zastosować. Choroby przyzębia to najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów oraz dolegliwości takich jak:

 • Krwawienie dziąseł (podstawowy objaw choroby).
 • Obnażenie korzeni (recesje dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych).
 • Rozchwianie zębów (ruszające się zęby)
 • Obrzęki i ropnie dziąseł.
 • Ból dziąseł, Choroby przyzębia

Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią!!!

Do tej obszernej dziedziny stomatologii należy również mikrochirurgia periodontologiczna, która pozwala skorygować m.in. odsłonięte szyjki zębów, zbyt długie lub krótkie korony zębów, zlikwidować ubytek kości, czy nieregularną linii dziąsła.

Zabiegi z zakresu perdiodontologii

W klinice FabDent oferujemy wiele zabiegów, które pomogą pozbyć się problemów z dziąsłami. Nasi specjaliści określą metody, które przyniosą najlepsze rezultaty. Wszystkie zabiegi są wykonywane pod czujnym okiem specjalistów, którzy posiadają długoletnie doświadczenie w branży. Nie obawiaj się bólu, każda interwencja stomatologiczna jest wykonywana pod znieczuleniem. Wszystko po to, byś mógł się u nas czuć komfortowo. Jesteśmy nowoczesną kliniką, która stosuje najbardziej nowoczesne metody leczenia. Korzystamy z profesjonalnego sprzętu najwyższej jakości. Chcemy, byś mógł się cieszyć pięknym uśmiechem przez całe swoje życie. Rozwiązujemy problemy, które dotykają osób w różnym wieku. Nie będziemy oceniać Cię krytycznie, podpowiemy natomiast, jak dbać o zęby, by w przyszłości nie zmagać się z parodontozą. Poznasz szeroki wachlarz naszych fachowych zabiegów dotyczących problemów z dziąsłami.

Zabiegi z zakresu mikrochirurgii wykonywane w klinice FabDent to m.in.:

 • Kiretaże zamknięte i otwarte.
 • Zabiegi pokrycia recesji dziąsłowych.
 • Zabiegi wydłużenia korony klinicznej.
 • Przeszczepy dziąsłowe.
 • Regeneracja defektów kostnych.
 • Chirurgia plastyczna- likwidacja „uśmiechu dziąsłowego”.
 • Podcięcie wędzidełka.
 • Resekcje korzeni zębów przy chorobie przyzębia.

Każdy zabieg chirurgiczny poprzedzony jest konsultacją i badaniem pacjenta.Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem przyzębia (tkanek otaczających ząb) oraz błon śluzowych jamy ustnej. Główne objawy choroby przyzębia to krwawienie, obrzęki i zaczerwienienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, rozchwianie zębów, ruszające się zęby czy nawet utrata zębów.

Odsłonięcie szyjek zębowych

Nadwrażliwość zębów

Kiretaż zamknięty

Kiretaż to najbardziej popularny i podstawowy zabieg wykonywany u pacjentów z chorobą przyzębia (paradontozą). Polega na oczyszczeniu powierzchni korzeni zębów ze złogów bakteryjnych i kamienia nazębnego. W odróżnieniu od skalingu, który wykonuje się powyżej poziomu dziąseł, kiretaż przeprowadzany jest poddziąsłowo. Kiretaż zębów całej jamy ustnej trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Rekonwalescencja: Po zabiegu dziąsła są nieznacznie obolałe. Dyskomfort trwa zazwyczaj jeden dzień i główną niedogodnością jest długo utrzymujący się efekt znieczulenia. Opuchlizna nie występuje

Kiretaż otwarty

Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany u pacjentów z głębokimi kieszeniami dziąsłowymi i kostnymi, gdy niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego oczyszczenia korzeni pod kontrolą wzroku. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na chirurgicznym odsłonięciu powierzchni korzeni zębów, oczyszczeniu ich ze złogów bakteryjnych i ponownym przykryciu korzeni zębów dziąsłem.

Rekonwalescencja trwa od 1 do 2 tygodni.W tym czasie pacjenta obowiązują surowe zasady higieny oraz delikatna i miękka dieta. Po tym okresie następuje zdjęcie szwów i pacjent powraca do regularnego trybu życia. Zabieg nie wymaga zwolnienia lekarskiego.

Zabieg pokrycia recesji dziąsłowej

Bardzo często występującym defektem dziąseł są odsłaniające się szyjki zębowe, nazywane również recesjami dziąsłowymi. Przyczyną recesji dziąsełmogą być :

 • nieumiejętne szczotkowanie zębów i nadmierna higiena;
 • wady zgryzu;
 • źle wykonane wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne;
 • płytka nazębna;
 • usuwanie sąsiednich zębów.

Metoda pokrycia recesji dziąsłowej ustalana jest indywidualnie. Możliwe są metody pokrycia recesji przeszczepem dziąsła, błoną kolagenową lub przesunięciem bocznym płata dziąsłowego.Wszystkie te zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i trwają zazwyczaj od 1 do 2 godzin. Polegają na chirurgicznym naciągnięciu lub nałożeniu dziąsła na odsłoniętą szyjkę zębową.

Rekonwalescencja trwa 2 tygodnie.W tym czasie pacjenta obowiązują surowe zasady higieny oraz delikatna i miękka dieta. Po tym okresie następuje zdjęcie szwów i pacjent powraca do regularnego trybu życia. Zabieg nie wymaga zwolnienia lekarskiego.

Przeszczep dziąsła – patrz zabieg pokrycia recesji dziąsłowej.

Zabieg wydłużenia korony klinicznej

Chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej wykonywane jest, gdy:

 • zniszczenie zęba sięga poniżej poziomu dziąsła, co uniemożliwia prawidłową protetyczną lub zachowawczą odbudowę zęba;
 • ząb jest zbyt krótki, aby skutecznie przykleić zamek ortodontyczny;
 • pacjent cierpi na przerost dziąseł;
 • estetyka i proporcje długości do szerokości zębów są zaburzone.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu nadmiarów dziąsła i kości pokrywających ząb.Niekiedy niezbędne są szwy zakładane na 1 tydzień. Po zabiegu dziąsło jest obolałe. Opuchlizna nie występuje.

Praca wykonana przez lek. dent Monikę Librach 

Specjalistkę z zakresu periodontologii w gabinecie FabDent

Regeneracja kości

Jest to zabieg uzupełniania defektów kostnych za pomocą preparatów sztucznej kości i błon kolagenowych lub preparatów zawierających zestawy białek   (w tym białka amelogeniny), które są naturalnie obecne w tkance przyzębia. W celu przeprowadzenia zabiegu nacina się dziąsło i umieszcza się preparat regenerujący w miejsce defektu, a następnie szyje się ranę szwami chirurgicznymi.

Rekonwalescencja trwa 2 tygodnie.W tym czasie pacjenta obowiązują surowe zasady higieny oraz delikatna i miękka dieta. Po tym okresie następuje zdjęcie szwów i pacjent powraca do regularnego trybu życia. Zabieg nie wymaga zwolnienia lekarskiego.

Likwidacja uśmiechu dziąsłowego – patrz zabieg wydłużenia korony klinicznej.

 

Aby zapobiegać i leczyć choroby przyzębia w naszym gabinecie proponujemy:

 • scaling naddziąsłowy i poddziąsłowy,
 • piaskowanie,
 • kiretaż zamknięty i otwarty,
 • szynowanie zębów,
 • wypełnianie ubytków kostnych,
 • szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej.

Przed piaskowaniem 

Po piaskowaniu 

Przed piaskowaniem

Po piaskowaniu 

Autor: Dr Monika Librach

Autor: Dr Monika Librach

Lekarz stomatolog, specjalizuje się w leczeniu periodontologicznym oraz implantologicznym.

Paradontoza – jak wygląda leczenie

Zdiagnozowana paradontoza to nie wyrok, leczenie tego schorzenia pod czujnym okiem specjalisty od periodontologii prawie w każdym przypadku jest uleczalna. Paradontoza może pojawić się w wyniku nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Leczenie paradontozy nie jest skomplikowane, zazwyczaj można ją pokonać poprzez przyjmowanie specjalistycznych leków w formie tabletek lub też płynów czy żeli. Stosowanie każdego z tych specyfików powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza periodontologa, który określi sposób ich dawkowania. W celu usunięcia bakterii stosuje się także zabieg oczyszczający jamę ustną.

Lekarz od dziąseł w klinice FabDent

W klinice FabDent opieką obejmie Cię specjalista od dziąseł, czyli periodontolog, który dokładnie określi problem, z jakim się borykasz i z chęcią pomoże Ci go przezwyciężyć.  Pamiętaj, nie bagatelizuj nawet najmniejszych objawów, ponieważ mogą one być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Każde, nawet najmniejsze krwawienie dziąseł może oznaczać poważne schorzenie, które lepiej usunąć od razu. Lekarz od dziąseł, który współpracuje z naszą kliniką to specjalista.

Periodontologia rozwija się w naszej firmie już od wielu lat, więc posiadamy duże doświadczenie w tym zakresie. Każdego naszego Pacjenta traktujemy w sposób indywidualny, dlatego też periodontolog Bemowo przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu przeprowadza konsultację stomatologiczną, która w sposób dokładny określi problem, z jakim walczy Klient. Jesteśmy tu dla Was, dlatego z przyjemnością wytłumaczymy dokładnie cały przebieg zabiegu i odpowiednio Cię do niego przygotujemy.

Sprawdź cennik periodontologii w gabinecie FabDent

Konsultacja periodontologiczna z pomiarami periodonotologicznymi
200 zł
Płukanie kieszonki dziąsłowej z aplikacją leku100 zł
Kiretaż zamknięty (głębokie czyszczenie poddziąsłowe) - cena za 1 ząb120 zł
Kiretaż zamknięty głębokie czyszczenie poddziasłowe - cena za 1/2 łuku700 zł
Kiretaż otwarty 1 ząb350 zł
Skaling ultradźwiękowy głęboki + znieczulenie + polerowanie- cena za 2 łuki300 zł
Aplikacja leku- 1 kieszonka (przy kiretażu)60 zł
Pogłębienie przedsionka800-1000 zł
Pokrycie recesji z przeszczepemod 1500 zł*
Pokrycie recesji z użyciem biomateriału
od 3000 zł*
Przeszczep dziąsła (FGG)1100 zł
Usunięcie torbieli zastoinowej (mucocele)
400 zł
Regeneracja kości / defektów pionowych2500-3000 zł*
Wydłużenie korony zęba 1 ściana
400 zł
Wydłużenie korony zęba 2 ściany
450 zł
Wydłużenie korony zęba 3 ściany
500 zł
Szynowanie zębów włóknem szklanym (1ząb)
100 zł
*wycena indywidualna po konsultacji

Sprawdź, jak możemy zadbać o zdrowie Twoich dziąseł.

Umów się na wizytę i skorzystaj z indywidualnej konsultacji!

(22) 401 12 12

Zobacz również:

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button