Deprogramacja zgryzu (deprogramator Koisa)

  1. Home
  2. Usługi
  3. Protetyka klasyczna
  4. Deprogramacja zgryzu (deprogramator Koisa)

Deprogramacja zgryzu (deprogramator Koisa)

Każdy z nas marzy o pięknym i idealnym uśmiechu. Czasami jednak nasz zgryz pozostawia wiele do życzenia. Czym jest deprogramacja i czy każdy może ją wykonać? Czy jest to bezpieczne? Jak wygląda aparat, dzięki któremu możemy uzyskać równe zęby w krótkim czasie? Te informacje znajdziesz w naszym artykule.

Czym są zaburzenia okluzji i w jaki sposób je leczyć?

Okluzja to inaczej zwarcie między zębami dolnymi i górnymi. Każdy więc posiada okluzję, jednak nie u wszystkich osób łuk zębów dolnych lub górnych prawidłowo się układa. Należy podkreślić, że troska o prawidłowy zgryz jest niezwykle ważna i nie należy bagatelizować żadnych odstępstw od normy. A czym jest zaburzenie okluzji? To fizjologiczna zmiana w szczęce człowieka, objawiająca się tym, że łuk zębów górnych i dolnych styka się ze sobą w nieprawidłowy sposób, co może powodować na przykład wady zgryzu czy też inne choroby. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenie okluzji prowadzi do nierównomiernego rozkładania się sił, które działają nie tylko na zęby, ale i na stawy szczękowe. Należy pamiętać, że im wcześniej wykryte zaburzenie okluzji, tym łatwiej jest je wyleczyć. Początkowo ta choroba może nie objawiać się żadnymi dolegliwościami, stąd też wielu Pacjentów w ogóle jej nie wykrywa. Dopiero wizyta w gabinecie stomatologicznym może ujawnić zaburzenia okluzji. A jakie są jej objawy? Przede wszystkim nie powinieneś lekceważyć takich znaków, jak:

  • Problemy z koncentracją;
  • Zawroty głowy;
  • Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w trakcie snu;
  • Szumy uszne oraz zatykanie się kanałów usznych;
  • Zaburzenia snu;
  • Ból zębów, nawet tych zdrowych;
  • Odczuwanie mrowienia w okolicy szczęki;
  • Odsłanianie się szyjek zębowych.

Aby uniknąć tych objawów, warto jest umówić się na wizytę kontrolną, na której lekarz wykona deprogramację zgryzu. 

Czym jest deprogramacja zgryzu?

Deprogramacja jest metodą, którą stosuje się w diagnostyce wad zgryzu. Dzięki niej można w szybki sposób wykryć wszelkie dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego oraz znaleźć skuteczny sposób na rozwiązanie problemu zaburzeń okluzji. Celem deprogramacji jest ustalenie, w jaki sposób powinny być ułożone w szczęce łuki zębowe, aby mięśnie były bardziej rozluźnione, a co za tym idzie, nie powodowały uczucia dyskomfortu oraz nie prowadziły do poważniejszych chorób jamy ustnej. Deprogramacja polega na pobieraniu wycisków w celu dopasowania odpowiedniego aparatu na zęby, który niweluje problemy związane z nieprawidłowym zgryzem.

Zaburzenia okluzji ma swoje etapy. Warto więc zwrócić uwagę, czy nasz organizm nie alarmuje nas, że dzieje się coś niepokojącego z naszymi łukami zębowymi. Co powinno nas niepokoić? Przede wszystkim powinniśmy umówić się na wizytę u stomatologa, gdy:

  • Zauważysz, że Twoje zęby szybciej się ścierają;
  • Odczuwasz trzaski lub bóle w stawie skroniowo-żuchwowym;
  • Zaobserwowałeś zwiększone napięcie mięśni twarzy;
  • Cierpisz z powodu nawracających bólów głowy lub migren;
  • Wypełnienia stomatologiczne ulegają częstym uszkodzeniom;
  • Odczuwasz dyskomfort lub ból zębów podczas spożywania posiłków lub też nie możesz gryźć twardych pokarmów;
  • Zauważyłeś, że między zębami pojawiają się szpary;
  • Pojawiają się stany zapalne dziąseł.

Oczywiście są to tylko najczęściej występujące powikłania po zaburzeniach okluzji. Jeśli jednak zauważysz inne symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowości zgryzu u Ciebie lub u bliskich, nie powinieneś zwlekać. Jak wspominaliśmy wcześniej, lekarz stomatolog może pomóc Ci rozwiązać wszystkie problemy, jeśli tylko rozpoczniesz profesjonalne leczenie jak najwcześniej. W nowoczesnych klinikach dentystycznych możliwe jest przeprowadzenie procesu diagnostycznego, którym jest wspomniana powyżej deprogramacja. 

Czym jest deprogramator zgryzu?

Deprogramator zgryzu jest urządzeniem dentystycznym, które jest pomocne w trakcie procesu diagnostycznego zaburzeń okluzji. Ma on formę specjalistycznego aparatu, który wyglądem przypomina aparat ortodontyczny. Inaczej nazywany jest też szyną relaksacyjną. Dzięki niemu stomatolog może ocenić stabilność zgryzu pacjenta. W dentystyce istnieje kilka różnych rodzajów deprogramatorów. Najpopularniejszymi z nich są: deprogramator Koisa, Lucia-Jig oraz Denar. Wszystkie te aparaty, pod warunkiem, iż są prawidłowo stosowane, prowadzą do rozklinowania zębów, rozluźnienia mięśni twarzy i szczęki oraz wyznaczenia prawidłowej pozycji żuchwy. Najczęściej używanym oraz cieszącym się największym zaufaniem przez lekarzy jest aparat Koisa, którego zastosowanie szczegółowo omówimy.

Czym jest deprogramator Koisa?

Deprogramator na zęby Koisa jest urządzeniem, które jest zakładane na zęby Pacjenta na okres od 7 do 21 dni. Po tym czasie następuje wizyta kontrolna przeprowadzana przez stomatologa.  Deprogramator nie jest uciążliwy, wręcz przeciwnie, dzięki niemu żuchwa przybiera wygodną oraz zrelaksowaną pozycję. Po zdjęciu aparatu szczęka Pacjenta ma prawidłowe ułożenie. Stosuje się go przede wszystkim na noc, jednak lekarze zalecają jego jak najczęstsze używanie, także w trakcie dnia, jeśli to jest tylko możliwe. Najskuteczniejsze efekty przynosi jego stosowanie przez całą dobę z przerwami na spożywanie pokarmów. Pacjent samodzielnie wyjmuje i wkłada aparat do jamy ustnej, ponieważ jego konstrukcja nie jest skomplikowana. Należy pamiętać, aby każdorazowo czyścić deprogramator przed jego użyciem, aby nie zalegały na nim resztki jedzenia czy bakterie.

Na czym polega proces deprogramacji zgryzu z użyciem deprogramatora Koisa?

Proces deprogramacji zębów za pomocą aparatu Koisa jest bardzo prosty. Tak naprawdę można podzielić go na kilka etapów:

  • Wizyta kontrolna w gabinecie dentystycznym;
  • Proces diagnostyczny, czyli deprogramacja zgryzu;
  • Dobranie odpowiedniego aparatu;
  • Szczegółowe omówienie, w jaki sposób używać deprogramator Koisa przez specjalistę;
  • Regularne stosowanie deprogramator Koisa zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • Wizyta kontrolna oceniająca efekty leczenia.

W trakcie procesu deprogramacji zgryzu niezwykle ważne jest podejście Pacjenta. Musi on przestrzegać szczegółowych zaleceń stomatologicznych i używać aparatu tak często, jak to tylko możliwe. W trakcie leczenia powinien też przywiązywać szczególną wagę nie tylko do dbania o higienę jamy ustnej, ale także o utrzymywanie szyny relaksacyjnej w czystości. Tylko regularne korzystanie z aparatu Koisa przynosi oczekiwane przez Pacjenta rezultaty.

Jakie są efekty zastosowania deprogramatora Koisa?

Stosowanie deprogramatora Koisa niesie za sobą efekty zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Wśród rezultatów krótkoterminowych, należy wymienić:

  • Natychmiastowe rozluźnienie mięśni szczęki i żuchwy;
  • Brak możliwości ścierania się zębów oraz bolesnego zaciskania się szczęki;
  • Zmniejszenie intensywności skurczów w mięśniu żuchwy;
  • Naturalnie zrównoważona pozycja szczęki.

Do efektów długotrwałych należą:

  • Eliminacja nawyków zaciskania szczęki;
  • Utrzymanie prawidłowego rozwarcia między zębami;
  • Złagodzenie dyskomfortu i odczuwania bólu;
  • Niwelowanie zgrzytania zębami;
  • Lepszy sen oraz zwiększona koncentracja;
  • Zdrowe dziąsła i zęby;
  • Zmniejszenie bólów głowy wywołanych nadmiernym zaciskaniem mięśni szczękowych.

Wiele osób, które używały de programatora Koisa zaobserwowało natychmiastowe zmiany, w szczególności związane z lepszym wysypianiem się, możliwością łatwiejszego skupienia się na swoich obowiązkach, zmniejszeniem szumów usznych czy też znaczną poprawą stanu zębów oraz dziąseł.

Jaka jest cena deprogramatora Koisa i procesu deprogramacji?

Proces deprogramacji zębów nie jest kosztowny. Tak naprawdę Pacjent musi jedynie zapłacić za wizytę konsultacyjną, która łączy się z pobraniem wycisków. Koszt samego aparatu to mniej więcej 1080 zł. Oczywiście cena może różnić się w zależności od kliniki, w której decydujemy się na leczenie. Deprogramacja zgryzu jest jednak inwestycją na przyszłość, ponieważ przynosi długotrwałe efekty i poprawia znacznie komfort życia Pacjenta. 

Deprogramacja zgryzu 

W leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego istnieje wiele schematów terapeutycznych. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie szyn z platformą przednią, tak zwanych deprogramatorów. Jedną z szyn tego typu jest deprogramator Koisa, czyli wyjmowany aparat z tworzywa sztucznego. Zapobiega on blokowaniu się zębów, dzięki czemu dolna szczęka pacjenta stopniowo rozluźnia się i ustawia w idealnej pozycji w stosunku do zębów górnych. Pacjent może zostać poproszony o noszenie Deprogramatora przez okres od 1 do 6 tygodni, aby stara pamięć mięśniowa została wymazana. Po okresie deprogramacji pacjent będzie w stanie odtworzyć, bez wskazówek, ten sam punkt kontaktu, co podczas noszenia deprogramatora. Pacjenci, zarówno w trakcie jak i po deprogramacji, doświadczają poprawy jakości życia dzięki polepszeniu pozycji zgryzowej i mogą odczuwać zmniejszenie bólu twarzy/stawów.
Po prawidłowo przeprowadzonej deprogramacji, lekarz wykonuje rejestrację zgryzu w oparciu analizator zębowo-twarzowy(DFA). Umożliwia on przeniesienie informacji odnośnie twarzy pacjenta i jego zgryzu po deprogramacji do artykulatora. Na tej wizycie wykonywane są także wyciski do wykonania modeli diagnostycznych,  niezbędne do ustalenia prawidłowej pozycji zgryzowej pacjenta.

Jakie są alternatywy dla deprogramatora Koisa?

Jak wspominaliśmy wcześniej, stomatolog może także zamiennie zastosować szynę relaksacyjną, deprogramator Lucia-Jig lub Denar. Najskuteczniejszą i najpopularniejszą metodą jest jednak używanie aparatu Koisa.

Czy warto używać deprogramatora Koisa?

Oczywiście, że tak. Jest to ważne nie tylko dla komfortu Pacjenta, ale także pozwala eliminować zaawansowane choroby jamy ustnej oraz szczęki. Dzięki prawidłowej terapii Pacjent może cieszyć się długotrwałymi efektami, które z pewnością wpłyną na jakość jego życia. Zaburzenia okluzji, które są wykryte na wczesnym etapie, mogą być wyeliminowane przez wdrożenie prawidłowego leczenia. Deprogramator Koisa pozwoli na pozbycie się problemów dotyczących wad zgryzu na długi czas. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

W jaki sposób umówić się na wizytę?

Przede wszystkim powinieneś skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który fachowo oceni stan Twojego uzębienia. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek symptomy zaburzeń okluzji, nie zwlekaj z wizytą. Po zakończeniu leczenia warto także być w stałym kontakcie z dentystą, aby jama ustna była przez niego na bieżąco kontrolowana. Tylko w taki sposób będziesz mieć pewność, że problem nie nawraca.

W klinice FabDent specjalistą w zakresie leczenia wszelkich zaburzeń zgryzu jest dr Kamila Wesołowska, która posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie i pomogła już wielu Pacjentom naszej kliniki.

 
Autorka tekstu

Autorka tekstu

Lek. dent. Kamila Wesołowska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W gabinecie  FabDent dr Kamila zajmuje się specjalistycznym leczeniem kanałowym pod mikroskopem, leczeniem zachowawczym dorosłych i przebudową funkcjonalną zgryzu.  Pani Doktor stale poszerza swoją wiedzę w zakresie leczenia zaburzeń czynnościowych narządu żucia, protetyki cyfrowej i protetyki.

error: Treść jest chroniona!!
Call Now Button